Vjerojatno ste već čuli priče koliko je nezdravo peči jaja na aluminijskoj tavici, jer to može biti jedan od uzroka Alzheimerove bolesti. Bakrene zdjele navodno za vrijeme kuhanja ispuštaju otrov u hranu, a posuđe od teflona navodno izaziva rak. No, istraživanja koja su provedena u posljednjih nekoliko godina pokazala su da aluminijsko posuđe nema nikakve veze s pojavom Alzheimerove bolesti, jer to posuđe ima zaštitni sloj koji sprečava ulazak dijelova metala u hranu.
Isto tako, vrlo teško ćete naći posuđe od čistog bakra, koji zaista i je opasan i ako uđe u hranu može izazvati prvenstveno probavne smetnje. Bakreno posuđe koje ćete eventualno danas kupovati ima s unutarnje strane sloj nehrđajućeg čelika. Obično bakreno posuđe možda ćete jedino naići kod bake na tavanu. Nemojte koristiti to s tavana.
Što pak tiče posuđa od teflona, još uvijek postoje brojne prepirke koliko je ono šteto ili nije. Naime, istraživanja su pokazala da u osobama koje koriste posuđe od teflona se mogu naći tragovi perfluorooctanoic kiseline, koja je potencijalno kancerogena kemikalija, a koja se koristi upravo za proizvodnju posuđa od teflona. No, još uvijek traju istraživanja, te nije jasno u kojoj mjeri zaista za kiselina ima utjecaj na ljudski organizam. Vjerojatno je još uvijek veći problem vanjsko zagađenje i nezdrava hrana koju jedemo, nego sam teflon. Ipak, kako biste smanjili rizik, koristite samo neoštećeno posuđe od teflona.
Tava od ugljičnog čelika primjerice je savršena za pečenje mesa, ali primjerice kada u kontakt s njom dođu određene vrste hrane koje u sebi sadrže određene kiseline, kao što je primjerice rajčica, doći će do kemijske reakcije prilikom čega će rajčica promijeniti okus.
Naravno, nije na odmet pogledati u čemu zaista spremate hranu i je li vaše suđe staro i oštećeno. Kada jednom suđe izgubi svoj zaštitni sloj, u hranu mogu prodrijeti različiti štetni spojevi koji bi mogli ostaviti posljedice na zdravlje. Budite oprezi posebno kada je u pitanju spravljanje hrane na visokim temperaturama.
Prednosti i nedostaci suđa
Suđe od ugljičnog čelika
Prednosti – brzo se zagrije i podnosi visoke temperature, vrlo je dobro za naglo prženje mesa, prženje i miješanje različitih namirnica (povrća, mesa, začina)
Nedostaci – reagira s namirnicama koje u sebi sadrže kiseline
Održavanje – ručno pranje s vrućom vodom i spužvom, bez deterdženata ili ribanja. Nakon pranja obrisati ju suhom krpom i unutrašnjost premazati s jestivim uljem.
Suđe od bakra
Prednosti – izvrsna kontrola nad jelom koje se kuha, te je vrlo dobro za kuhanje juha, umaka i sličnih jela koja lako zagore. Zaštitni sloj od aluminija sprečava bakrene soli da prodru u hranu.
Nedostaci – Novo bakreno suđe može biti prilično skupo zbog svojeg izgleda i dizajna. Jela koja se dugo pirjaju, a u sebi sadrže određene kiseline mogu oštetiti zaštitni pokrov.
Održavanje – Ručno pranje s vodom i deterdžentom.
Anodizirani aluminij
Prednosti – Anodiziranje daje prilično siguran zaštitni sloj, kojeg je relativno teško oštetiti i koji sprečava prodor metala u hranu. Kisela hrana ne može ga oštetiti niti se ne događaju nikakve kemijske reakcije, pa hrana zadržava originalan okus.
Nedostaci – Ne može se koristiti na indukcijskim pločama za kuhanje, koje zahtijevaju posuđe od čelika ili željeza.
Održavanje – pere se s blažim deterdžentom i vodom
Emajlirano posuđe
Prednosti – Zagrijava se i hladi sporo, te vrlo dobro distribuira vrućinu, što je vrlo dobro za spravljane gulaša i paprikaša, te karameliziranje. Nema nikakvih kemijskih reakcija namirnica.
Nedostaci – Vrlo je teško.
Održavanje – Može se prati u perilici za suđe.
(vam)