Nekada su žene pristavljale ručak u rano jutro i ostavljale da se krčka na laganoj vatri satima, a one su za to vrijeme obavile cijeli niz kućanskih poslova pa točno u podne svojim ukućanima servirale ukusni objed. Vremena su se promijenila, dnevni tempo također. Ženama već odavna kućanske obveze nisu jedine koje imaju. Dobar dio dana provest će na poslu, doći kući, presvući se i bez predaha otići put kuhinje i nastaviti s poslom. Sjest će, ako i tada, tek navečer kad odrade one poslove koji su očima nevidljivi. Vidljvo je kada nisu odrađeni.
Ako radiš primjerice do 17 sati, a svakodnevno kuhaš, izbor jela svodi ti se na ona koja su brzo gotova kako bi večera, jer teško da možemo govoriti o ručku u 18.30 ili kasnije, bila u neko pristojno vrijeme. No, vrijeme koje nam oduzimaju svakodnevne obveze, donekle ti mogu nadoknaditi razna kućanska pomagala poput perilice za posuđe i slow cookera. Ovo drugo je američki izum, aparat za sporo kuhanje u koji staviš namirnice, zatvoriš ga, programiraš i zaboraviš na njega do trenutka kada ćete sjesti za stol i jesti. U njemu možeš napraviti gulaš koji bi inače satima dinstala na "radost" cijelog susjedstva, sarmu, različita variva, mahunarke, ali i pečeno pile ili temeljce koje ćeš zalediti pa koristiti kasnije u jelima. Nakon što je jelo kuhano, možeš izabrati program koji će ga držati vrućim do trenutka kada ćeš ga servirati.
U nastavku ti donosimo tri recepta za slow cooker. Iako je riječ o aparatu koji je predviđen da kuha sam i ne traži od tebe nikakav angažman nakon što pristaviš jelo, ipak je bolje u početku, dok se međusobno ne upoznate, da budeš kod kuće i imaš ga na oku, odnosno upoznaš se s programima koje posjeduje i načinu rada.