Ključ za sreću?

Dopaminska dijeta sve je popularnija - što trebaš znati o ovom načinu prehrane

Što je zapravo dopaminska dijeta i može li ti pomoći da budeš sretnija i snažnija? Evo što kaže nutricionistkinja

pexels-ivan-samkov-4491279.jpg
Foto: Pexels

Možeš li hranom doći do sreće?

Znanost kaže da možeš. Zapravo, uživamo u trenutnom povećanju dopamina nakon jela, ali to nije dugotrajno. Nutricionistica objašnjava: "Naš se dopamin povećava nakon konzumiranja bilo koje hrane, osobito kada smo jako gladni. I to seže do toga da je to hormon odgovora na užitak." Iako je teško doći do točne procjene, visoka razina dopamina "traje otprilike pet do deset minuta".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjena tvojih trenutnih prehrambenih navika kako bi se povećala razina dopamina također će dati rezultate, ali ona savjetuje da, ako tražiš dovoljno značajno povećanje hormona za podizanje raspoloženja za liječenje uobičajenog poremećaja raspoloženja, samo nutricionist može odrediti određene količine koje moraš konzumirati jer svatko od nas na drugačiji način sintetizira hormon sreće.

Image
Foto: Pexels

U međuvremenu, kako bi se uvjerila u učinkovitost dopaminske dijete, možeš pogledati popularnu mediteransku prehranu - koja, kaže nutricionistica, "dijeli mnogo iste hrane, poput mliječnih proizvoda, jogurta, mesa, masne ribe i mahunarki. Dakle, prirodno dobivate mnogo dopamina, a da se pritom ne ograničavate."

Studije pokazuju da su ljudi koji slijede ovu vrstu prehrane obogaćene omega-3 masnim kiselinama i lisnatim povrćem u više navrata "pokazali značajno veće poboljšanje" u simptomima depresije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče najranijeg što možeš očekivati da ćeš osjetiti učinke usvajanja 'sretne prehrane' na podizanje raspoloženja, nutricionistica kaže: "Ovisi o genetskoj predispoziciji pojedinca za oslobađanje dopamina, no obično bismo rekli da bi nam od dva do četiri mjeseca dala rezultate."

3/4