Lijepo i zdravo

Jestivo cvijeće - atrakcija na tanjuru i u čaši, ali i vitaminska bomba

Kada prikupljaš cvijeće za jelo, beri ga daleko od prometnica i biraj samo zdrave, neoštećene cvjetove. Bilo bi najbolje posaditi u vrtu ili u vazama na balkonu cvjetove koje planiraš uvrstiti u svoju prehranu

micheile-dot-com-3eHdk6dPY3U-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Posadiš li u svome vrtu jestivo cvijeće, imat ćeš od njega dvostruku korist. Uljepšat će ti okoliš, ali i obogatiti jela - vizualno i nutritivno. Jestivo cvijeće iz godine u godinu sve je popularnije na tanjurima, osobito kada je riječ o slasticama, ali i koktelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konzumacija cvijeća nije nešto novo. Štoviše, cvijeće se već tisućama godina jede u Japanu i Indiji, a primjerice, kadife, jasmin, ruža, neven i hibiskus spadaju i u neizostavni dio medicine tih zemalja. Cvijeće se koristi u kuhinji i u našim krajevima. Sjeti se samo soka od ružinih latica, meda od maslačka, salate od maslačka ili pak pohanih cvjetova tikvica.

Osim što jelu daje atraktivan izgled, cvijeće je i nutritivno bogato. Obiluje vitaminima A i C, a odličan je i izvor minerala poput kalcija, fosfora, željeza i kalija.

Image

Maslačak - podcijenjena vitaminska bomba sa sto lica koju obožavamo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada prikupljaš cvijeće za jelo, beri ga daleko od prometnica i biraj samo zdrave, neoštećene cvjetove. Bilo bi najbolje posaditi u vrtu ili u vazama na balkonu cvjetove koje planiraš uvrstiti u svoju prehranu. Tako će ti uvijek biti pri ruci, a i znat ćeš da nije zagađeno ispušnim plinovima i kemikalijama.

Primjerice, posadi dragoljub, karanfil, tulipan, kadife, ružu, djetelinu, tikvice (u ovom slučaju imaš i plod i cvijet za jesti). Ukoliko u vrtu imaš limun ili naranču, posluži se cvijećem agruma koje ima nevjerojatno aromatičan miris i okus.


Dragoljub (koji možeš vidjeti na prethodnoj fotografiji) ima lagano pikantni, ljutkasto-kiselkasti okus, lavanda, ljubičice i ruže su slatke. Najbolje je probati cvijeće prije no, što ga dodaš jelu, ali ono što je još važnije je uvjeriti se da se radi o jestivom cvijetu. Kada ga bereš, čini to rano ujutro ili predvečer jer je tada svježe i nije ga "udarilo" sunce. Nakon što ga ubereš, namoči ga u hladnoj vodi i posuši nježno u papirnatom ručniku.

S obzirom da se bliži ljeto, a s njime i sezona osvježavajućih koktela, cvijeće iskoristi i u tu svrhu. Zaledi ga u kalupu za led, naravno s vodom i dobit ćeš izuzetno atraktivne kockice leda koje će ostaviti dojam na svakoga. U nastavku ti donosimo nekoliko ideja kako iskoristiti cvijeće u kuhinji, a da to ne znači držati ga na prozorsku kao ukras.

1/6