Potreba za optimalnom i funkcionalnom iskoristivošću stambenog prostora nameće se kao jedna od najvažnijih pri opremanju stana ili kuće. Zadovoljiti sve funkcionalne potrebe i pri tome imati ugodan i prostoran dom, želja je svakog pojedinca bez obzira na kvadraturu doma u kome živi. Čak i vrlo mali stambeni prostori uspješnim trikovima mogu izgledati veliki i prozračni. Činjenica je da se svako osjeća puno ugodnije u prostoru s optimalnom količinom namještaja, slobodnog prostora i dnevne svjetlosti nego u onom opterećenom prevelikim brojem elemenata namještaja i bez nužnog slobodnog tj. komunikacijskog prostora.
Kako biste uspješno smjestili sve potrebno u svoj, najčešće nedovoljno velik stambeni prostor, potrebno je voditi računa o minimalno potrebnim dimenzijama prostora tj. zona u koje smještate određene funkcionalne grupe – sjedenje, blagovanje, rad, spavanje, itd. Ukoliko su dimenzije kojima raspolažete manje od onih koje ćemo navesti, potrudite se odabrati namještaj manjih dimenzija, pa tako umjesto udobnih stolica s ruko-naslonima u blagovaonici, odaberite one bez njih, umjesto kutne garniture smjestite trosjed s foteljom, odaberite stol na razvlačenje, koji će samo u određenim trenucima zauzimati prostor u svojoj punoj dužini, itd.
Minimalne potrebne dimenzije za funkcionalan i lako pristupačan smještaj grupi za sjedenje u dnevnom boravku iznosi 240x290cm. U ovaj prostor ćete jednostavno smjestiti kutnu garnituru ili trosjed s dvije fotelje. (Prostor može biti još manji ukoliko smještate samo trosjed). U blizini je poželjno imati tabure-e, koji će proširiti grupu za sjedenje, a svojom dimenzijom i oblikom neće dodatno opteretiti prostor.
Prilikom uređenja blagovaonice, vodite osobito računa o veličini prostora, jer pristup stolu i stolicama treba biti vrlo jednostavan, a to ćete omogućiti jedino uz optimalnu veličinu blagovaonice, pravilnu postavu stola u prostoru kao i pravilan odabir dimenzija stola i stolica. Ukoliko se odlučite za okrugli stol sa šest stolica, osigurajte kvadratičan prostor dimenzija 320x320cm kako biste omogućili pristup, lako posluživanje i ophodnju oko stola. Ukoliko raspolažete manjim dimenzijama, odlučite se za pravokutni stol koji kraćom stranicom možete postaviti paralelno uz slobodan zid. U tom slučaju će vam biti potrebno minimalno 300x240cm ukoliko želite osigurati pristup svakom sjedećem mjestu, odnosno 130x170cm ukoliko je stol prislonjen uz zid, a cijela grupa smještena u zatvorenu zonu bez mogućnosti ophodnje. Praktično rješenje za male prostore je primjena klupe koja je sada trendovski element, pa se u različitim izvedbama koristi i u vrlo prostranim blagovaonicama.
Minimalna širina prostora u koji se smješta linijska kuhinja treba biti 140cm, (60cm za elemente, a 80cm za komunikacijski prostor) dok je za U ili II kuhinju potrebna širina od 220cm. Dužina kuhinje je proizvoljna, ovisno o broju elemenata koje želite smjestiti. Ovakve širine kuhinje će osigurati optimalno odvijanje radnih procesa.
Minimalne potrebne dimenzije za spavaću sobu u koju ćete smjestiti ormar dubine 60cm, noćne ormariće i krevet širine 160cm je 320x300cm. U tom slučaju ćete osigurati 50cm za pristup krevetu sa svake strane, a vrata ormara je poželjno izvesti kao klizna, (kako ne bi dodatno zauzimala prostor prilikom otvaranja).
Minimalna dimenzija sobe za smještaj jednog djeteta ovisi o kubaturi zraka. Za jedno dijete je potrebno osigurati minimalno 8m3 zraka, pa ćete površinu sobe dobiti ovisno o visini prostora. Ukoliko je visina cca 250cm, za jedno dijete je potrebno 6m2, a za dvoje djece 12m2. No, ne preporučuje se dijete smještati u sobu manju od 8m2 zbog psiholoških razloga. Prostor možete dobro iskoristiti niveliranim namještajem, koji u parteru ima zone za rad, igru i druženje, a u gornjoj zoni spavanje.
Pridržavajte se minimalnih potrebnih dimenzija za pravilno funkcioniranje određene grupe stambenog prostora, odaberite namještaj prikladnih dimenzija, koristite trikove za povećanje prostora i uživajte u funkcionalnom i prozračnom domu.
Monika Galović, dipl.ing.arh.
www.interijernet.hr