Držite prašinu u domu pod kontrolom

Kako se riješiti prašine u domu?

Držite prašinu u domu pod kontrolom

Dolazi proljeće, a to znači da je vrijeme i za proljetno čišćenje. Jedna od najgorih noćnih mora svake kućanice je prašina po kući ili stanu. Koliko god čistili, ona je uvijek tu. 

Prašina se sastoji od sitnih čestica u zraku, kao što su mrtve stanice kože, vlakna od tkanina te ostale sitnice o kojima nije pretjerano ugodno razmišljati. Pronalaženje načina da održimo svoj dom čistim, ponekad se može činiti kao beskrajna borba jer izgleda kao da prašina uvijek pobjeđuje.

Ipak postoje određene stvari koje mogu držati prašinu pod kontrolom, a o čemu je točno riječ otkrivamo vam u nastavku. 

Pripazite na svoj ormar

Ormari su prava riznica prašine jer sadrže mnoge odjeće, ručnika i ostalih stvari od tkanine čija vlakna čine sastavni dio prašine. Svaki put kad otvorite svoj ormar, sva ta prašina širi se vašim domom. Stoga je vrlo važno održavati ormar urednim i čistim. Pospremite svoj ormar i izbacite sve nepotrebne stvari koje se bespotrebno gomilaju. Odjeću koje trenutno ne nosite pospremite u vrećice sa zatvaračem i na taj ćete način smanjiti količinu prašine koja se širi iz ormara. 

Mijenjajte posteljinu barem jednom tjedno

Koliko često mijenjate posteljinu na svom krevetu? Trebali biste što češće, barem jednom tjedno. Naime, posteljina sadrži mnogo prašine koja se sastoji od vlakana i mrtvih stanica kože. Stoga redovito mijenjate posteljinu te ponekad usisajte svoj madrac. Jastuke i pokrivače trebalo bi također redovito prati i promijeniti ih svake dvije godine. 

Birajte pravi pribor za čišćenje

Dok čistite važno je da u rukama imate pravi pribor jer određena pomagala samo mogu dići prašinu u zrak i rasprostraniti je na ostalim mjestima po kući. Izbjegavajte suhe krpe, perjasti pribor za čišćenje i metle. Prašinu uvijek brišite navlaženim krpama i redovito mijenjate vrećicu u usisavaču.

Prostirke i jastuci

Stvari kao što su jastuci, tepisi, deke i zavjese također sadrže mnogo prašine, osobito ako ih redovito ne održavamo. Zavjese operite barem jednom mjesečno, a tepihe povremeno odnesite van i otresite prašinu. Deke također i držite ih u ormaru kako bi spriječili širenje prašine po kući. 

Sustav filtracije 

Postoje mnoge stvari o kojima ljudi ne razmišljaju prilikom čišćenja, a sustav filtracije za grijanje i hlađenje je jedna od njih. Filtere u uređajima treba zamijeniti barem jednom mjesečno, a ventile treba čistiti na tjednoj bazi kako bi se uklonila prašina.

Usisavanje

Usisavač je potrebno promijeniti svakih 5-10 godina, ovisi o kvaliteti kao i o tome koliko se često upotrebljava. Investiranje u novi usisavač može vam također pomoći da smanjite količinu prašine jer noviji modeli usisavača nude i filtraciju zraka. Iako su možda ti usisavači malo skuplji, isplati se investirati u njih jer su mnogo učinkovitiji od jeftinijih varijanti. 


Izvor: www.sheknows.com
Foto: photostock/Freedigitalphotos.net