Sobne biljke ne trebamo posebno hvaliti. One vrlo diskretno u naš dom dodaju boju, ali i svježi zrak i lijepo će se uklopiti i u male prostore. Određene biljke poput paprati, palme i bršljana također detoksiciraju zrak oko sebe. Najbolje od svega je što su lagane za uzgajanje i nije potrebno posebno znanje iz vrtlarstva. Uz samo nekoliko osnovnih stvari one će lijepo rasti, čak i u domovima ljudi koji su uvjereni da ni jedna biljka kod njih neće preživjeti.
Sjetimo se sata biologije iz osnovne škole, tijekom fotosinteze biljke pretvaraju ugljični dioksid koji izdišemo u kisik i uklanjaju toksine iz zraka koji udišemo. NASA je čak i testirala ovu teoriju u istraživanju 1989. kada su ispitivali kako se omiljene sobne biljke ponašaju prema otrovnim kemikalijama i utvrdili su da utječu na ove otrove.
- Formaldehid može izazvati iritaciju nosa, usta i grla.
- Benzan može uzrokovati iritaciju očiju, pospanost, vrtoglavicu, pojačani puls, glavobolju i zbunjenost.
- Trikloretilen može uzrokovati vrtoglavicu, glavobolju, mučninu i povraćanje.
U istraživanju su pronašli nekoliko biljaka koje bez ikakvih problema filtriraju kemikalije i lako rastu u zatvorenom prostoru. Istraživači kažu da što se više biljki nalazi u prostoru, to bolje. Da bi se najbolje iskoristila njihova učinkovitost trebalo bi imati dvije biljke na 30 metara kvadratnih. Dobro je imati i na umu da biljke s većim listovima brže čiste zrak. Bill Wolverton iz NASA-e preporučuje bršljan i paprat jer su velike i zauzimaju veću površinu. U nastavku pročitaj koje još biljke čiste zrak od različitih otrova i kako se održavaju.