Kukuruz je jedno od najpopularnijih ljetnih povrća, omiljen zbog svog slatkog okusa i sočne teksture. Bilo da ga pripremate na roštilju, kuhanog ili u ekspres loncu, važno je znati točno koliko dugo kuhati kukuruz kako bi bio savršeno kuhan.
Koliko dugo se kuha kukuruz šećerac?
Kukuruz šećerac koji je ubran u pravo vrijeme, kuha se vrlo kratko.
Postupak kuhanja kukuruza šećerca:
- S klipova skinite komušinu, ali ju nemojte baciti.
- Dio komušine stavite na dno lonca, a na nju red kukuruza.
- Između svakog reda kukuruza poslažite i nekoliko listova komušine. Ona će dati poseban okus kukuruzu.
- Zalijte kukuruz dobro posoljenom vodom i kada voda zakuha, kuhajte 25 minuta. Ostavite ga u vodi jer će se inače osušiti na zraku.
Svježi šećerac možete i zamrznuti pa kuhati tijekom zime. Postupak je isti kao i kod kuhanja svježeg.
Koliko se kuha kukuruz u ekspres loncu?
Korištenje ekspres lonca može značajno skratiti vrijeme kuhanja kukuruza, zadržavajući pritom njegovu teksturu i okus.
Postupak kuhanja kukuruza u ekspres loncu:
- Uklonite vanjske listove i svilu s klipova.
- Stavite metalni stalak ili košaru u ekspres lonac i ulijte oko 1 šalice vode.
- Stavite kukuruz na stalak ili u košaru i zatvorite lonac.
- Kuhajte kukuruz u ekspres loncu na visokom tlaku 2-3 minute. Nakon što završi kuhanje, pustite paru prirodno ili brzo, ovisno o vašim preferencijama.
- Nakon što otvorite lonac, pažljivo izvadite kukuruz i poslužite ga vrućeg.
Kako odabrati savršen kukuruz
Za kuhanje i pečenje, najčešće se koristi kukuruz šećerac, ali može proći i običan kukuruz. Pravo razdoblje za berbu je nakon što su klipovi ispunjeni zrnima. Što to znači i kako to odrediti?
Opipavanje klipa kukuruza
- Prvo opipajte klip kukuruza s komušinom. Pod prstima se moraju osjetiti formirana zrna, bez praznih prostora između redova i zrna. Pokazatelj je i vrh klipa. Ako je vrh klipa zaobljen ili više tup nego šiljast, klipovi su spremni za berbu.
- Gotovo potpuno suha svila također može biti pokazatelj pravog vremena za berbu. Ako nismo sigurni u vlastitu prosudbu na ove načine, možemo povući malo komušine i provjeriti je li klip dobro popunjen i jesu li zrna krem žute ili bijele boje, kakva bi trebala biti.
- Dobra metoda provjere zrelosti šećerca je i bušenje zrna noktom palca. Ako je tekućina unutar zrna vodenasta, klip nije posve dobar za berbu. Ako je tekućina bijela ili "mliječna", taman je za berbu.
- No, imajte na umu da, iako je otvaranje komušine pouzdan test, treba izbjegavati ovaj postupak. Jedanput kad otvorimo nezreli klip, on postaje osjetljiv na napad kukaca i ptica. Dovoljno će vam biti malo vježbe da znate dobro procijeniti opipavanjem klipa.
Ako ga uberete prerano, kukuruz neće biti dovoljno sladak, a ako ga uberete prekasno, bit će tvrd, ma koliko ga kuhali.
Kukuruz čuvajte na hladnom mjestu
Slatkoća kukuruza ovisi o varijetetu, temperaturi i količini sunčeve svjetlosti tijekom razdoblja formiranja klipova. Biljka stvara većinu šećera za vrijeme hladnih, sunčanih dana. Ako je temperatura previsoka, proces stvaranja šećera je usporen. Stoga, dugi, svježi i sunčani dani rane jeseni daju najslađi kukuruz. Ako imamo izbora, kukuruz se bere što bliže vremenu konzumacije ili zamrzavanja ili konzerviranja.
Imajte na umu i to da onaj tren kada beremo klipove šećerca, njegovi se šećeri počinju pretvarati u škrob. Šećer se sporije gubi na nižim temperaturama. Dakle, ako ga ne možete odmah kuhati, radije ga zamrznite ili stavite na hladno, u običan hladnjak ili u hlad, ali ne naslagan na hrpi.
Kako ističe dipl.ing.agr., Tihomir Jozinović, kukuruz šećerac je izvrstan kulinarski specijalitet jer sadrži tri puta više saharoze od drugih vrsta kukuruza. U poluzrelom stanju daje vrlo ukusno zrno koje se upotrebljava za pripremu različitih jela, od juha, variva, salata do kukuruznog brašna i pahuljica.
Višestruke koristi od kukuruza šećerca
Kukuruz šećerac donosi višestruke koristi organizmu. Osim u pripremi hrane, upotrebljava se u proizvodnji lijekova i kozmetičkih preparata. Dijelovi koji donose koristi su vlati i zrnje. Klipovi se beru tijekom ljeta, a vlati se tada pažljivo uklanjaju.
Od vlati se pripremaju različiti ekstrakti, a najčešće se upotrebljavaju zbog protuupalnih svojstava u liječenju bolesti mokraćnih puteva, propisuju se kod poremećaja jetre i žučnog mjehura. Vjeruje se da vlati mogu pomoći u snižavanju krvnog tlaka i razine šećera u krvi.
Iz sjemenki ili zrnja dobiva se kukuruzno ulje koje sadrži puno vitamina E i nezasićene masne kiseline. Ovaj je kukuruz dobar izvor vitamina B koji je važan za dobar rad mozga, folne kiseline koja čuva krvožilni sustav i prehrambenih vlakana koja snižavaju povišeni kolesterol, što ga svrstava u vrlo zdravu biljku.