Događa se da nam se hrana koju čuvamo u teglama upljesnivi.
Svakome od nas se dogodilo da izvadi teglu pekmeza ili ajvara i vidi da se po površini nakupila zelena nakupina koja je zapravo plijesan.
Ono što nas sve brine jest je li uopće sigurno jesti ovakav pekmez ili ajvar. Tegla pekmeza koju smo sklonili po strani i čuvamo je za neke palačinke ili kolače često se zna upljesniviti. Kada otvorimo teglu i ugledamo plijesan obično je sklanjamo i ostatak pekmeza koristimo.
Je li ispravno ukloniti samo pljesnivi dio ili trebamo baciti cijelu teglu? Nije sva plijesan ista i ako ju možete u potpunosti ukloniti sa zahvaćenih površina, u redu je da ga pojedete. S pekmezom je malo teže jer nije u pitanju čvrsta namirnica.
Nutricionistica Clarissa Lenherr kaže da ona ne preporučuje jesti pekmez koji je pljesniv.
Kako je u pitanju tekuća supstanca, plijesan je možda otišla malo dublje. Pekmez ima puno kraći rok trajanja nego što svi mi mislimo, a kako sada proizvođači koriste sve manje šećera u proizvodnji, više proizvode plijesan, kaže ona.
Iako ste možda mislili da ste u potpunosti uklonili plijesan, ipak izbjegavajte jesti pekmez s kog ste skinuli plijesan. Ono što nutricionisti predlažu je da izbjegavate hranu koja se upljesnivila ako je mekana jer se s tvrđe hrane se lakše skida plijesan.
Svakome od nas se dogodilo da izvadi teglu pekmeza ili ajvara i vidi da se po površini nakupila zelena nakupina koja je zapravo plijesan.