Lignje, škampi, školjke, kozice, hobotnica, sve to i još toliko toga nude morske dubine za lagane ljetne recepte s tjesteninom. Ukusno i zdravo, a kad je riječ o pripremi i vrlo jednostavno, što je dodatna prednost ljeti kada u kuhinji želimo provesti što manje vremena. Plodovi mora su izuzetno ukusni i nude raznolike gastronomske mogućnosti, koje svakako treba iskoristiti s obzirom na bogatu ponudu rakova i mekušaca u našem Jadranu. Ne treba zaboraviti ni zdravstvene blagodati plodova mora, a nije zanemariva ni njihova niska kalorijska vrijednost. Siromašni su kalorijama i idealan obrok za one koji žele smršaviti ili održati željenu težinu.
Blagodati za zdravlje
Plodovi mora imaju mnogostruke pozitivne učinke na zdravlje. Obiluju mineralima, bogat su izvor esencijalnih aminokiselina, a odlikuju se niskim udjelom ukupnih masti, što ih čini niskokaloričnom hranom. Nezasićene masne kiseline koje sadrže ovi stanovnici morskih dubina imaju pozitivne učinke na zdravlje srca i krvožilnog sustava. Imaju i visok sadržaj minerala, ponajprije selena, fosfora, željeza, cinka. Fosfor je važan za apsorpciju kalcija i čvrstoću kostiju, dok je željezo sastavni element eritrocita i neophodan za prijenos kisika do svih stanica u organizmu.
Selen posjeduje antioksidativno djelovanje u borbi protiv štetnog utjecaja slobodnih radikala, a mnoge znanstvene studije pripisuju mu i antikarcinogeni učinak. Zahvaljujući upravo antioksidativnom djelovanju, selenu se pripisuje sposobnost suzbijanja rasta abnormalnih stanica. Nadalje, smatra se da pozitivno utječe na jačanje imuniteta, što potiče obranu organizma od karcinogena. Posebno dobri izvori selena su jastog, lignja i jakobove kapice. U sastavu morskih plodova nalaze se i značajne količine vitamina B skupine.
Foto: © lapas77 - fotolia