Svima nama bake i mame još su od djetinjstva govorile da je pileća juha lijek iz kućne radinosti i neizostavni dio svakog ručka, a sada u doba neizvjesnosti i straha od nepoznate nam bolesti posebno je važno prisjetiti se njihovih mudrih savjeta i pripremiti si pileću juhu koja grije i krijepi tijelo te nam pomaže da ostanemo adekvatno hidratizirani.
Još jedan dokaz da je pileća juha dugi niz godina smatrana pravim čudotvorcem kada je riječ o prevenciji bolesti i prehlada je ta da su je nazivali i „židovskim penicilinom“ i to zato što su je židovski liječnici i rabini još u 12. stoljeću propisivali ljudima kao lijek.
Danas znamo da pileća juha djeluje kao blagi antibiotik jer sprječava nakupljanje neutrofila i izbijanje upala, a osim toga cistein koji se oslobađa kuhanjem juhe razrjeđuje sluz u plućima i sinusima, pa ona stoga olakšava simptome gripe i prehlade. Uz sve to, konzumiranje juhe svakodnevno može biti odlična metoda regulacije dnevnog unosa kalorija, jer će nas, ako ju jedemo prije glavnog jela, zasititi i sveukupno ćemo manje pojesti.
Juha od pilećeg sitniša sa kostima koja se dugo kuha iznimno je hranjiva – obiluje kolagenom, argininom, cisteinom i brojnim drugim mineralima koje je kroz juhu vrlo lako apsorbirati u tijelo. Vjeruje se da takva juha pomaže i kod bolnih kostiju i zglobova te da obnavlja kožu i umiruje upalne procese u crijevima, zbog čega ju se preporuča osobama koje imaju probavne smetnje.
Zbog svih ovih benefita, a i kako bi se opustila i prisjetila se ručkova kod bake, odlučili smo ti predstaviti jednostavan recept za juhu od piletine s knedlicama od griza. Pravi okus doma.
Pileća juha s knedlicama
Sastojci:
- 1 pile srednje veličine
- 3-4 mrkve
- 20 dag celera u korijenu
- 2 korijena peršina
- 1 crveni luk
- 6 zrna papra
- 2 listića lovora
- 1 žlica vegete
- sol po ukusu
- 1 ili 2 jaja
- 1 žličica ulja
- lišće peršina za posipanje
- pšenični gris
Priprema:
Prvo stavi veći lonac vode na štednjak i pričekaj da voda proključa, a za to vrijeme nareži piletinu na 8-12 komada i dobro ju operi pod hladnom vodom. Kada je voda zakipjela u nju ubaci narezano povrće, poprženi luk, papar i lovor, a malo kasnije dodaj i piletinu. Sve skupa pokrij poklopcem i pusti da se kuha na laganoj vatri oko sat i pol. Na pola kuhanja u lonac ubaci željenu količinu vegete i soli. Dok se juha krčka, pripremi knedle i to na način da, ovisno o količini, razbiješ jedno ili dva jajeta i dobro ih razmutiš vilicom. U jaja zatim dodaj samo malo soli, nasjeckano lišće peršina i žličicu ulja te sve dobro vilicom razmuti. Zatim u smjesu od jaja lagano usipaj gris uz nepresno miješanje da bi ušao zrak i da bi knedlice ispale mekane. Zatim u juhu koja se kuha stavljaj malom žličicom knedlice. Nakon toga je potrebno sve zajedno kuhati još desetak minuta, nakon čega pospaj juhu svježe narezanim peršinom i posluži toplo.