Ovi začini podići će tvoje kulinarsko umijeće na novu razinu i obogatiti jela

Nekada se savršenstvo krije u detaljima, a detalji su u ovom slučaju začini. Pravim izborom začina učinit ćeš svoja jela nezaboravnima

Ovi začini podići će tvoje kulinarsko umijeće na novu razinu i obogatiti jela

Ako si primorana svaki dan kuhati vjerojatno ti se nemali broj puta dogodilo da nemaš ideju za sutrašnji ručak ili stalno vrtiš nekoliko istih recepata, a jesti se mora. Kako bi obogatila svoja jela nije potrebno uvoditi velike promjene, dovoljno je početi koristiti neke nove začine (nećeš vjerovati ali neke od njih već i imaš, samo ih ne koristiš u pripremi hrane) ili primjerice umjesto običnog octa salatu začiniti balzamičnim koji je okusom bogatiji. 

Image

15 genijalnih ideja koje će ti olakšati kuhanje


Jedna od ključnih karakteristika dobrog kuhara je njegova kreativnost i sposobnost da od onog što ima u kuhinji, napravi deliciju. U nastavku ti donosimo začine i namirnice koje ćeš, vjeruj nam, vrlo jednostavno uvrstiti u svoja jela i učiniti ih delicijama.


Kapari

Kapari su ukiseljeni cvjetovi samonikle istoimene biljke koja raste na Visu i u okolici. Višani kapare kisele u moru i od njih rade deliciju koja se smatra afrodizijakom i lijekom još od antičkih vremena. Kapri obiluju vitaminom C i odličan su dodatak jelima. Možeš ih dodati salati, odresku od tune, rižotima, tjesteninama, mesu.

Čili

Osušene i zdrobljene sjemenke čilija obogatit će jela od mesa, guste juhe i umake. Možeš ih dodati i u ulje pa ćeš dobiti pikantnu inačiu maslinovog ili suncokretovog ulja koja će pritom u staklenoj bočici vrlo efektno izgledati na stolu.

Balazmični ocat

Ovaj aromatični ocat tradicionalno se proizvodi u Modeni. Što je stariji to je i bolji, baš kao i vini. Dovoljno je tek nekoliko kapi da obogat salate i marinade. Okus mu je božanstven, a rok trajanja neograničen. Otputuješ li u Modenu, ni ne pomišljaj se vratiti bez bočice aceta balsamica. A ako ipak nećeš preko granice, postoji i hrvatska inačica ovog octa. 

Svježe začinsko bilje

Neka ti ne bude teško posaditi u teglice bosiljak, origano i timijan. Možeš ih držati na prozorskoj dasci u kuhinji ili na balkonu. Svježe začinsko bilje nezamjenjivo je u kulinarstvu. Samo nekoliko listića i razlika je golema. Dodaje se pri kraju kuhanja (za razliku od sušenog), a od bosiljka, primjerice, možeš raditi i zasebno jelo, poznati pesto genovese. 

Med

Med dodaješ u čaj ili ga mažeš na kruh, no jesi li probala staviti ga u marinadu za meso i kombinirati s ljutim začinima?  Med se koristi za glazure, dresinge, već spomenute marinade i umake. Serviraj svojim gostima sir s umakom od meda i tartufa i oborit ćeš ih s nogu.

Limun

Kao i med i limun vjerojatno koristiš u kolačima, čaju i limunadi. Predlažemo ti da koricu (nešpricanog) naribaš u salatu ili ju umjesto octa začiniš limunovim sokom. Također, dodaj ga pečenjima i marinadama. Osim što će jelo obogatiti okusom, pomoći će ti probaviti masnoće.

Soja sos

Ovaj popularni umak azijske kuhinje već se odavna proširio zapadom. Dobiva se od fermentiranih zrna soje, a upotreba mu je jako široka. Koristi se u marinadama, dresinzima, umacima i juhama. Okus mu je specifičan i bogat te će sigurno dati novu notu tvojim jelima. Idući put kad budeš pripremala piletinu mariniraj je u marinadi od soja sosa, meda, senfa, češnjaka i soka od naranče.