Savršen jelovnik za proljetne dane

Rabarbara, šparoge, mladi grašak...

Savršen jelovnik za proljetne dane

Proljeće je pravo vrijeme za promjenu prehrane. Tržnice nude velik izbor sezonskog voća i povrća koje pomaže organizmu da savlada umor, pripremi ga za toplije vremenske uvjete te zadovolji povećane potrebe za energijom. Proljetne namirnice ujedno će vas opskrbiti vitaminima i mineralima te pomoći u uklanjanju štetnih tvari nagomilanih u organizmu tijekom zime zbog nedovoljne tjelesne aktivnosti i teške hrane. Sve zeleno, kako i priliči prevladavajućoj boji proljeća, trebalo bi se naći na vašem stolu, od salate i špinata do mladih kopriva i radiča.

Dolazi vrijeme berbe i nekih drugih povrtnih biljaka iznimno bogatih hranjivim tvarima koje vam svakako preporučujemo da ih što češće uključite u jelovnik. I dok su šparoge sve više zastupljene u prehrani postavši za mnoge pravo otkriće kao ukusno i hranjivo povrće, rabarbara je još uvijek relativno nepoznata biljka kojom možemo obogatiti proljetni jelovnik.

Ljekovito djelovanje rabarbare

Rabarbara je bogata kalcijem, sadrži puno magnezija i mangana te vitamine B skupine, posebice folnu i pantotensku kiselinu ili vitamin B5 koji je nužan za pretvaranje hrane u energiju i stvaranje crvenih krvnih stanica. Kao izvor balastnih tvari rabarbara uklanja otrove iz tijela, a kako vlakna stvaraju osjećaj sitosti, dobar je izbor i za one koji pokušavaju reducirati tjelesnu težinu. Rabarbara smanjuje rizik od pojave srčanih bolesti, a i mogućnost oboljenja od dijabetesa.

Poznato je od davnina njezino ljekovito djelovanje, a novije studije pokazuju da rabarbara pomaže i u borbi s malignim bolestima. Sadrži polifenole koji mogu ubiti stanice raka ili pomoći pri sprječavanju njegova nastanka. Rezultat istraživanja je izuzetno bitan jer pruža nove načine liječenja raka koji su manje toksični i nisu toliko štetni za zdravlje. Rabarbara se može upotrijebiti i onda kada je rak pokazao otpornost na medicinske načine liječenja jer ima antikancerogena svojstva koja se najbolje iskoriste kod pečene rabarbare.

Rabarbara u kuhinji

U prehrani se koriste samo peteljke stabljike rabarbare jer su listovi otrovni. Koristi se za  kolače, primjerice savijače i pite, kompote, sokove pa i u proizvodnji vina. Kuhana i protisnuta rabarbara dodaje se sladoledu, voćnim kremama, mousseu. Zbog svoje kiselosti ovo je povrće odličan dodatak umacima s mesom ili s plavom ribom. Znalci tvrde da se rabarbara odlično slaže s jagodama što se može isprobati bilo kao sok (kuhanoj stabljici rabarbare dodaju se pred kraj kuhanja jagode i sve zajedno propasira te doda malo šećera), bilo u torti s kremom od rabarbare i jagoda.

Image

Šparoga čuva srce

Siromašne kalorijama, a bogate vitaminima, mineralima i vlaknima, šparoge su odličan izbor za one koji paze na liniju i ujedno su pobornici zdrave prehrane temeljene na svježem voću i povrću. Za one koji ih izbjegavaju zbog gorkog okusa, savjet da ih nauče pravilno pripremati i da ne izostave u proljetnoj prehrani tu zaista pravu riznicu vitamina, minerala, proteina, aminokiseline, folne kiseline...

Šparoge imaju veliku nutritivnu vrijednost, a malo kalorija jer najvećim dijelom sadrže vodu. Po svojim ljekovitim svojstvima poznate su od davnina. Istraživanja su potvrdila učinkovitost šparoga u očuvanju srca i krvnih žila, djeluju kao diuretik, preporučuju se trudnicama jer sadrže velike količine folne kiseline, a imaju i antikancerogeno djelovanje zahvaljujući glutatinu koji štiti ljudski organizam od slobodnih radikala.  

Mladi grašak

Ukusan, hranjiv, bogat vitaminima A i C, kalcijem i željezom, pogodan za pripravu raznih jela, umaka i juha. Sve to odlikuje mladi grašak kojim svakako obogatite svoju prehranu jer poboljšava imunitet, jača kosti, čisti organizam od štetnih tvari te blagotvorno djeluje na krvožilni sustav. Kako biste mu sačuvali dragocjene vitamine i minerale, grašak treba kuhati na pari, kratko, desetak minuta, a okus mu možete poboljšati dodate li luk i celer. Ova je mahunarka ujedno i bogat izvor ugljikohidrata te vlakana koja su važna za očuvanje zdravlja.

Pire od graška, rizi-bizi, varivo od graška, grašak u salatama i krem juhama, grašak s piletinom, teletinom ili u gulašu... Bezbrojne su mogućnosti pripreme mladog graška koji se svjež može nabaviti od travnja do lipnja. Grašak je uvijek odličan prilog uz glavno jelo, pogotovo u kombinaciji s krumpirom, rižom ili tjesteninom. Zbog jednostavne pripreme, hranjivih tvari koje sadrži te raznolikih recepata u kojima se može koristiti, to je povrće među najvažnijim namirnicama koje se trebaju naći na vašem proljetnom jelovniku.

(M.G)
Foto: FreeDigitalPhotos.net