Do Silvestrova, Stare godine, treba napuniti hladnjak, zamrzivač i smočnicu, pripremiti sve kolače i poslastice kojima želite razveseliti goste u najdužoj noći u godini. Tradicionalni odojak je ispečen, francuska salata pripremljena, a vi ipak osjećate nervozu jer vam se čini da ništa neće biti spremno na vrijeme ili barem ne onako kako ste zamislili.
Samo uz dobro planiranje i organizaciju možete sačuvati živce i spriječiti da goste i najveće godišnje slavlje dočekate iscrpljeni, neraspoloženi i spremni za krevet. Sve nabavke, i to uz pomoć članova obitelji, obavite nekoliko dana ranije, držeći se unaprijed pripremljenog popisa. Složite jelovnik, i to takav koji će vam omogućiti da neka jela pripremite (barem napola) i dan ranije, a za pripremanje sendviča i sličnih zalogajčića oslonite se na pomoć obitelji ili prijatelja koji će vam doći u goste.
Ukrase za novogodišnji stol također napravite ranije, za svakog gosta pripremite neki simbolični dar, provjerite imate li dovoljno tanjura i čaša, stolaca i ubrusa i, što je najvažnije, posao organizirajte tako da se nekoliko sati prije dolaska gostiju možete posvetiti samo sebi, opuštanju, kratkom odmoru i uređivanju za slavlje. Kako biste sve pripreme zaista prošli bez
trzavica i neugodnih iznenađenja, i kako biste bili zadovoljni onim što ste pripremili, predlažemo vam pregršt ideja za slavlje.
Usklađeni jelovnik
Čak ni pri svečanom obroku nemojte odustati od nekoliko osnovnih dijetetskih pravila:
- poslužite samo jedno jelo u umaku i samo jedno jelo od tjestenine.
- na jelovniku se mora naći svježe povrće i/ili neka miješana salata.
- ne ponavljajte sastojke i poslužite samo jedno jelo od iznutrica, jedno od školjki, jednu vrstu mesa ...
Voćni koktel za 6 osoba
Pripremite ga ujutro ili dan uoči slavlja. Na kockice narežite limun, naranču i ananas (prije ih dakako, ogulite). Voće prelijte sa 0.10 dl konjaka ili rakije i ostavite da odstoji na svježem mjestu približno tri sata. U trenutku posluživanja smjesi dodajte litru dobro rashlađenog jabučnog soka.
Vedri aperitivi
Aperitiv će dobiti vedriji izgled pripremite li kockice leda u boji. Obojit ćete ih tako što ćete u posudicu za zamrzavanje, osim vode staviti i malo tamnog sirupa ili višnjevače.
Maštoviti kanapei
Za grickanje prije jela, a da se ne biste prejeli. pripremite kanapee od kruha. Mozarellu narežite na kriške, posolite i popaprite te svaku krišku ukrasite komadićem rajčice i grančicom bosiljka. Celer narežite na kolutiće i premažite sirom roquefortom; kolutiće krastavaca začinite kavijarom: male listove endivije ukrasite komadićima šunke.
Zvjezdasti losos
Namjeravate li kao predjelo ponuditi dimljenog lososa, poslužile ga na neobičan način. Odreske lososa poslažite u obliku zvijezde, a u sredinu stavite veliku žlicu vrhnja. Vrhnje možete zamijeniti i ovakvim umakom: l žlica kravljeg sira, l žlica šlaga bez šećera, pola žlice kavijara, sol papar. Dobro izmiješajte sve sastojke, umak stavite na sredinu zvijezde i ukrasite ga listićima peršina.
Bitan je izgled
- koristite rajčice, trešnje, te raznobojna zrna papra koja će lijepo ukrasiti jela
- za ukrašavanje predjela i jela od ribe koristite nasjeckanu ili spiralno izredanu koricu limuna ili naranče. Koricu režite specijalnim nožem za povrće.
- slana jela ukrasite vlascem kako bi dobila lijepu zelenu koprenu, a slatka jela metvicom.
Luckasta salata
Miješana salata pravi je izazov mašti. Pokušajte se poigrati ovako: uzmite nekoliko listova zelene salate kao osnovu, mahune kuhane "al dente" te po izboru nekoliko škampa (smrznutih), kriške guščje jetrice, tanke odreske guščjeg fileta, tanko narezane kriške bilo koje kuhane bijele ribe, pokoju bobicu smrznutih ribizla kao ukras, te umak od octa, ulja, soli i papra.
Da aperitiv bolje prija
Budite originalni, pripremite specijalne ražnjiće. Na štapiće nabodite svjetlije i tamnije kolutiće jako isprženih kobasica (npr. hrenovki i krvavica), ili pripremite ražnjiće od raznobojnog voća i prelijte ih portom ili maraskinom.
Novo ruho starih jela
Kamenice na bordoovski način: Kuhari iz Bourdeauxa preporučuju kombinaciju kamenica i tlačenice. Tlačenicu mogu zamijeniti i male, jako ispržene kobasice.
Tarnedo Rossini: Jelo se pripema u posljednji trenutak. Na maslacu ispecite po jedan odrezak goveđe pisanice po osobi. Svaki odrezak položite na prepečeni kruh, a zatim ga ukrasite kriškom pečene jetrice.
Jetrica s grožđem: To starinsko jelo pripremite na moderan način, naime brzo. Jetrica izrežite na tanke odreske i ispržite ih na slaboj vatri. Izvadile ih iz tave. a u nju stavile bijelo vino i na njemu podgrijete svježe grožđe (dakako, samo bobice). Vratite jetrica u tavu tek toliko da se odresci zagriju i odmah ih poslužite. Jetrica možete ispeći i u pećnici pa ih naknadno narezati na odreske (biti će dovoljno 20 minuta pečenja u srednje zagrijanoj pećnici).
Guščji file u medu: Evo kako ćete brzo i jednostavno pripremiti guščji file. Nasjeckajte ga na odreske i ispržite ih. Zatim u tavu stavite žličicu octa i žličicu meda, dobro promiješajte, te odreske prelijte tim umakom.
Ukrašen ledeni kup: Kako biste ukrasili sladoledni kup, posipajte kuglice vanilije, čokolade i lješnjaka mrvicama kestena i trgancima od poljubaca i poslažite na sladoled. Kup možete ukrasiti i lišćem mente ili konzerviranim voćem.
Piletina sa tartufima
Nabavile lijepo pile. Tartufe narežite na tanke kriške i podvucite ih pod kožu pileta. Pecite u pećnici na 180 stupnjeva približno sat i pol i redovito podlijevajte juhom. Ujutro skuhajte mahune i poslažite ih kao štapiće. Po nekoliko svežnjića učvrstite kriškama pršuta. Uvečer ih pažljivo podgrijte i zalijte umakom od pečenja.
Normandski napitak
Pripremite sok od jabuka i začinite ga konjakom ili vinjakom.
Profiterol
Gotove, ranije pripremljene ili kupljene princes-krafne ukrasite sladoledom od vanilije i pistacije, a potom prelijte vrućom čokoladom (čokoladu otopite na pari). Sve posipajte sjeckanim komadićima badema, što ste ih prethodno prepržili na suhoj tavici.
Vino
Uz guščju jetru poslužite gušće, teže vino (ali ga može zamijeniti konjak ili šampanjac), uz glavno jelo poslužite crveno vino, a uz profiterol rashlađenu vodu.
Sirevi na novi način
Poslije obilnog obroka, nerijetko nemamo volje jesti sir. Želite li ga ipak poslužiti, učinite to na nov način. Različite vrste sireva narežite na kolutiće i začinile različitim začinima: suhim ili sušenim grožđem, orasima, lješnjacima. Kolutiće možete nataknuti na čačkalice. Sir svakako izvadile iz hlanjaka sat prije posluživanja kako bi imao sobnu temperaturu. U košaricu za kruh slavite različite vrste kruha ili peciva: sa sezamom, suncokretovim košticama ili pak krekere.
Salata od smrznutog voća
Da biste obrok završili laganim i osvježavajućim jelom, ne zaboravile voćnu salatu. Pripremanje salate sa svježim voćem traje dulje, ali je sa smrznutim gotova u tili čas. Okus ćete popraviti tako da prije posluživanja u salatu dodale malo alkohola (ruma ili votke) te je ukrasite listićima svježe metvice. Rub zdjele u kojoj poslužujete voćnu salatu premažite bjelanjkom i potom posipajte kristalnim šećerom.
Pravilan izbor vina
Tijekom obroka nemojte miješati različite vrste vina: važno je da nabavite kvalitetno vino, što se slaže s glavnim jelom. Ako je riječ o ribi, izaberite kvalitetno bijelo vino, dok uz govedinu odgovara crveno vino. Uz divljač najbolje pristaje neko starije, kvalitetno i teže vino.
Na etiketi, što se nalazi na svakoj boci naznačen je proizvođač, vinogradarski kraj iz kojeg vino potječe, te godina berbe. Druga je važna naznaka je li riječ o slatkom, polusuhom ili suhom vinu. Bijeli šampanjac, npr. proizvodi se samo od bijelog grožđa i laganiji je od crvenoga, koji se također proizvodi od bijelog, ali uz dodatak crvenog grožđa.
Kako biste unaprijed znali koliko boca morate nabaviti, računajte ovako: jedna butelja šampanjca za 2 osobe, jedna boca aperitiva za 6 osoba, jedna butelja crvenog vina za 3 osobe, te jedna butelja bijelog vina za 4 osobe.