Uzgoj ljekovitog bilja u lončanicama

Aloe vera, metvica, kadulja i kamilica samo su neke od ljekovitih biljaka koje možete uzgojiti u lončanicama

Uzgoj ljekovitog bilja u lončanicama

Kao što u vlastitom domu, u lončanicama možete uzgajati začinsko bilje, tako možete svoju kuhinju ili neki drugi prostor u stanu obogatiti lončanicama s ljekovitim biljem. Većini tih biljaka, jednom dok ih posadite, ne treba poklanjati preveliku pažnju, pa zašto ne biste pokušali?

Zar ne bi bilo zaista lijepo kada bi na dohvat ruke imali aloe veru, metvicu, kamilicu, kadulju ili neku drugu ljekovitu biljku, koja bi vam pomogla u liječenju primjerice posjekotina, pomogla probavi ili ublažila opeklinu koju ste dobili za vrijeme kuhanja?

Također, ljekovito bilje ne zauzima mnogo prostora, a neke od njih možete posaditi zajedno u većoj lončanicu, pa ćete na taj način dobiti pravi mali „ljekoviti“ vrt u vlastitom domu.
Ukoliko pak imate vrt, trajnije ljekovito bilje, uvijek možete preseliti tamo.

Biljna ljekarna

Kako je proljeće pravo vrijeme za sijanje i sadnju mladog bilja, početak ovog mjeseca prava je prigoda da učinite sve pripreme, te posijete ili posadite biljke koje vam se sviđaju, koje volite ili koje bi vam mogle poslužiti u kućanstvu.

Image



Aloe vera – kupite nekoliko malih sadnica u nekom od vrtnih centara. Posadite ih u zemlju pomiješanu s pijeskom,  s dobrom drenažom. Kada ju presađujete, učinite to u prostoru gdje je najmanje 20 stupnjeva. Prostor u kojem raste neka bude sunčan ili blago u hladovini, a temperatura nikada ne smije pasti ispod 5oC jer će se osušiti.
S obzirom da je aloe vera poznata ljekovita biljka koja se koristi i za unutarnju i vanjsku primjenu, mnoge recepte možete pronaći na brojnim internetskim stranicama.
Jedan od najjednostavnijih je taj da, ako imate nekakvu posjekotinu ili opeklinu, otrgnete jedan mesnati list i iscijedite iz njega sok. Lagano premažite oštećeno mjesto s tim sokom. Dok se suši oblikujete nevidljivi oblog, koji neće propuštati niti vlagu, niti bakterije.

Image



Kamilica – radi se o jednoj od najpoznatijih i najrasprostranjenijih ljekovitih biljaka koju najčešće konzumiramo u obliku čaja. Pa zbog čega si ne biste priuštili pravi domaći čaj od kamilice?
Iako se na polju kamilica sije na jesen, vi ju u svojoj lončanici možete posijati na proljeće. U lončanicu koja ima dobru drenažu posipajte sjemenke kamilice, prekrijte ih zemljom i polijte. Nemojte ju stavljati direktno na sunce, a možete ju staviti s vanjske strane prozora ili balkon.
Kada se rascvate, uberite sve cvjetiće, raširite po pamučnoj gazi i osušite na sjenovitom mjestu s dobrim protokom zraka. Možete ubrati i cijele stabljike i osušiti ih okrenute naopako.
Od osušenih cvjetića i listića spravite domaći čaj.

Image



Metvica – još je jedna ljekovita biljka koje ima vrlo široku primjenu. Posijte ju ili posadite u vlažno tlo, te ju ostavite da raste na suncu ili u blagom hladu. Vrlo brzo se širi, pa nećete morati dugo čekati. Redovito ju i obilno zalijevajte.
Prednost je i ta što listove možete upotrebljavati sušene ili svježe, bilo da spravljate vruće ili hladne čajeve, ili neke druge alkoholne ili bezalkoholne napitke.
Također, sušene ili svježe listove možete upotrijebiti za aromatičnu kupku ili primjerice za inhalaciju prilikom liječenja prehlade i gripe.

Image



Kadulja – je jedna od najljekovitijih višegodišnjih biljaka našeg podneblja koja će dobro doći u svakom kućanstvu.
Nije osjetljiva na tlo, no ne smije biti previše vlažno, te ne voli mraz. Sadnice naravno možete dobiti od druge biljke, sjemenki ili kupiti u vrtom centru. Najbolji period za branje listova je prije nego što počne cvasti jer tada sadrži najveću koncentraciju eteričnog ulja. Kada sakupite listove, sušite ih nekoliko dana u hladu, na temperaturi do 25oC. Listove sakupite i držite ih u dobro zatvorenim posudicama, u mraku.
Čaj od kadulje ima brojna ljekovita svojstva od onih antibiotskih, do pomoći u regulaciji hormona i menstruacijskih ciklusa.
Listiće kadulje prelijte s 2-3 dcl vode, ostavite da odstoji pola sata, procijedite i popijte.

Image



Lavanda – vrlo je lijepa i iznimno ljekovita biljka. Ukoliko ju želite imati u lončanici, najbolje je da ju preko proljeća, ljeta i jeseni imate na prozoru ili balkonu, a zimi, u prostoru u kojem je temperatura iznad nule. Najviše joj odgovaraju lagana, pješčana, šljunčana i suha tla, na sunčanom položaju. Dobro uspijeva u glinasto -humusnim tlima, no mora imati dobru drenažu.
S obzirom da od jednog grma lavande ne možete spraviti eterično ulje, ne znači da ne možete uživati u njenim blagodatima. Kada je u punom cvatu, odrežite njene cvjetne stapke, povežite ih sa špagom i objesite ih naopako da se posuše. Kasnije njene cvjetiće možete koristiti u kupki, za sapun koji možete izraditi kod kuće, te za miris u ormarima koji će tjerati moljce s vaše vunene odjeće. Jedna od opcija je da vam bude kao ukras u vazi.

(vam)