"Pufasta", baršunasta, nježna, zijevalica nosi ime koje ju u potpunosti opisuje. Cvjetovi jarkih ili nježnih i pastelnih nijansi, u svim bojama - od bijele i žute preko narančaste, ružičaste i crvene pa do plave, izgledaju kao da su se upravo probudili i, ako ih lagano pritisneš prstima - zijevaju, pri čemu dolaze do izražaja latice nalik na usta i obraščiće. Latinski naziv ovom simpatičnome cvijetu, kojeg zbog "zijevanja" osobito vole djeca jer se mogu igrati s njime, je Antirrhinum majus, dok se u narodu naziva i žabicama.
Zijevalice su vrlo efektne, šarene i voluminozne. Na stabljikama koje izrastu do 30-ak centimetara u visinu, cvjetovi se formiraju u obliku grozda i njihov cvat dugo traje. Cvjetaju prvo oni na dnu stabljike te se postepeno otvaraju i drugi sve do samog vrha. Listovi su mekani, tamnozelene boje. Želiš li postići dozu dramatičnosti, posadi zijevalice ugusto, jednu do druge u gredici ili u većoj vrtnoj vazi.
Riječ je o cvijetu koji je vrlo lagan za uzgoj i otporan. Možeš ga posijati u rano proljeće, štoviše sam će se posijati iz sjemena koje će ispasti iz cvjetne čašice ili posaditi upravo sada, u travnju.
Zijevalice vole sunce i polusjenovito područje, no stalni hlad i sjeverna strana vrta im ne pašu. Posadi ih u rahlu, dobro dreniranu zemlju, povremeno zalijevaj, pazi da ne "plivaju" u vodi i u lipnju će ti uzvratiti prvim cvjetovima koji su osim djeci, zanimljivi, pčelama i leptirima - najboljem ljetnom društvu u vrtu.