Imaš li balkon ili barem prozor na sunčanoj strani, ništa te ne sprječava da zasadiš svoj mali začinski vrt. Osim što ćeš poboljšati prehranu, jer začini su ti koji hrani daju okus, ali i nutritivno ju obogaćuju, privući ćeš pčelice, a postoji li što ljepše, nego slušati kako marljivo rade dok ti ispijaš jutarnju kavu? Ne zaboravi i na mirise koji će se širiti balkonom i stanom. Biljke za čajeve i ljetne koktele također mogu naći mjesto u tvome vrtu.
Mladi listovi zelene salate lijepo izgledaju dok izbijaju iz zemlje u tegli, ali i u zdjeli na stolu, začinjeni maslinovim uljem i octom. Listići domaće rikole ne mogu se okusom ni teksturom usporediti s onim kupovnima, zato posadi i rikolu. Možeš ju napraviti na salatu, dodati na pizzu ili u rižota - kako god te volja.
U nastavku ti donosimo nekoliko biljaka koje bi bilo dobro izabrati za začinski vrt. Ako zaista nema mjesta za vrtne radosti, posadi sve što želiš u jednu teglu, kao na slici.
Bosiljak
Bosiljak je definitivno prvi na popisu biljaka koje bi trebale krasiti tvoj balkon. Izuzetno je ukusan, aromatičan, ali i zdrav. Potiče probavu, blagotovrno djeluje na crijeva, ublažava grčeve u želucu.
Možeš ga pripremiti vrlo jednostavno u umaku pesto genovese. U ovom jelu bosiljak ne gubi svoja nutritivna svojstva jer se jede sirov. Ako na balkonu imaš i rajčice, zasadi bosiljak kraj njih jer se ove dvije biljke izuzetno dobro slažu, odnosno jedna drugu podupiru u rastu. A slažu se i na tanjuru.
Čaj od bosiljka, pak, umiruje, ublažava prehladu i kašalj te ti pomaže da zaspiš. Nije ni čudno da ime ove biljke na grčkom znači kralj.
Menta
Druga na listi je menta. Ova biljka ima brojna ljekovita svojstva - jača imunitet, ublažava probavne tegobe, sprječava nadutost, umiruje, potiče mršavljenje, pomoći će ti da se riješiš peruti, a čuva i zubno meso od upala. Osim toga, menta diže raspoloženje, a i tjera komarce (već samim saznanjem da tjera ove uporne krvopije, osjećaš se bolje, zar ne?). Možeš ju koristiti kao začin u slanim i slatkim jelima, kuhati od nje čaj, ali i pripremati koktele. S obzirom da dolaze topli dani, bili bi odlično da ju zasadiš. Hladit će te kroz cijelo ljeto.
Origano
Origano ti je zasigurno asocijacija na pizzu. Zamamni miris ove biljke sitnih listića otvara apetit i podiže energiju. Origano obiluje vitaminom C, a njegovo ulje ima antivirusna i fungicidna svojstva te je jak antioksidans. Pomaže jetrima da se očiste, blagotvorno djeluje na probavu te štiti od prehlade.
Osim na pizzi možeš ga koristiti u raznim drugim jelima, osobito mediteranskim. Začini origanom pečenje ili bijelo pileće meso koje si na naglo pripremila na tavi. Svježim listićima origana možeš obogatiti salatu od rajčice ili umak bolonjez.
Rikola
Rikola spada u kupusnjače, što znači da je bogata fitokemikalijama koje djeluju antikancerogeno u organizmu. Možeš ju kuhati, pržiti i jesti sirovu. Najčešće se priprema bez termičke obrade, kao salata ili dodatak pizzi, rižotu i tjestenini. Posij je u žaridnjeru i umjereno zalijevaj te vodi računa da ima sunca. Niknut će vrlo brzo, a za koji tjedan bit će spremna za jelo. Uzmi škarice i reži je po potrebi.
Kadulja
Kadulja ima divne ljubičaste cvjetiće koji jako lijepo mirišu i privlače pčele. Sad joj je vrijeme cvatnje i požuri po sadnicu pa ju smjesti na svoj balkon. Možeš ju staviti u teglicu na sredinu stola pa će istovremeno biti i dekorativna i praktična - njezini listići se koriste kao začin i kao čaj, a možeš ih jednostavno otkinuti i žvakati i na taj način očistiti usnu šupljinu, njegovati zubno meso i spriječiti pojavu plaka. Kadulja ima iznimno jaka antibakterijska, antivirusna i fungicidna svojstva. Prirodni je dezinficijens. Potiče probavu, koristi se protiv znojenja, poboljšava raspoloženje i koncentraciju.
No, budi oprezna kod upotrebe kadulje. Može izazvati ubrzani rad srca te se ne savjetuje osobama s visokim tlakom, epileptičarima, trudnicama i dojiljama.
Zelena salata
Umjesto da kupuješ na tržnici ili u trgovini zelenu salatu, posadi ili posij je na svom balkonu ili prozorskoj dasci. Ne brini, neće ti zauzimati puno mjesta niti će ti trebati puno zemlje da ju uzgojiš. U malim prostorima sadi se tzv. mikrosalata, odnosno to je ista ona salata koju susrećeš na tržnici, ali mlada. Sadiš ju u žardinjere i bereš dok još nije formirala velike glavice. Jednostavno ju režeš škaricama i pripremaš za jelo. Rezanjem ju jačaš i potičeš da još više raste.