Složit ćeš se da je prašina najiritantniji "gost". Čini se kao da se vrati čim ga potjeraš krpom, pretvarajući te u grčkog tragičara Sizifa, nesretnika koji je uzaludno uzbrdo gurao kamenu gromadu, a ona bi se, kada bi skoro došao do vrha, skotrljala u podnožje i Sizif bi morao iznova i izova gurati kamenu stijenu. No, tvoja prašina ne mora biti Sizofov kamen.
Ne postoji univerzalni odgovor koliko često treba brisati prašinu da ne bi "okupirala" tvoj dom postala problem alergičarima, ako ih imaš u obitelji. Uz ovih nekoliko koraka svedi količinu prašine na minimum.
- izuvaj cipele kad uđeš u stan
- usisavaj redovito
- upali napu svaki put kada kuhaš
- četkaj svoje ljubimce izvan kuće ili stana
- nabavi biljke koje čiste zrak, poput paprati, spatifiluma ili filadendrona
- redovito peri zavjese, navlake nagarnituri za sjedenje i posteljinu
- održavaj primjerenu razinu vlage u zraku
- za čišćenje koristi krpe od mikorvlakana na koje se prašina lijepi
(FOTO: Pixabay)
Na kojim se mjestima u stanu prašina najviše skuplja?
Prašine ima svugdje, no najviše na televizoru, vrhu ormara, iza kauča i ispod namještaja te u uglovima stana i na biljkama. zbog toga sve navedeno redovito briši.
Što pridonosi stvaranju prašine?
- Ukućani
Što vas je više i što je više prometa kroz stan ili kuću to će biti viš prašine.
- Kućni ljubimci
Psi i mačke najviše doprinose gomilanju prašine u stanu. Oni su hodjaući "prašinari":
)FOTO: Pexels)
- Pod
?Tepisi zadržavaju puno više prašine od parketa ili pločica, a i teže je prcijeniti jesu li prljavi, no što je to slučaj s glatkim površinama, odnosno podovima. Potonje je i puno lakše očistiti.
- Tvoje navike
Držiš li često prozor otvoren, osim svježeg zraka u tvoj će stan ući i čestice prljavštine, prašina, osobito ako živiš u velikom gradu ili nekom drugom zagađenom području. Ako pritom ne čistiš redovito, voliš gomilati sitnice po regalima, po stanu hodaš u cipelama i imaš čupave kućne ljubimce, prašina ti zaista postaje Sizifov kamen.
Redovitim čišćenjem, prilagodbom stana (izbacivanje tepiha, čupavih navlaka) i navika prašine će bit puno manje, a time i respiratornih problema.