Trebamo li češće mijenjati posteljinu dok traje pandemija koronavirusa?

Znaš li koliko često trebamo mijenjati plahte i jastučnice dok traje pandemija COVID-19? Evo koje su preporuke dermatologa i liječnika

Trebamo li češće mijenjati posteljinu dok traje pandemija koronavirusa?

Zbog koronavirusa više nego ikad razmišljamo o osobnoj higijeni - ne samo o pranju ruku, nego i o kosi, odjeći, posteljini i nošenju maski. Ljudi su prije pandemije posteljinu mijenjali u različitim intervalima, neke od nas su prale posteljinu jednom tjedno, neke svaka dva tjedna. A ima i onih koji su to radili jednom mjesečno, iako su možda manje pričali o tome. 

No, pravo je pitanje što trebamo činiti sada kada je COVID-19 prisutan u našoj svakodnevici i pandemija nikako ne prolazi? Trebamo li češće prati posteljinu i plahte? Evo što kažu dermatolozi i liječnici.

Image

Može li COVID-19 živjeti na tvojim beauty proizvodima? Stručnjaci su odlučili je li ih bolje dezinficirati ili baciti


"Kada legneš u krevet, kontaminiraš posteljinu s mrtvim stanicama kože (oko 50 milijuna dnevno), šminkom, kremama i svim ostalim stvarima koje su se 'nakupile' na koži kroz dan. Od peludi do stanica s kućnog ljubimca, čestica plijesni i prljavštine, pa bakterija i virusa", objasnio je dermatolog Hadley King za HuffPost

Svi želimo biti sigurni da je naša posteljina čista kako bismo izbjegli bakterije i viruse, a to je posebno važno u ovim vremenima kada više nego ikad želimo izbjeći bolest. U cijelom svijetu vlada pandemija. Pa krenimo ispočetka. 

Za početak je važno znati što kažu stručnjaci o pranju posteljine kada nema globalne pandemije. "Što je tkanina bliže koži, to je češće treba prati. Općenito preporučujem da se plahte i jastučnice peru jednom tjedno. U slučaju da se osoba više znoji, onda i češće. Ako imaš masnu kožu i sklonu aknama, a koristiš i lijekove za kožu prije spavanja onda jastučnice treba mijenjati više od jednom tjedno. Budući da navlake za prekrivače ne dodiruju toliko kožu mogu se prati možda svaki drugi tjedan", objašnjava dermatolog Joshua Zeichner za HuffPost


(Foto: Pixabay)

Dermatolog King se složio s preporukama Američke akademije za dermatologiju da se plahta mijenja jednom tjedno, a jastučnice dva do tri puta tjedno. Liječnik Tabasum Mir savjetuje da se u normalnim uvjetima jastuci, prekrivači i navlake za madrace obavezno peru jednom godišnje.

"Znamo da ostaci šminke na tkanini mogu postati pravo tlo za rast mikroorganizama. Ovo može uzrokovati iritacije na koži, upale, pogoršanje stanja akni i rozaceje, ili čak dovesti do infekcija kože", kaže Zeichner.  Kako je dalje objasnila dermatologinja Nada Elbuluk nedovoljno mijenjanje posteljine može utjecati na mikrobiom kože. "Mikroorganizmi su u ravnoteži na koži svake osobe i na njih može utjecati posteljina. Za osobe koje imaju stanja kože poput akni ili ekcema, neredovito pranje posteljine može utjecati na pogoršanja stanja i stvaranja upala", kaže Elbuluk.

Image

Kako objašnjavaju stručnjaci, bez obzira koliko inače često mijenjaš posteljinu, za vrijeme pandemije treba biti češće. "Iako nema određenih pravila, svojim pacijentima kažem da ako mijenjaju plahte svaki drugi tjedan, da počnu to raditi jednom tjedno", kaže Zeichner. Dermatologinja Audrey Kunin istaknula da su podaci oskudni kada se radi o tome koliko se virus zadržava na raznim površinama, postoje neka istraživanja koja pokazuju koliko dugo može preživjeti na posteljini. "Postoji zabrinutost da virusne čestice mogu biti zarobljene u tkanini, a zatim se udišu tijekom spavanja, pa bih preporučila bih da se poveća učestalost pranja", kaže Kunin.


via Giphy


"Radnicima u zdravstvu savjetujem se da se odmah presvuku nakon dolaska kući s posla. Trebali bi izbjegavati da njihova odjeća dođe u dodir s posteljinom. Nikako se ne preporučuje pranje plahti s hladnom ili mlakom vodom, nego na visokim temperaturama", objašnjava liječnik Petkov.

Ako je netko u tvom kućanstvu pozitivan na koronavirus, treba se pridržavati određenih mjera. "Nikada nemoj tresti posteljinu kako bi se minimalizirala mogućnost da se virus rasprši zrakom, peri na najvećoj temperaturi sapunom i deterdžentom", kaže Tabasum. "Peri ruke sapunom i vodom nakon toga, a zatim dezinficiraj kutiju za prljavo rublje i poklopac", kaže dalje.

Kako ističe King, tijekom pandemije trebamo više brinuti o higijeni i odjeći. "Tijekom COVID-a preporučio bih da se fokusiraš na čišćenje nakon dolaska kući i dezinfekciju kako bi čuvala svoj dom, uključujući i krevet. Mislim da to ima više smisla od fokusiranja samo na posteljinu. To znači više tuširanja, više pranja kose i više presvlačenja te pranja odjeće za van. To će pomoći da tvoj dom bude čišći", zaključuje King.