Sigurno ste osjetili da se laptop jako grije na nekim dijelovima kućišta, rad ventilatora je intenzivan i glasan, ugasi se već nakon par minuta rada a pogotovo ako pokrenete nešto zahtjevno kao igre, gledanja filma, web stranice pune multimedije pa čak i Facebook. Uzrok tomu je pretjerano zagrijavanje vitalnih čipova zbog začepljenja hladila, otvora ventilacije ili neispravnog ventilatora. Pretjerano grijanje elektroničkih komponenti, procesora i diskova i zanemarivanje redovitog održavanja obično rezultiraju skupim kvarovima i gubitkom vaših podataka a to vjerujemo želite izbjeći!
Kada primijetite pojačano grijanje odmah i bez odgađanja potrebno je obaviti temeljito čišćenje sustava hlađenja vašeg računala i produljiti mu radni vijek. Zaštitite vaše ulaganje!
Kada primijetite pojačano grijanje odmah i bez odgađanja potrebno je obaviti temeljito čišćenje sustava hlađenja na vašem računalu.
Dugotrajan rad u nepovoljnijim uvjetima bez redovitog održavanja najčešći je uzrok kvarova prijenosnih računala zbog pretjeranog grijanja odnosno nedovoljnog hlađenja. Prvi simptomi koje možete primijetiti su iznenadno gašenje računala, često resetiranje i usporavanje rada, glasan rad ventilatora i na dodir toplo računalo. Treba reagirati na te prve simptome i spriječiti skupe i neugodne kvarove. Nažalost ako sve to zanemarujete kao posljedicu najčešće imamo kvarove grafičkog procesora, glavnog procesora, matične ploče i tvrdih diskova.
Ako ste neodlučni i niste sigurni da li je potrebno čišćenje hladila za vaš laptop ovdje pomaže poslovica "bolje spriječiti nego liječiti".
Čišćenje prašine - kako to obaviti i gdje?
Ako niste na vrijeme ispuhivali nakupljenu prašinu jedini način da se ona odstrani je da se laptop rastavi i fizički očisti hladilo i ventilator. Dobro je istodobno zamijeniti i termo vodljivu pastu na hladilima procesora i grafike jer je i ona s vremenom izgubila svoja svojstva vodljivosti topline. Ovisno o modelu laptopa zahvat može biti jednostavniji ili kompliciraniji. Neki modeli imaju lakše dostupne ventilatore dok je kod nekih potrebno rastaviti kompletno kućište i izvaditi matičnu ploču. Obično su jači laptop namijenjeni za igranje sa snažnim grafičkim karticama zahtjevniji za čišćenje.
Treba pripaziti da ne oštetite kućište, razne kablove i konektore te paziti na vrstu vijaka i mjesta na kojima su bili. Ako niste tehnički spretni najbolje je to prepustiti profesionalcima.
Ako se odlučite sami rastaviti i očistiti laptop dobro se pripremite
Pripremite radnu plohu s dosta mjesta i s mekom podlogom. Trebate komplet preciznih izvijača (križasti i ravni), pincetu ili mala kliješta, neki plastični klin za rastavljanje kućišta (stara kreditna kartica), meki kist i papirnate maramice, dozu komprimiranog zraka za propuhivanje (može i fen za kosu), alkohol ili kontakt sprej za čišćenje. Probajte unaprijed nabaviti kvalitetnu termo vodljivu pastu za hladila pa i nju obavezno zamijenite. Vijke izvadite i pazite na mjesta gdje su bili te na dužinu i vrstu. Najbolje je popisati i fotografirati vijke i detalje kao razmještaj kablova i način spajanja. Radite polako i pažljivo jer greške koje sada napravite poslije mogu biti veliki problem pogotovo ako nešto oštetite ili naknadno zaboravite spojiti kada laptop sastavljate.
Nemojte raditi površno i brzo jer je sada prilika da sve detaljno očistite. Odstranite svu prašinu i mucice iz hladila i ventilatora. Ako mijenjate pastu dobro očistite površine bakrenog hladila i procesora, nanesite novu pastu ravnomjerno i pazite da kod montiranja hladila ono ravnomjerno sjedne i da ga dobro pritegnete. Koristite samo kvalitetne paste za hladila laptopa ili sačuvajte originalnu i ponovno ju nanesite. Pazite ovo je jako važno jer je to mjesto gdje se izvlači toplina iz procesora.
Dobro obavljen posao skinuti će temperaturu procesora i unutar laptop za 20-50% i produljiti vijek laptopa.
U toplijem dijelu godine a pogotovo ljeti kada se povise temperature i dođu vrući dani u servisima se uvijek udvostruči broj popravaka laptopa uzrokovanih pretjeranim grijanjem. Niti vama se nije tada lako rashladiti, zar ne?