Sušene ili svježe, smokve su jedan od okusom i vitaminima najraskošnijih plodova ljeta, a trenutno ih možeš nabaviti na svim tržnicama. S obzirom na to da njihova sezona kratko traje, trebali bismo ih sada na svom meniju imati što češće i u raznim varijantama.
Bogate fitonutrijentima, antioksidansima i vitaminima, sočne i slatke smokve su konzumirane već stoljećima, a prvi podaci o korištenju ovih divnih plodova u gastronomiji sežu na Bliski Istok prije 11 tisuća godina. S obzirom na to, vrlo je lako moguće da su smokve ljudi počeli uzgajati prije pšenice i mahunarki.
Zvonolikog oblika, meke i bogate slatkim mesom, smokve su oduvijek simbolizirale raskoš prirode i Mediterana, a danas ih se uzgaja diljem svijeta. To nije nikakvo čudo s obzirom na to da su njihove zdravstvene blagodati velike i nadaleko poznate.
Naime, smokva ima nisku kalorijsku vrijednost, a sadrži topiva prehrambena vlakna, minerale i vitamine neophodne za pravilno funkcioniranje našeg organizma. Svježe su smokve cijenjene zbog obilja antioksidansa kao što su karoteni, tanini, lutein i klorogenska kiselina. Povrh toga, svježe smokve sadrže visoke količine antioksidanskih vitamina kao što su vitamin A, E i K. Uz to, smokve pomažu kod mršavljenja i održavanja željene težine, a sadrže i antikancerogene spojeve koji posebno povoljno djeluju na suzbijanje raka prostate i kože.
Suhe smokve su zapravo koncentrirana superhrana, ali imaju više kalorija od onih svježih pa ih se treba konzumirati umjereno. I svježe i suhe smokve sadrže značajne količina vitamina skupine B kao što su niacin, piridoksin, pantoten i folna kiselina. Ovi vitamini sudjeluju u metabolizmu ugljikohidrata, bjelančevina i masnoća. B-kompleks je značajan za moždanu funkciju, osobito za dobro raspoloženje.
Osim samog ploda, i lišće smokve je ljekovito. Odavno je poznato da liječi bronhitis, bradavice, cirozu jetre, visoki tlak, kožne probleme i čireve, a najnovija istraživanja pokazuju i da je ispijanje čaja od smokvina lišća vrlo blagotvorno za liječenje dijabetesa.
Uz sve to, dobro je znati da su smokve i afrodizijak. Osim što potiču seksualnu želju, smokve su znani lijek za ublažavanje erektilnih disfunkcija, pa itekako mogu doprinijeti seksualnom životu i zadovoljstvu.
Kako bismo te inspirirale da još danas kupiš barem jedan kilogram ukusnih zrelih smokvi, donosimo ti tri recepta s njima.
Čokoladne kuglice sa suhim smokvama i rogačem
Priprema:
Slatko vrhnje i žličicu naribane narančine korice zagrij do vrenja. Makni s vatre, poklopi i ostavi 5 min da korica pusti aromu. U međuvremenu, čokoladu natrgaj ili nasjeckaj na što manje komadiće kako bi se kasnije lakše otopila. Slatko vrhnje ponovo ugrij do točke vrenja i prelij preko nasjeckane čokolade. Miješaj dok se potpuno ne otopi. Dodaj ranije omekšani maslac i med, 2 do 3 žlice mljevenog rogača i promiješaj da se sastojci sjedine. Dodaj i ranije na sitno nasjeckane suhe smokve i bademe i opet sjedini sve sastojke. Prekrij prozirnom folijom te stavi u hladnjak da se smjesa hladi 2 do 3 sata.Kad se smjesa ohladi dovoljno da možeš formirati kuglice, vadi žličicom malo po malo smjese, oblikuj kuglice promjera 2 cm i uvaljaj svaku u mljeveni rogač. Kuglice pohrani u kutiju s poklopcem i stavi natrag u hladnjak.
Sastojci:
- 100 ml slatkog vrhnja
- 1 žličica naribane narančine korice
- 200 g čokolade za kuhanje
- 15 g maslaca
- 1 žlica meda
- 2-3 žlice mljevenog rogača
- 120 g suhih smokvi
- 30 g badema
- 25 g mljevenog rogača
Kolač od jogurta sa smokvama
Sastojci:
Priprema
Maslac otopi na laganoj vatri. Jogurt, jaja, vaniliju, sol, koricu i rum izmiksaj kremasto te im dodaj otopljeni maslac. Griz pomiješaj s praškom i miješajući ga dodaj ostatku smjese. Stavi grijati pećnicu na 180 stupnjeva te dobro namasti kalup i posipaj ga mrvicama kako se kolač ne bi lijepio. Prelij tijesto u kalup i poravnaj ga, a zatim na vrh poslaži polovice smokava na kolač tako da kora bude prema dolje, a sočna mesnata strana prema gore. Lagano utisni smokve u smjesu. Sve stavi peći na 40-45 minuta. Kada je kolač pečen, pusti ga da se ohladi u kalupu.
- 6 dkg maslaca
- 2,5 dcl jogurta
- 2 jaja
- 10 dkg šećera
- prstohvat soli
- ribana narančina korica
- 3 žlice (20ml) ruma
- 20 dkg griza
- 2 žličice praška za pecivo
- 7-8 kom svježih smokava
Crostata s pršutom, gorgonzolom i smokvama
Priprema:
U blender dodaj brašno, maslac, šećer, malo soli i sve izmiksaj dok se od smjese ne dobiju mrvice, a zatim dodaj jaja i vodu te sve ponovno dobro promiješaj dok se svi sastojci lijepo ne povežu. Tijesto istresi na pobrašnjenu radnu površinu i malo zamijesi, a zatim ga zamotaj u vrećicu i stavi u frižider da malo odstoji. Za to vrijeme zagrij pećnicu na 190 stupnjeva, te tijesto kad se ohladilo razdijeli na dva dijela i svaki razvaljaj na krug promjera 24 cm. Stavi tijesto na tepsiju prekrivenu papirom za pečenje. Na tijesto zatim poslaži razmrvljenu gorgonzolu (oko 3 cm ruba tijesta ostavi prazno), nareži smokve, popapri i prelij s malo meda. Rubove tijesta presavij prema gore i peci oko 20-25 minuta. Na pečenu crostatu poslaži pršut i sve skupa toplo posluži.
Sastojci:
- 250g brašna
- 125g hladnog maslaca
- 1 žlićica šećera
- 1 jaje
- prstohvat soli
- 40ml hladne vode
- smokve
- 200g gorgonzole
- 150g pršuta
- 2-3 žlice meda
- malo začina