BOJE PRIRODE

Poljsko cvijeće je idealno za uređenje vrta i okućnice. Izdvojili smo 15 vrsta

Poljsko cvijeće dolazi u raznim oblicima i veličinama, a baš svako od njih može se uklopiti u tvoj vrt ili okućnicu

najljepše poljsko cvijeće
Foto: Pexels

Ljepota prirode najbolje se vidi u poljskom cvijeću koje svake godine krasi livade, ali i okućnice. Iako je mnogo poljsko cvijeće samoniklo, to te ne bi trebalo spriječiti da nabaviš sjeme i posiješ vlastiti cvjetnjak. Bez obzira tražiš li cvijeće koje je veliko i elegantno ili maleno i nježno, imamo popis najljepšeg poljskog cvijeća koje će uljepšati tvog vrt, ali i dom.

Plavo poljsko cvijeće

Plavi cvjetovi nisu baš česti, što ih čini još posebnijima. Ta boja u vrtu odmah daje dojam svježine i smirenosti, a kad procvjeta među zelenilom – teško je ne zastati i pogledati.

Modra biserka

Ova sitna ljepotica često izgleda kao da je netko nježno posložio plave perlice u mali buketić. Cvjetići su joj skupljeni u guste grozdove koji se nježno njišu na tankim stabljikama. Najčešće raste na suhim livadama i kamenitim predjelima, gdje se njezina modra boja posebno ističe među sivim i zelenim tonovima. Modra biserka je vrlo otporna i lako se prilagođava različitim terenima, pa je odlična za prirodno uređene vrtove. Osim ljepote, privlači i korisne kukce, pa je odličan izbor ako želiš unijeti život u svoj vrt.

Livadna kadulja

Livadna kadulja je pravi magnet za pčele, leptire i druge oprašivače – što je čini ne samo lijepom, nego i korisnom. Ima uspravne stabljike i cvjetove u nijansama plave i ljubičaste koji se slojevito nižu duž stabljike. Često je možeš vidjeti na livadama, uz ceste ili na sunčanim brežuljcima. U prirodi djeluje jako nježno, ali je zapravo vrlo izdržljiva i nezahtjevna biljka. Ako je posadiš u vrt, dobit ćeš ne samo divan ukras, nego i biljku koja podržava bioraznolikost.

Image
Foto: Pixabay

Divlji različak

Različak je jedan od najprepoznatljivijih plavih cvjetova na livadama – intenzivna boja odmah privlači pogled. Njegovi cvjetovi imaju specifičan "rašireni" oblik sa sitnim resastim laticama, što im daje pomalo divlji, ali vrlo šarmantan izgled. Najčešće raste po rubovima polja, među žitom ili na zapuštenim livadama, gdje se spontano pojavljuje iz godine u godinu. Nekad je bio puno češći, no danas je sve rjeđi zbog promjena u poljoprivredi. Ako ga zasadiš u vrt, dobit ćeš ne samo prekrasan cvijet, nego i dašak nostalgije za starinskim krajobrazima.

Image
Foto: Pixabay

Potočnica

Potočnica izgleda romantično, a ima i još romantičnije ime. Najviše voli vlažna, sjenovita mjesta – uz obale potoka, rijeka ili na mjestima gdje tlo zadržava vlagu. Njezini cvjetovi dolaze u svjetloplavim nijansama koje podsjećaju na vedro nebo i vrlo su prepoznatljivi. Iako djeluje krhko, zapravo je otporna biljka koja lako opstaje ako ima dovoljno vode. Često se sadi i u vrtovima kao simbol nježnosti i vjernosti, a posebno je lijepa kad se pojavi u većim skupinama.

Image
Foto: Pixabay

Bijelo poljsko cvijeće

Bijelo cvijeće unosi dozu jednostavne elegancije, ali i lakoće. Na livadama često djeluje nježno, skoro kao da svijetli među travama.

Stolisnik

Stolisnik je biljka koja na prvi pogled djeluje vrlo jednostavno, ali kad je pogledaš izbliza – njezini sitni bijeli cvjetići složeni u ravne cvatove stvaraju pravi mali buket. Ima peraste listove koji podsjećaju na čipku, a raste gotovo posvuda: na livadama, uz puteve, pa čak i među kamenjem. Osim što je ukrasna, koristi se i u narodnoj medicini – posebno za čajeve. Voli sunčane položaje i suha tla, pa ju je lako uzgojiti i u vlastitom vrtu. Privlači i kukce oprašivače, što je dodatni plus.

Image
Foto: Pexels

Tratinčica

Tratinčica je klasik među livadskim cvijećem – njezina bijela krunica s veselim žutim centrom poznata je svima. Cvjeta od ranog proljeća pa sve do jeseni i često stvara male "tepihaste" livade. Voli sunčana mjesta, ali je dovoljno otporna da preživi i u polusjeni. Djeca je obožavaju brati i praviti vjenčiće, a i u buketima izgleda jako slatko. U vrtu možeš napraviti pravu mini-livadu ako joj pustiš da se širi prirodno.

Image
Foto: Pexels

Ivančica

Ivančica izgleda poput veće, raskošnije tratinčice – s velikim bijelim laticama i zlatnožutim središtem. Često simbolizira prirodnu ljepotu i jednostavnost, a omiljena je i u rezanim buketima. Raste po svjetlijim i suhim livadama, ali voli i vrtne gredice s puno sunca. Cvjeta ljeti i svojim izgledom odmah unosi vedrinu. Osim toga, iznimno je zahvalna za održavanje.

Ljubičasto poljsko cvijeće

Ljubičasta boja u cvijeću djeluje mistično i pomalo profinjeno. Na livadama djeluje kao da skriva neku malu tajnu – savršena za romantičnu dušu.

Lavanda

Lavanda je pravi klasik kad su u pitanju mirisne biljke – i iako je češće vežemo uz vrtove i polja, može se naći i u poluprirodnim staništima, posebno na sunčanim padinama i kamenjarima. Njezini sitni ljubičasti cvjetići složeni su u duge klasove koji šire prepoznatljiv, umirujući miris. Cvate ljeti i jako privlači pčele, što je čini odličnom za svakog tko želi potaknuti bioraznolikost. Osim toga, lavanda je i korisna – možeš je sušiti, koristiti za izradu mirisnih vrećica ili kao prirodni repelent. Vrtu daje mediteranski štih, a i izgleda jako elegantno.

Image
Foto: Pixabay

Ljubičica

Ljubičica je mala, nježna biljka s mirisnim cvjetovima u dubokim nijansama ljubičaste. Najčešće raste u šumskim predjelima, na sjenovitim livadama i uz potoke, a pojavljuje se već u rano proljeće. Cvjetići joj imaju oblik leptira, a listovi su joj niski i srcoliki. Iako je sitna, teško ju je ne primijetiti – posebno kad formira male ljubičaste jastučiće u vlažnijim predjelima. Ako želiš nepretenciozan, ali čaroban vrtni dodatak – ljubičica je pun pogodak.

Crvena mrtva kopriva

Iako ima neobično ime, crvena mrtva kopriva nije ni blizu opasna kao prava kopriva – zapravo, potpuno je nježna i bezopasna. Ima crvenoljubičaste cvjetiće u obliku malih usnica, a često raste uz rubove polja, u vrtovima i livadama. Niska je i brzo se širi, pa možeš stvoriti lijepu boju pri dnu vrta. Cvjeta od ranog proljeća pa sve do jeseni, a pčele je obožavaju. Iako su joj cvjetovi sitni, kad ih ima mnogo – ljubičasti tonovi postaju jako uočljivi.

Jorgovan

Jorgovan je možda poznatiji kao vrtni grm, ali stari primjerci često se mogu naći uz napuštene kuće, puteve ili na rubovima sela – gdje je samoniklo preživio godinama. Cvate u proljeće i njegovi veliki mirisni grozdovi u ljubičastim, svjetloljubičastim ili čak bijelim tonovima teško se mogu ignorirati. Miris mu je nostalgičan i jak – jedan grm može zamirisati cijeli vrt. Privlači pčele i leptire, a izgleda spektakularno i kao rezano cvijeće. Ako tražiš nešto što donosi proljetni wow-efekt – jorgovan je to.

Žuto poljsko cvijeće

Žuta je boja sunca i veselja – a upravo tako djeluje i žuto cvijeće na livadi. Unosi toplinu, vedrinu i baš se lijepo ističe među zelenilom.

Maslačak

Maslačak je pravi simbol proljeća – svjetložuti cvjetovi prekrivaju livade čim zatopli. Iako ga neki smatraju korovom, zapravo je jako korisna biljka: listovi su jestivi, cvjetovi privlače pčele, a puhasta kuglica sjemenki jedna je od najpoznatijih „igračaka“ iz djetinjstva. Raste doslovno posvuda – uz ceste, na travnjacima, pa čak i iz pukotina u betonu. U vrtu ga možeš ostaviti u nekom kutku da priroda napravi svoje – izgledat će razigrano i spontano, a kad se pretvori u kuglicu vrt će ti izgledati kao prava bajka.

Image
Foto: Pexels

Rani jaglac

Rani jaglac je među prvim vjesnicima proljeća i često se pojavljuje dok još ima rose i hladnog zraka. Njegovi nježni žuti cvjetovi grupirani su u malene grozdove na tankim stapkama, a najčešće raste u sjenovitijim dijelovima šuma, livada i vrtova. Ima pomalo divlji izgled, ali ga to čini još ljepšim – kao da je izašao iz bajke. Jaglac voli vlažno tlo i hladovinu, pa je idealan ako želiš malo boje u tamnijim kutovima vrta. Osim što je dekorativan, poznat je i po ljekovitim svojstvima.

Image
Foto: Pixabay

Puzavi žabnjak

Ova biljka nosi ime koje zvuči kao da je iz neke stare narodne priče, ali je zapravo vrlo simpatična. Ima male žute cvjetiće koji pomalo podsjećaju na gumbeke, a raste po vlažnim livadama, jarcima i uz potoke. Niska je i širi se poput tepiha, pa je odlična za pokrivanje tla u prirodnim ili divlje uređenim vrtovima. Iako neupadljiva na prvi pogled, kad cvate u većem broju – stvara pravi zlatni prekrivač. Osim toga, jako je otporna i ne traži puno brige.

Image
Foto: Pixabay

Crveno poljsko cvijeće

Crvena je najrjeđa boja među samoniklim cvjetovima – ali zato ostavlja najjači dojam. Na livadama je teško pronaći crveno cvijeće, no jedan cvijet odavno je postao njegov prepoznatljiv simbol.

Mak

Mak je vjerojatno najprepoznatljiviji među samoniklim crvenim cvjetovima – njegova jarka crvena boja i nježne, gotovo prozirne latice čine ga apsolutnim favoritom. Najčešće ga možeš vidjeti kako se njiše na vjetru po rubovima polja, usred žitnih livada ili uz puteljke. Cvate u kasno proljeće i početkom ljeta, a koliko god djelovao nježno, prilično je otporan i sam se širi. Mak simbolizira slobodu, sjećanje, ali i divlju ljepotu prirode. U vrtu ga možeš posijati ako voliš opušteni, prirodni izgled – izgleda predivno u kombinaciji s drugim livadnim cvijećem.

Image
Foto: Pexels
Image
VODIČ KROZ BALKONSKO CVIJEĆE

Vaša mala proljetna oaza. Vodič kroz najljepše cvijeće za balkon