Slatki plodovi jeseni

Raskoš boja, mirisa i okusa

Slatki plodovi jeseni

Vrijeme je krušaka, jabuka, šljiva, oraha, i ostalog voća po kojem miriše jesen, i koje nas mami svojim raskošnim okusima i predivnim mirisima, ali i dokazanim blagotvornim učinkom na ljudsko zdravlje. Plodovi jeseni puni su sunca, topline i vitalnosti, koju prenose na one koji redovito konzumiraju sezonsko voće, i tako opskrbljuju organizam vitaminima i energijom potrebnom za hladnije dane. Jesenskim voćem možete obogatiti pite, torte, deserte, te razne druge slastice. Kompot od dunja ili pekmez od šljiva, to su poslastice koje bi svatko poželio na meniju, što češće.  

Dunja
Mirisna dunja bogata je proteinima, ugljikohidratima, dijetalnim vlaknima, a sadrži i puno taninskih materija, pektina, vitamina i minerala. Dobar je izvor vitamina C. Zovu je zlatna jabuka.Dunje se ne mogu konzumirati sirove, pa ih se zato kuha ili peče. Zbog velike količine pektina u njezinoj kori, dunja se koristi za pripremu kompota, želea, marmelada i voćnih kašica. Dunje se, poput jabuka i krušaka, mogu peći, samostalno ili punjene nadjevom od maslaca, šećera i vrhnja. Dodavanjem dunja u nadjev za pitu od jabuka dobit ćete osebujnu aromu. U tu svrhu, dunje blanširajte ili parite 10 minuta, a potom ih ogulite i narežite na ploške. Prije nadijevanja pita, pomiješajte narezanu dunju s ploškama jabuka, šećera i cimeta u prahu. Osim zdravoga, hranjivoga i ukusnog soka, od dunje se može pripremiti velik broj slatkih prerađevina, počevši od džemova, marmelada, kompota, želea, sira od dunja, ukusnog likera, dunja u vinu ili rumu do rakije dunjovače.

Kruška
Od krušaka se pripremaju kompoti, pekmez, rakija ili se prešaju za vrlo ukusan gusti sok. Kruška se smatra hipoalergenim voćem, odnosno spada u hranu koja najrjeđe izaziva bilo kakve alergijske reakcije. Stoga se i preporučuje kao prvi voćni obrok za dojenčad. Kruške su prirodan i i brz izvor energije, jer sadrže značajne količine monosaharida: fruktoze i glukoze, te vitamine  B skupine.Vitamini B skupine pomažu organizmu da se nosi sa stresom i hrane živčani sustav te sudjeluju u procesu dobivanja energije iz ugljikohidrata. Kruške su također dobar izvor bakra i kalija.

Orasi
Orasi imaju posebno blagotvoran učinak na ljudsko zdravlje, štite od bolesti kardiovaskularnog sustava, i ubrajaju se u one namirnice koje su zdrave za srce. Istraživanja su pokazala da imaju i značajno antikancerogeno djelovanje, jer utječu na stvaranje slobodnih radikala. Orasi su omiljeni sastojak u raznim slasticama, od baklava do orehnjača čijem mirisu i prhkom okusu teško da ćete odoljeti u jesenskim hladnim večerima. U orasima uživamo bilo da ih jedemo tek očišćene, sirove ili ih koristimo mljevene kao dodatak salatama, voću, sladoledu i raznim jelima. .

Miris kestena  
Kad se neodoljiv miris kestena počne širiti ulicama, to je najbolji znak da je jesen stigla i u vaš grad. Koristi se u pripremi najfinijih slastica, od raznih torti i kolača do jedinstvenog deserta kao što je to kesten pire. Kesteni se mogu iskoristiti kao odlična namirnica u kuhinji. Mnogi vole kesten pripremljen na najjednostavniji način, kuhan ili pečen.Zbog visokog udjela škroba, od kestena se može dobiti brašno koje je lako probavljivo i koristi se za izradu peciva i kruha. Kesten sadrži i vitamin C, zatim vitamine B grupe, te minerale. Siromašan je mastima za razliku od ostalih orašastih plodova. Ima visoku energetsku vrijednost, pa ako ste na dijeti, nisu preporučljive poslastice i jela s kestenom, jer obiliju kalorijama. Posebice je kaloričan pečeni kesten, koji ima veću energetsku vrijednost i veću količinu ugljikohidrata nego li kuhani.

Šljive
Sadrže idealnu kombinaciju vitamina, i to u omjeru koji je optimalan za organizam. Šljiva sadrži i topljiva dijetetska vlakna, pektin, koji djeluju blagotvorno kod sniženja kolesterola u krvi i zatvora. Šljiva pomaže kod psihičkih nemira i poteškoća s koncentracijom, jača srce i imunitet, regulira probavu, čisti organizam te potiče rad jetre i popravlja apetit.

Grožđe
Osim  malina, kupina, ribizla, borovnica, u bobičasto voće spada i grožđe koje je prava jesenska poslastica.Grožđe je bogato C vitaminom i ima izuzetno visoka antioksidativna svojstva. Grožđe je vrlo hranjiva, energetska namirnica.Sadrži i fosfornu kiselinu, sve B vitamine, osim B12, koji su važni za izmjenu ugljikohidrata i povoljnu utječu na živčani sustav. Bobice grožđa sadrže magnezij, mangan i kalij. Osim srži, sjemenke i koža bobica su također vrlo hranjivi i imaju visokovrijedna antivirusna i antikancerogena svojstva.

(M.G.)