Riža je jedna od najstarijih žitarica na svijetu. Ljudi je uzgajaju i konzumiraju više od pet tisuća godina. Postoje na tisuće vrsta riže, no s obzirom na to kako se obrađuje, dijelimo je na smeđu i bijelu.
Bijela riža je najrasprostranjenija i najlakše se probavlja, dok je smeđa nutritivno bogatija od bijele. Osim što ju jedemo u izvornom obliku, od riže se radi mlijeko, brašno te sirup. Rižino mlijeko možeš i sama napraviti. Želiš li iz prehrane izbaciti kravlje, rižino će biti dostojna zamjena. Rižino mlijeko ne sadrži laktozu.
Riža je jedan od glavnih izvora ugljikohidrata u ljudskoj prehrani, a ugljikohidrat u riži je najvećim dijelom škrob.
Smeđa riža sadrži više dijetalnih, netopivih vlakana od bijele zbog čega blagotvorno djeluje na probavu, potiče metabolizam i snižava rizik od raka crijeva. Također sadrži više vitamina, minerala i obiluje antioksidansima te je zbog svog nutritivnog sastava i nižeg glikemijskog indeksa pogodna i za dijabetičare. U riži su najzastupljeniji mangan, magnezij, niacin (vitamin B3), tiamin i selen.
Rižu ćeš birati ovisno o tome koje jelo želiš skuhati. Primjerice, basmati riža se ne lijepi te je idealna za wok, dok će riža koja se lijepi biti odličan izbor za rižota i pudinge.
U nastavku ti donosimo recepte za jela od riže. Među njima je i desert kojem nećeš moći odoljeti.