Želite li stvoriti poseban ugođaj u svom vrtu, probajte napraviti japanski vrt. Japanski vrt je zasnovan na principu jednostavnosti, misterije i detalja. Vodite se ovim načelima prilikom dekoriranja svoga vrta i stvorit ćete prekrasnu oazu mira i spokoja u azijskom stilu.
Za razliku od europskog načina dekoriranja vrta, japanski dizajn ne uključuje mnogo cvijeća. Više pažnje posvećuje se raznim oblicima kamenja i lišća koji nam na taj način približavaju prirodu. Pored toga, bitnu ulogu u dekoriranju igra voda – od vodenih fontana do prekrasnih ribnjaka. Japanski vrt pružit će vam savršeno mjesto za opuštanje od svakodnevnog stresa.
Elementi japanskog vrta:
· uokvirite pogled
· zanimljive teksture
· voda
· azijske biljke
· kamenje ili šljunak
Uokvirite pogled
Ono što ljudi ne razumiju kod japanskog dekoriranja je potreba da se uokvire vidici te da se ne izlaže sve najednom, za razliku od europskog uređenja vrta u kojem sve morate izložiti. Da bi postigli taj osjećaj tajnovitosti dekorirajte vrt krivudavim stazicama, razdvojite dijelove vrta i napravite dramatične ulaze. Upravo zbog takvog polakog otkrivanja i nenadanih scenarija sa vodenim fontanama ljude oduševljavaju japanski vrtovi.
Zanimljive teksture
Krivudave stazice i vrtovi sa fontanom trebale bi biti napravljene od prirodnog kamean koji se savršeno uklapa u prirodnu pozadinu, po mogućnosti sa mahovinom po sebi. Upravo ti detalji se najviše cijene u japanskim vrtovima. Mostovi, staze, fontane ili kipovi trebaju biti od pažljivo izabranih prirodnih materijala, sa posebnim teksturama. Osobito se možete igrati teksturama, veličinama i bojama na šljunčanim stazama.
Voda
U azijskim vrtovima možete naići na razne oblike vode, od mirnih ribnjaka, žuborećih potočića ili prekrasnih fontana. Voda djeluje umirujuće, pa ukoliko se odlučite na ribnjak ili fontanu, pobrinite se da se čim više uklapa u prirodni okoliš. Da bi to postigli dodajte u vodu koju vodenu biljku, npr. bambus ili ribice. Svaki japanski vrt bi trebao reflektirati prirodu u minijaturi, pa tako možete dobro iskoristiti neravni teren.
Azijske biljke
Japanski vrt je skroman kad govorimo o biljkama, jer je smisao vrta ravnoteža elemenata. Ne obraća se toliko pažnje na šarenilo koliko na teksturu lišća. Uobičajeno se koriste biljke poput bambusa, drva trešnje ili bora te japanskog javora. U ribnjake stavite lotus ili neku drugu vodenu biljku koja cvijeta. Ne zaboravite na mahovinu koja pomaže u stvaranju mekanog okoliša i prekrasnih tekstura.
Kamenje ili šljunak
Kamenje je vrlo bitno u dekoriranju japanskog vrta, tako da se prvo postavlja veliko kamenje, a ostalo se oblikuje prema tome. Odaberite kamenje proporcionalno veličini vrta. Negativan prostor u vrtu definirajte kamenjem i ne zaboravite da je prostor oko kamenja isto toliko bitan koliko i ono samo. Odaberite kamenje koje je posebno, bilo da je neobičnog oblika, puno mahovine ili oblikovano vremenom.
Pored toga nešto kamenja ili šljunka stavite uz vodenu površinu, bilo kao dio te površine ili kao puteljak do tamo. Radite li šljunčanu stazu poigrajte se sa oblicima, bojama i veličinama kamenčića. Napravite stazu koja će biti djelomično na svijetlu, a djelomično u sjeni, tako da izgleda zanimljivije tokom dana.
Ukoliko želite možete u vrtu dodati japanske dekorativne elemente poput kamenog Buddhe ili japanske svjetiljke. Takav će predmet biti odlično središte skrivenog dijela vrta.
Jednostavnost
Japanski vrtovi izgledaju jednostavno i nekomplicirano. Iako izgledaju jednostavno, imajte na umu da trebaju reflektirati eleganciju stvarnog okoliša. Ako želite napraviti japanski vrt, prvo napravite skicu na papiru. Prije nego uzmete lopatu u ruku pažljivo razmislite i isplanirajte dekor uzimajući u obzir faktore poput osvjetljenja, strukture vrta i skrivenih pejzaža. Najlakši dio dekoriranja su biljke i dekorativni elementi.