Ljeto je savršeno vrijeme za tjestenine. Lagana jela koja se brzo pripremaju spasit će te od patnje za štednjakom pri nesnosnim vrućinama, ali i zadovoljiti i najizbirljivija nepca. Dovoljno je da zaviriš u kuhinje vrsnih domaćica na zapadnoj obali Jadrana, u zemlji u kojoj vlada matrijarhat i naučiš pripremati odlične talijanske tjestenine.
Ova mediteranska zemlja, baš kao i naša, u ljetnim mjesecima rađa sočnim rajčicama, bosiljkom, patlidžanom i ostalim povrćem koje se sjajno spaja s maslinovim uljem, parmezanom...To znači da neke od sastojaka za savršene talijanske tjestenine vrlo vjerojatno imaš u svom vrtu, a ako ne u vrtu, onda na obližnjoj tržnici ili u trgovini.
Iskoristi ovo doba godine i umijeće susjeda s druge strane Jadrana pa uživaj u zdravim, sezonskim jelima koja su brza, ukusna i obiluju kvalitetnim namirnicama, a pritom nose i bogato naslijeđe talijanske tradicije. U nastavku ti donosimo tri recepta za tjesteninu na talijanski način u kojem dominiraju rajčice.
Pasta arrabbiata
Samo ime kaže, ovo je jelo za one koji vole ljuto. Želiš li malo uzburkati strasti, povisiti temperaturu (a ima nešto seksi u tome kada jedeš ljuto na plus 40), pripremi pastu arrabiattu. Na talijanskom arrabbiata znači ljut, a i mi u našem jeziku koristitimo izraz rabijatan za nekoga tko je ljut, gnjevanspreman se potući u svakom trenutku. No, umjesto da zakuhaš frku, zakuhaj tjesteninu i pripremi umak koji će začiniti ljetnu večer. Evo recepta.
Sastojci za dvije osobe:
- maslinovo ulje
- tjestenina penne, 250 g
- pelati 300 ml
- list svježeg peršina
- dva režnja češnjaka
- ljuta papričica
- pecorino sir
- sol i papar
- malo šećera
Postupak:
Tjesteninu skuhaj u većoj količini posoljene kipuće vode. Dok se kuha, u dubokoj tavi na maslinovom ulju poprži narezanu ljutu papričicu pa dodaj češnjak narezan na listiće i samo ga kratko prži dok ne zamiriše. Tada dodaj pelate i šećer te pusti da se krčkaju oko pet minuta. Šećer će ublažiti kiselost rajčice. Posoli i popapri. Al dente skuhanu tjesteninu dodaj umaku i ostavi da se sve zajedno kuha još jedno pet minuta, uz miješanje kako ti jelo ne bi zagorjelo. Želiš li dobiti na kremoznosti, umaku dodaj malo vode u kojoj se kuhala tjestenina. Naribaj sir i sitno nasjeckaj peršin pa popspi po tjestenini i posluži.
Ukoliko nemaž svježu ljutu papričicu, zamijeni je ugrubo usitnjenim čilijem. Ne voliš li peršin, zamijeni ga bosiljkom.
Penne s votkom
Na talijanskom - penne alla vodka. Riječ je o jelu koje je nastalo krajem 70-ih godina prošlog stoljeća, u vrijeme kada se sve više u receptima počelo pojavljivati vrhnje za kuhanje. Penne alla vodka izuzetno je popularno bilo među Talijanima u SAD-u, 80-ih godina, osobito među poslovnjacima koji su ga naručivali po restoranima u pauzama za ručak. Kalorično, ukusno, stvoreno da zadovolji okusne pupoljke i pruži ti potrebnu energiju za dan. Naravno, bit ćeš sposobna za nastavak radnih aktivnosti tek nakon jakog espressa.
Sastojci za dvije osobe:
- maslinovo ulje
- jedan manji luk ili ljutika
- grubo usitnjen čili
- četiri režnja češnjaka
- čašica votke
- puna žlica koncentrata rajčice
- dva dcl umaka od rajčice
- sol
- jedan decilitar vrhnja za kuhanje
- 300 grama penne tjestenine
- žlica maslaca
- parmezan za posipanje
- malo šećera
Postupak:
Tjesteninu skuhaj al dente u puno zasoljene, kipuće vode. Na maslinovom ulju poprži sitno narezani luk dok ne dobije zlatnu boju i ne postane proziran te mu dodaj na listiće narezani češnjak. Kada češnjak pusti miris, dodaj votku i kuhaj dvije do tri minute dok alkohol ne ishlapi pa dodaj koncentrat, promiješaj, a potom ulij umak od rajčice i dodaj šećer. Kada se sastojci sjedine, ulij vrhnje za kuhanje, sol i čili, smanji plamen te ostavi još nekoliko minuta na vatri. Tjesteninu procijedi, dodaj joj maslac te ju umiješaj u umak i pospi parmezanom te ostavi minutu do dvije da se okusi prožmu.
Špageti napolitana
Posljednje, no ne i manje ukusno jelo koje smo izabrale je pasta napoletana. Ukusan recept koji dolazi s juga Italije i nosi naziv po najvećem gradu u tom dijelu ove mediteranske zemlje, Napulju. Gotovo je za 15 minuta, a zadovoljit će sve tvoje gastro prohtjeve.
Sastojci za dvije osobe:
- jedan luk
- dva režnja češnjaka
- šaka svježeg bosiljka
- pelati, 200 ml
- maslinovo ulje
- sol i papar
- špageti
- parmezan
Postupak:
Tjesteninu skuhaj u većoj količini posoljene vode. U duboljoj tavi na maslinovom ulju pirjaj sitno narezani luk pa kad postane staklast dodaj mu na listiće narezan češnjak, a potom pelate, sol, papar i po želji šećer koji će ublažiti kiselost rajčice. Pusti da se umak krčka na laganoj vatri 15-ak minuta, a kada je gotov umiješaj u njega tjesteninu i listove bosiljka koje po želji možeš grubo nakidati ili ostaviti cijele. Na kraju popsi parmezanom i posluži.