Poput ptičjeg izmeta, smola, koja se javlja u mnogim formama, od kojih su pojedine jestive i ukusne, a pojedine otrovne, ako se ne ukloni blagovremeno, brzo prodire u lak automobila izazivajući oštećenja u vidu trajnih tragova, čija sanacija je skupa i, u većini slučajeva, zahtjeva intervenciju profesionalnog auto servisa.
Smola proizvodi ugljikov dioksid i u suštini je voda, pomiješana s hormonima, šećerima, mineralima i hranljivim sastojcima s drveta. U ovisnosti od tipa drveta, kao i tipa insekata koji se hrane njome, te je izlučuju, smola može poprimiti kiselo djelovanje, što ubrzava njeno prodiranje u lak automobila.
Da biste uočili mjesta na koja se smola zalijepila, prvo operite automobil uobičajenom tekućinom za pranje automobila i koristite toplu vodu. Kao i u slučaju ptičjeg izmeta, ključ lakog i sigurnog uklanjanja smole s automobila je da je prethodno omekšate: ostavite automobil na suncu 10-ak minuta, kako bi se smola istopila i bila lakša za skidanje, a zatim je isperite toplom vodom i duplom dozom tekućine za pranje automobila, uz upotrebu mekane krpe ili spužve.
Za posebno čvrste i otporne smole, morat ćete koristiti specijalna sredstva za uklanjanje, koja možete pronaći u dućanima auto kozmetike, tako što ćete ih naprskati na sporna mjesta, a onda obrisati krpom, u skladu s uputstvom za upotrebu. U slučaju da niste u mogućnosti da brzo dođete do adekvatnog sredstva, postoje razne, manje ili više efikasne, alternative, kao što su: medicinski alkohol (natopite vatu alkoholom, stavite na smolu, ostavite nekoliko minuta i operite), uljni razrjeđivač (natopite vatu i blagim pokretima skidajte smolu), sredstvo za odleđivanje brava (nanesite par kapi na smolu, sačekajte nekoliko minuta i obrišite), margarin (namažite debeo sloj na smolu, ostavite duže da djeluje i operite) i jestivo ulje (natopite smolu uz pomoć vate ili krpice i ostavite preko noći, a ujutro prebrišite i operite).
Izbjegavajte pritiskanje ili struganje u pokušaju da što brže uklonite smolu, kako biste izbjegli pojavu oštećenja na laku u vidu otisaka ili skinute boje. Ako ne uklonite sve iz prvog puta, jednostavno nastavite s primjenom adekvatnih sredstava na spornim mjestima, sve dok ne dobijete željeni rezultat u vidu automobila oslobođenog tragova od smole.
Za kraj, operite automobil koristeći duplu dozu tekućine za pranje automobila, kako zbog toga da biste smanjili mogućnost ostajanja mrlja na mjestima s kojih je uklonjena smola, tako i zbog dezinfekcije eksterijera automobila. Preporučljivo je nošenje rukavica za jednokratnu upotrebu tijekom obavljanja posla, kao i temeljno pranje ruku po njegovom završetku.
Smola proizvodi ugljikov dioksid i u suštini je voda, pomiješana s hormonima, šećerima, mineralima i hranljivim sastojcima s drveta.