Ako si te sreće da su ti se leptirići u trbuhu probudili usred zime pa te grije ljubav, ti ne moraš ni jesti, no ako nisi u tom "filmu", obrati pažnju na to što jedeš u ovo vrijeme. Naime, osim radijatora, peći na drva, plinske peći ili podnog grijanja, debelih čarapa i deke, grije te i hrana. Budeš li u zimi pametno jela, možda i smanjiš račun za grijanje jer ti neće biti potrebno u svom stanu napraviti tropsku klimu. Osim toga, ojačat ćeš imunitet i proljeće dočekati bez posjeta liječniku.
Velika snaga krije se u začinima. Zimi koristi one koji potiču cirkulaciju, imaju antimikrobno djelovanje i malo su jači. Obvezno u prehranu uvrsti kajensku papriku, čili, đumbir, cimet, kurkumu. U nastavku ti donosimo tri recepta koja će te zagrijati iznutra, odnosno pomoći tijelu da održi temperaturu. Zimska jela dulje se kuhaju i "teža" su od onih koje jedemo u toplijim danima.
Varivo od slanutka
Sastojci:
- 200 grama suhog slanutka
- 100 grama slanine
- 2 mrkve
- 1 glavica luka
- 1 manji korijen celera
- 3 režnja češnjaka
- 3 krumpira
- žlica pasirane rajčice
- lovorov list
- 1/4 žličice kajenske paprike
- sol i papar
- 1 kobasica zakuhanje
- žlica masti ili maslinovog ulja
Priprema:
Slanutak namoči preko noći kako bi omekšao i bio lakši za probavu. Luk nareži na sitne kockice, pancetu na kocke krupnije od luka, mrkvu na kolutiće i celer na kocikce. Pancetu stavi u zagrijani lonac u kojem ćeš kuhati varivo i pusti neka se otopi masnoća s nje.
Dodaj još malo masti ili ulja pa stavi dinstati luk, a kada se zastakli dodaj mrkvu, celer i češnjak te pelate. Dobro promiješaj da se sastojci sjedine, dodaj slanutak, oko dvije litre vode, lovorov list i začine te ostavi da se kuha jedno sat vremena.
Potom dodaj krumpir narezan na sitne kockice i kobasicu te ostavi još sat vremena ili malo manje, da se kuha. Na kraju, po želji, možeš izvaditi dio slanutka i usitniti ga štapnim mikserom te vratiti natrag u lonac. Na taj način dobit ćeš gustoću.
Pikantna pileća juha
Pileća juha zimi je i više, nego dobrodošla na stolu. Dodaj joj malo naribanog đumbira i dobit ćeš sasvim novi okus. Dobro će te zagrijati. Ako ne želiš eksperimentirati s đumbirom, u juhu ubaci malo kajenske paprike.
Sastojci
- 1 pileći hrbat
- 2 mrkve
- korijen celera
- korijen peršina
- pastrnjak
- glavica luka
- lovorov list
- sol i papar
Povrće oguli i zajedno s piletinom stavi kuhati u tri litre hladne vode. 15 minuta prije kraja, odnosno za malo više od sat vremena, dodaj maleni komadić đumbira ili malo kajenske paprike.
Kada je juha gotova, izvadi povrće i hrbat. S njega odvoji svo meso, a povrće nareži na komadiće. U juhu ukuhaj knedle od griza i vrati narezano povrće i komadiće bijelog mesa koje si odvojila s kosti. Dobila si okrepljujuću i bogatu pileću juhu.
Kaša od heljde i ječma
Sastojci
- pola šalice leće
- pola šalice zobi
- 3 šalice vode
- komadić đumbira (oko centimetar veliki)
- 1/4 žličice čilija
- 1/2 žličice sjemenki koromača
- 1/2 žličice sjemenki kima
- šalica kupusa
- 1 mrkva
- 1 krumpir
- 5-6 šampinjona
- 1/2 žličice kurkume
- žličica mljevene paprike sol i papar
Postupak
Leću i zob namoči preko noći. Na maslinovom ulju tostiraj sjemenke koromača i kima pa dodaj đumbir i čili, a zatim narezani kupus te pričekaj da omekša. Sada u lonac ubaci narezano povrće (krumpir, mrkvu, gljive), pirjaj nekoliko minuta pa začini navedenim začinima.
Uspi heljdu i leću, zalij s tri decilitra vode te kuhaj poklopljeno, na laganoj vatri oko 20 minuta. Na samom kraju dodaj šaku svježeg špinata i pusti da kuha dvije do tri minute.