Danas je krumpir jedna od nepravedno zapostavljenih i ozloglašenih namirnica. Iako dugo slušamo mitske priče o tome kako je krumpir bezvrijedno i nezdravo povrće koje ne obiluje zdravim vitaminima i mineralima, to nije istina i došlo je vrijeme da raskrinkamo sve te nutritivne laži.
U doba pandemije korona virusa osobito je važno opskrbiti se namirnicama koje dugo mogu stajati u našim smočnicama i koje su nutritivno bogate, a upravo se krumpir nalazi na vrhu liste adekvatnih namirnica za vrijeme života u izolaciji. Naime, niti jedno povrće nije toliko mnogostrano kao naoko skroman krumpir.
Jednako ukusan u kuhanom, pečenom ili prženom obliku, krumpir je namirnica koju možemo pripremiti na bezbroj načina, a da nam i dalje ne dosadi. U obliku juhe, salata, pita, popečaka, palačinki, pirea ili jednostavno pomfrita, krumpir itekako može biti vladar stola.
Uz to što ga se nepravedno ocrnjuje, zaboravlja se i da je krumpir odigrao povijesno iznimno važnu ulogu u razvoju čovječanstva. Hranio je generacije i generacije, spašavao ljude za vrijeme gladi, a pogodovao je i ekonomskom razvoju. Prvo su ga počeli uzgajati Peruanci prije više od 4000 godina, a iz Amerike u Europu je donesen krajem 16. Stoljeća.
Potrebno je i spomenuti kako je krumpir ekološki čista namirnica te da ga je jako lako i jeftino uzgajati. Zdrav je pod uvjetom da ga se ne prži u dubokom ulju, a raste čak i u lošim klimatskim uvjetima. Ne treba zaboraviti i da se po broju fenolnih spojeva krumpir može natjecati s brokulom, špinatom i keljom, a flavonoidi koje sadrže krumpir štite od bolesti srca i krvnih žila, bolesti dišnih puteva i raka.
Zanimljivo je da postoji oko 1000 vrsta krumpira, a radi se i o četvrtoj uzgajanoj poljoprivrednoj kulturi u svijetu. Iako potječe iz Amerike, danas Europljani konzumiraju duplo više krumpira.
S obzirom na to koliko i same volimo jesti krumpir, odlučile smo pronaći pet zanimljivih recepata u kojima je upravo ovo povrće zvijezda jela.
Krumpir je jednostavna i osnovna namirnica koja se može dugo skladištiti, a nutritivno je bogata i zasitna. Stoga je za doba života u karanteni i straha od izlaženja idealna za pripremu okrepljujućih jela