Soda bikarbona jedan je od često ignoriranih moćnih, a svestranih saveznika kojeg svi imaju kod kuće, a koji košta svega nekoliko kuna: koristimo je za čišćenje, dezinfekciju, u pripremi hrane, pa čak i u estetske svrhe, ali jesi li znala da je možemo koristiti i za brigu o svom vrtu?
Budući da uvijek tražimo nova i praktična rješenja za lakše održavanje cvijeća i biljki, oduševile smo se kad smo pronašle korisne podatke o tome kako nam ovaj mineral može pomoći u zaštiti zdravlja naših biljaka, stoga svoja otkrića dijelimo s tobom u nastavku.
Borba protiv gljivica na ekološki način
U kombinaciji sa sapunom i vodom, soda bikarbona može spriječiti gljivične infekcije određenih vrsta biljaka, grmlja i voćaka.
Jednostavno prskanje biljke otopinom može zaustaviti širenje. Ali moraš imati na umu da, budući da govorimo o prirodnom proizvodu, može potrajati dulje da primijetiš učinke, svakako dulje nego da upotrebljavaš kemikalije.
Još jedna preporuka: pažljivo promatraj reakciju svake biljke jer ih pretjerano prskanje može oštetiti.
(Foto: Pexels)
Smanjuje prisutnost dosadnih lisnih uši
Lisne uši su jedne od onih malih životinjica koje definitivno ne želimo u svom vrtu. Lisne uši vole jesti nježne stabljike biljaka, a pritom izlučuju slatku ljepljivu tvar koja privlači mrave i uzrokuje pojavu crnih gljivica.
Ovi štetnici utječu na proces fotosinteze, pa su poput neke vrste bolesti za tvoju biljku. Kad se to dogodi, nove klice se deformiraju i biljka gubi snagu. Prskanjem ili fumigacijom voćnjaka ili vrta sodom bikarbonom i sapunom pomoći će ih držati na sigurnoj udaljenosti i izbjeći bol koju osjećaš kad vidiš kako tvoje biljke pate.
(Foto: Pixabay)
Odbija mrave
Kao što smo već spomenule, soda bikarbona u kombinaciji sa sapunom pomaže da se lisne uši drže na udaljenosti i sprječava da određene vrste gljivica unište tvoje biljke.
Ako ovom korisnom proizvodu dodamo i druga jača mineralna gnojiva, poput smjese Viçosa (koja je u osnovi mješavina vode, bakrenog sulfata, cinkovog sulfata, magnezijevog sulfata, borne kiseline i hidratiziranog vapna) ili Bordeaux smjese (voda, bakreni sulfat i hidratizirano vapno), također možemo smanjiti prisutnost mrava. To je zato što im više neće biti privlačno napadati naš vrt ili voćnjak, jer neće moći pronaći melasu koju proizvode lisne uši, a koju mravi toliko vole.
(Foto: Pixabay)
Korisna u mjerenju kvalitete tla
Stručnjaci znaju da je zdravo tlo ono koje nije ni previše kiselo ni previše alkalno, jer što je pH tla neutralniji, biljke će rasti jače i bez štetnika.
Da bi saznala kakvo tlo ima tvoj vrt, jednostavno slijedi ove korake:
- Nabavi ljubičasti kupus, nasjeckaj ga i ulij u kipuću destiliranu vodu.
- Pusti da se namače 10 minuta, a zatim ga procijedi. Dobivena ljubičasta voda pH je neutralna.
- Stavi malo vode od kupusa u 2 odvojene šalice: u jednu šalicu dodaj ocat (voda će zbog kiselosti postati tamno ružičasta), a u drugu sodu bikarbonu (postat će plava ili zelena zbog lužnatosti). To su "kontrolne" boje.
- U odvojene posude stavi malo vode od kupusa i jednu ili 2 žlice zemlje koju želiš testirati. Pričekaj 30 minuta.
- Ako voda postane ružičasta, tlo je kiselo. Ako postane plava ili zelena, alkalna je. Ako ostane ljubičasta, imaš savršeno tlo!
(Foto: Pexels)
Bolji kompost
Sada kada znaš da je neutralni pH najbolji za biljke, bacimo se na kompost. Napuni ga svim organskim otpadom iz tvoje kuhinje: drobljenim kamenjem, kostima, suhom travom, grančicama, isjeckanim ostacima voća i povrća...I pobrini se da bude dobro prozračen. Sjećaš se što smo objasnile u prethodnoj točki o tome kako odrediti stanje nastalog tla? Ovaj alat će ti nesumnjivo pomoći da započneš zdrav vrt ili voćnjak. Iskoristi ga i kada si zadovoljna pH vrijednošću 'kreni u akciju'!
(Foto: Unsplash)