Nečistoća i mrlje ne kvare samo izgled, već i oštećuju tkaninu. U drugom dijelu dajemo vam savjete kako ukloniti mrlje od kave i kakaa, mlijeka, likera, krvi, parfema, ruža, masnoće i prašine.
8. KAKAO I KAVA - Mrlje tog porijekla najbolje je ukloniti još dok su svježe. Prelijte ih s malo hladnog mlijeka i odmah isperite vodom u kojoj ste otopili malo deterdženta. Te će mrlje nestati ako umrljani dio tkanine nategnete preko neke posude i pustite vrelu vodu na mrlje.
9. MLIJEKO - Svježe mrlje od mlijeka uklanjaju se hladnom vodom i nekim jačim deterdžentom. Stare mrlje od mlijeka se mogu ukloniti sa nekoliko sredstava: sa deterdžentom, mješavinom alkohola i etera, razrijeđenim amonijakom, ili mješavinom jednog dijela terpentina i 2 dijela limunova soka.
Osjetljivu svilu umrljanu mlijekom očistite tako da svaku mrlju premažete glicerinom (koristite mekanu četkicu za nanošenje), ostavite da se glicerin upije, a zatim ga isperite mlakom vodom. Na kraju odjevni predmet izglačajte s naličja dok je još vlažan.
10. LIKER - Svježe mrlje od likera otklanjaju se vodom i deterdžentom, a stare mrlje razblaženim špiritom.
Sa svile se te mrlje uklanjaju blagom otopinom amonijaka ili alkohola, ali namočite samo mjesto gdje je mrlja, nikako cijeli predmet.
11. RUŽ ZA USNE ćete uklonit pomoću denaturiranog alkohola, a ako ga nemate, poslužit će vam i eter.
12. KRV - Ako su svježe mrlje, oprat ćemo ih u hladnoj vodi ili mlakoj slanoj vodi. Tragovi koji ostaju nakon toga mogu se ukloniti gustom otopinom deterdženta, razblaženim amonijakom ili sodom bikarbonom.
Vunene predmete umrljane krvlju namočite u kišnicu ili vodu omekšalu sodom bikarbonom. Ako mrlje ne nestanu, upotrijebite amonijak
Svilene predmete umrljane krvlju očistite čistim špiritom.
Umrljane tkanine nepostojanih boja potopite u posoljenu vodu i ostavite u njoj neko vrijeme. Isperite u mnogo vode.
13. PARFEM - Parfemi i kolonjske vode ostavljaju mrlje na tkaninama koje bi bilo najbolje odmah ukloniti. Općenito sve mrlje od parfema mogu se ukloniti alkoholom. Stare mrlje ćete ukloniti tako da umrljano mjesto naizmjenično namačete u otopinu octene kiseline i alkohol. Nakon toga odjevni predmet operite u toploj vodi.
Iste mrlje na svili ili baršunu treba premazati glicerinom, te nakon što odstoji prebrišite vlažnom krpom.
14. MASNOĆE - S tapeciranog namještaja masnu mrlju uklonite pomoću bogate pjene od deterdženta. Ako to nije dovoljno, mrlju očistite razblaženim amonijakom.
Mramor umrljan uljem ili nekom drugom masnoćom očistite krpicom namočenom u mješavini jednakih dijelova superoksida i amonijaka. Odmah po čišćenju mramor prebrišite suhom krpom.
Sa stranica novih knjiga uklonite masnu mrlju tako da pod nju podmetnete upijajući papir, a zatim umrljanu stranicu izglačate srednje toplim glačalom. Masna mrlja će prijeći na papir.
Sa drvenih podova masne se mrlje uklanjaju pamučnom krpom namočenom u petrolej ili naftu. Umrljano mjesto protrljajte nekoliko puta, a kad upotrijebljeno sredstvo postupno ispari, očišćeno mjesto operite hladnom vodom i premažite laštilom za pod.
Sa tepiha masne mrlje uklonite mješavinom piljevine i benzina ili terpentina. Napravite kašicu, dobro je promiješajte i nanesite tanak sloj na svaku mrlju. Pustite da se kašica potpuno osuši, a tada je uklonite četkanjem. Na tepihu može ostati i masna mrlja od ulja za loženje. Uklonit ćete je tako da je natopite benzinom i pospete talkom. Ostavite da stoji 12 sati, a zatim očišćeno mjesto dobro iščetkajte.
Masne mrlje na tapetama treba posuti talkom. Kad se talk dobro upije, uklonite ga četkanjem, a ako još ostane kakav trag mrlje, prebrišite ga komadićem vate malo navlaženim alkoholom.
S tkanine se masne mrlje uklanjaju brojnim kemijskim sredstvima: benzinom, eterom, acetonom i drugim. Većina tih sredstava je zapaljiva, pa s njima treba oprezno rukovati. Masne mrlje treba uvijek uklanjati trljajući od rubova mrlje prema sredini kako se mrlja ne bi proširila.
Masna se mrlja sa vunenih predmeta uklanja benzinom. Mrlja se navlaži benzinom, prekrije sa nekoliko slojeva upijajućeg papira i pritisne toplim glačalom.
S ostalih tkanina masne se mrlje mogu ukloniti kašicom od benzina i magnezija. Kad benzin ispari, magnezij se iščetka.
15. PRAŠINA - S poliranog namještaja prašinu brišite uz pomoć malog lukavstva: na pamučnu krpu nalijte malo sredstva za pranje prozora (onog koje se koristi bez vode) i tako navlaženom krpom uklonite prašinu.
Prašinu sa knjiga uklanjajte usisavačem za prašinu ili mekom četkom.
Prašinu sa plastificiranih tapeta možete ukloniti pranjem mlakom vodom i blagim deterdžentom. Papirnate tapete koje se ne smiju prati očistite gumicom za brisanje olovke (svaku mrlju), a zatim prebrišite prašilicom.
Bijelo rublje posivi ili požuti od stajanjam znači među ostalim i zbog nakupljene prašine. Ostavite ga neko vrijeme u vodi u koju ste dodali dosta soli.
S vunenih tkanina mrlje od prašine i prljavštine uklanjaju se mješavinom 90-postotnog špirita i jednake količine vode. Čistu krpicu namoočite u tu mješavinu i istrljajte svaku mrlju.
S vrlo osjetljiih tkanina te se mrlje uklanjaju benzinom ili eterom.