Ljubiteljice jeseni napokon su dočekale svoje vrijeme. Kako temperatura lagano pada, počinje padati i šareno lišće koje nam šuška pod nogama dok idemo na posao. Sve su to stvari koje obožavamo, no jedna stvar bez koje jesen ne može započeti su delicije s okusom cimeta.
Cimet je naziv za začin koji dobijemo od drveta cimetovca. Ovaj aromatični začin nije plod ili cvijet nego osušena unutarnja kora stabla. Razlikujemo dvije vrste cimeta, cejlonski i kasija, a osim po različitoj geografskoj rasprostranjenosti razlikuju se i po okusu. Cejlonski cimet je nešto blažeg i slađeg okusa dok je kasija cimet puno ljutkastiji i oštriji.
U kulinarstvu se češće koristi cejlonski cimet koji se savršeno sljubljuje s jabukama i šljivama, a odličan je i kao dodatak kavi ili u obliku čaja. Zdravstvene pogodnosti konzumiranja cimeta dokazane su u velikom broju studija, a ekstrakt cimeta se već tisućama godina koristi u ayurvedskoj medicini. Bogat je vlaknima i manganom, sadrži vitamine K, E i B6 te kalij, cink i bakar. Djeluje antimikrobno i antibakterijski, protuupalno i antioksidativno. Također će redovito konzumiranje cimeta ubrzati tvoj metabolizam i pomoći ti održati vitku liniju.
Ovaj kompleksni sastav čini ga idealnim jesenskim začinom koji će ti pomoći u borbi s bakterijama i u izgradnji jačeg imuniteta, no ne bi trebala pretjerivati. Dnevna doza cimeta je maksimalno šest grama i trebaš biti oprezna da ne prekoračiš navedenu dozu. U suprotnom bi mogla osjetiti posljedice poput mučnine, proljeva i dehidracije.
Sada kada znaš sve o ovom zlatu s istoka, vrijeme je da ga iskoristiš u delicijama. Pripremile smo nekoliko ukusnih recepata koje jedva čekamo isprobati.