Patuljaste, mini ili minijaturne ruže su hibridne ruže uzgojene da ostanu male veličine. Ovo simpatično žbunje doseže visinu do 20 centimetara, ima manje cvijeće (najčešće poluduplo) i dolazi u raznim bojama. Iako su male veličinom, one su u stvari prilično otporne i većina ovih ružica dugo cvjeta i ugodnog su mirisa.
Ako kod kuće imate grm s minijaturnim ružicama ili ga planirate nabaviti donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći...
Svjetlo – ruže su vanjske biljke, što znači da vaše mini ružice neće svjetati ako ne dobiju dovoljno svjetlosti. Zato, ako ih uzgajate u kući ili stanu, osigurajte im dovoljno sunčeve svjetlosti. Ako vam se učini da biljka "poseže" prema prozoru, ili postaje tanka i "dugonoga", to znači da ona ne dobiva dovoljno svjetla. Tada će ona trebati nekoliko sati direktnog sunca svaki dan. Morat ćete ih stavljati na sunčani prozor gdje će dobiti najmanje 5 sati sati sunca svaki dan.
Zalijevanje – Mini ruže, kao i obične ruže, traže dosta vode i ako ne vodite brigu o njima brzo će se osušiti. Svaki dan ili svaka dva dana prstom provjerite zemlju. Ona mora biti vlažna (nemojte dozvoliti da joj se zemlja osuši), ali ne i natopljena vodom. Uvijek imajte tanjurić u koji će višak vode oteći. Ili još bolja ideja je da prilikom sadnje ili presađivanja na dno teglice stavite nekoliko kamenčića koji će osigurati bolje cijeđenje vode, odnosno spriječiti njeno pretjerano zadržavanje u tegli. Zalijevaju se mekom vodom ili kišnicom. Ljeti obilno, a zimi umjereno. Mini ružice vole i vlažan zrak, pa ih povremeno i pošpricajte vodom.
Uređivanje - Kako vaš minijaturni grm ruža stari, tako ćete s vremenom morati ukloniti sve mrtve grane koje vidite. Mini ruže orezuju se nakon svake cvatnje - potrebno je odstraniti ocvale cvjetove i to tako da na dnu ocvale grane ostavite 3-4 izboja (listića). Inače, najbolje vrijeme za godišnje orezivanje biljke je u jesen kad su dani kraći i one dobivanju manje svjetlosti. Godišnji rezidba potaknut će novi rast, kao i cjelokupno zdravlje biljke. To će također daje atraktivan oblik. Budite sigurni da koristite oštre škarice i biljku režete pod kutem od 45 stupnjeva, nekih pola centimetra iznad izboja listića.
Presađivanje – Kako vaša ruža raste, dobivat će sve više korijenja. Ako korijenje postane pregusto zbijeno, vaša biljka neće cvjetati. Provjerite svoj grm ruža i pogledajte je li riječ o jednoj ili više biljaka, te je li korijenje prestisnuto. Ako jest, ovo je dobro vrijeme da odvojite biljke i presadite ih u posebne tegle. Da biste je presadili, prstima olabavite korijenje, uklanjajući koliko je najviše moguće prijašnje zemlje te je presadite u teglicu nešto veću od ove u kojoj je bila do sada. Obavezno je presadite u lončanicu s rupama na dnu, da se u njoj ne bi previše zadržavala voda.
Prezimljavanje – vaša mini ruža će se "uspavati" po zimi i opadat će joj lišće. To je u redu. Davanje "perioda odmaranja" je dobro za biljku, drži je zdravom i produljuje vijek trajanja. Prezimiti mora u hladnijoj i svjetlijoj prostoriji, gdje je zaštićena od smrzavanja. S vremena na vrijeme je malo zalijte.
Bolesti – Mini ruže su osjetljive na iste bolesti kao i bilo koja druga ruža – pepelnica, crna pjegavost... Najčešća "boljka" joj je upravo ovo - previše vlage može uzrokovati pojavu crnih točkica (gljivica) na listovima, pa pripazite da je ne zalijevate previše, i da lončanica na dnu ima dobar protok. Ove gljivice morate odmah tretirati – odrežite zahvaćeno lišće, a zatim biljku tretirajte fungicidima. Općenito, za borbu protiv bolesti na ružama (pepelnica, pjegavost, rđa itd) koristimo fungicide, a za živuću gamad (lisne i štitaste uši,crveni pauk,tripsi itd) insekticide. Fungicidi se dijele na sistemične i kontaktne. Sistemični fungicidi djeluju kurativno (terapeutski) liječe bolest, a za razliku od njih kontaktni djeluju preventivno (onemogućuju bolest).
Što se tiče jednog i drugog – mogu se naći u trgovinama koje se bave biljem, te je samo potrebno slijediti upute na proizvodu. Što se gljivica tiče – dobra ventilacija će pomoći spriječiti ovaj problem, a i na sreći novi hibridi ruža su sve otporniji na ove bolesti.