Zumbul nazivamo i cvijetom kiše jer cvate s prvim projetnim kišama, a njegov miris toliko je opojan da ćeš se spustiti na koljena, negdje uz vrt u kojem raste, ne bi li ga pomirisala. Koja biljka ima tu moć da nas baci na koljena?
Nama osobno, miris zumbula jedan je od ljepših cvjetnih mirisa. Ovaj cvijet i izgledom privlači pažnju. Nije jedan od onih sramežljivih, koji rastu u nekom kutku. Ako i je posađen na tom mjestu, svojom bojom, koja može biti intenzivno plava, ljubičasta, ružičasta ili bijela, taj će kutak napraviti središtem vrta.
Zumbul potječe iz Azije, posebice iz Irana i Turkmenistana, a njegovu ljepotu i miris spominje i prork Muhamed kad kaže: "Da imam dva komada kruha, jedan bih prodao i kupio zumbule koji e mi nahraniti dušu".
Želiš li ih i ti u svome vrtu, sadit ćeš ih u kasnu jesen. U zemlju se stavljaju lukovice koje potom cvjetaju u proljeće. Možeš ih posaditi i u teglice, no tako posađeni zumbuli cvjetat će samo jednom, ukoliko ih ujesen ne presadiš u vrt. Kako bi što dulje cvjetao u tegli, nemoj ga držati na jako toplome mjestu.
Lukovice zumbula sadiš na dubini od desetak centimetara, a razmak među njima trebao bi biti oko 15 centimetara. Zemlja neka bude dobro drenirana kako lukovice ne bi trulile. Kod zalijevanja je bitno ne pretjerati iz istog razloga - da ne bi došlo do truljenja. Zumbul voli umjereno sunčano mjesto u vrtu. Nakon cvatnje, zumbulu ćeš odsjeći cvjetnu stapku, a listove ostaviti da do kraja požute. Možeš ga uzgojiti i u vodu, kao što je prikazano na fotografiji.
Zumbul je u Europu donesen u 16. stoljeću, a postaje popularan nakon što su ga krenuli uzgajati u Nizozemskoj. Ovaj cvijet simbolizira strastvenu ljubav, upornost, trajnost i vjernost, a poklanjaš li ga nekome obrati pažnju na boju zumbula koju ćeš pritom izabrati. Bijeli zumbul znači dobrotu, ružičasti ugodno druženje, a plavi odanost.