Prije nego što pročitate ovaj tekst, razmislite što ste danas od hrane bacili u smeće. Pljesnivi sir (i ne mislimo na plemenitu plijesan), trulo voće, ukiseljenu juhu, smrdljivu salamu, ostatke od nedjeljnog ručka? I to je samo dio ono što bacate tjedno, mjesečno...
Na žalost, mnoge obitelji u današnjoj situaciji „krpaju“ kraj s krajem, ali opet s druge strane često bacaju hranu, koju su ionako preskupo platili. Čak se ne trebamo više sjetiti gladne djece u Africi, dovoljno je da pogledamo malo oko sebe i vidimo koliko ljudi u kasnim večernjim i noćnim satima prekapa po kontejnerima kako bi pronašli ne samo odbačenu PET ambalažu, nego i nešto ostataka od hrane, koje će ili pojesti oni ili će s time nahraniti svinje s kojima će se opet oni prehraniti. Nemojmo živjeti u iluziji da smo mi iznad toga i ponašati se bahato.
No, što možemo svi mi učiniti? Prvenstveno, paziti što kupujemo, koliko kupujemo i koju količinu hrane upotrijebimo za spravljanje jednog obroka... A, i tu su drugi trikovi! Usvojite ih!
Što je u vašem smeću?
Jedan tjedan bilježite što bacate u smeće. Nemojte samo gledati, nego i analizirajte što sve završi u vrećici. Na temelju toga što ste bacili, prilagodite svoje navike. Ako ste u smeće bacili pola vrećice omekšalih mliječnih pahuljica, sljedeći puta u trgovini kupite manje pakiranje ili pak kupite posudice bez dovoda zraka gdje ćete moći pohraniti pahuljice. Ako pak bacate mnogo ostataka od obroka, pokušajte kuhati manju količinu ili primjerice pojesti ju sljedeći dan na poslu. Kako ne biste zaboravili uzeti hranu, pripremite sve unaprijed i napišite podsjetnik na vidljivom mjestu.
Reorganizirajte hladnjak
Koliko puta vam se dogodilo da ste kupili neku namirnicu koja je završila negdje na dnu hladnjaka i onda ste na kraju zaboravili na nju? Na kraju se ili pokvarila ili ste kupili nekoliko dana poslije istu namirnicu i uhvatili se za glavu kada ste vidjeli da ju već imate.
Dobrom organizacijom hladnjaka, ništa se u njemu neće „zagubiti“ a jednom na tjedan napravite reviziju namirnica i prvo pojedite one kojima ističe rok trajanja, planirajući obroke upravo prema njima. Osim toga, kada ćete znati što se nalazi u hladnjaku više nećete kupovati namirnice koje već imate.
Obrok od ostataka
Jednom ili dva puta na tjedan spravite obrok od ostataka hrane koja je još dobra. Ili neka svaki član obitelji odabere određeno jelo koje će pojesti ili pak smislite jela koja možete spraviti od ostataka - različite gulaše, popečke, složence, kolače ili neke druge deserte od ostataka voća. Obrok naravno možda neće biti vrhunski gurmanski užitak, ali ćete se poslije bolje osjećati jer ne samo da niste bacili još dobru hranu, nego ste i uštedjeli.
Zaledite ostatke
Zalediti stvarno možete mnogo namirnica, pa tako i gotovu kuhanu hranu. Primjerice, spravili ste previše mesa za pohanje? Nepečeno, panirano meso zamrznite i ispecite kada vam zatreba. Kupili ste previše šampinjona? Operite ih, narežite, osušite i smrznite. Možete smrznuti i gotova pirjana jela, gulaše, juhe, povrće, voće, namaze, umake... Razmislite koliko obroka možete spremiti i uštedjeti?
Kupujte češće, ali manje
Ako imate problema s bacanjem hrane, a sve zbog velikih jednomjesečnih „šopinga“ prilikom kojih kupite previše pokvarljive hrane koju ne možete pojesti u kratkom periodu, tada je vrijeme da promijenite tu naviku. Kada su u pitanju pokvarljive namirnice, kupujte ih primjerice jednom na tjedan, s unaprijed zacrtanim planom za što ćete ih upotrijebiti u sljedećih nekoliko dana. Ako nemate plan, nemojte kupovati, samo iz navike ili neke puke želje.
Kupujte kvalitetno
Kupujte količinu hrane za koju znate da ćete moći pojesti. Primjerice, kada kupujete salame, kupite manju količinu kvalitenije salame, koju znate da ćete sigurno pojesti, umjesto veće količine možda lošije i jeftinije salame, koja će vam nakon tjedan dana dosaditi i na kraju baciti. Najlakše vam je zatražiti 20-30 dekagrama narezane salame. Isto vrijedi za mnoge druge namirnice. I jeftina hrana, ako ju bacite - je preskupa.
Gledajte datume roka trajanja
Osim cijene i branda, gledajte i rok trajanja. Ako ne planirate neku namirnicu pojesti odmah, ne kupujte ju samo zato jer je na akciji, jer velike su šanse da joj vrlo brzo istječe rok trajanja. S druge strane, kada namirnici u vašem hladnjaku istekne rok trajanja, to ne znači da ona više nije jestiva. Većina namirnica još je jestiva barem nekoliko dana, pa i dulje. Nemojte ih bacati, nego ih upotrijebite čim prije, no uz razumnu dozu opreza.
(vam)