Prezimljavanje
U područjima s blagim zimama, bakopa može prezimiti vani. U hladnijim krajevima, gdje se uzgaja kao jednogodišnja biljka, mraz će je uništiti. Međutim, ako imaš bakopu u tegli, možeš je pokušati prezimiti unutra. Unesi je u kuću prije prvih mrazeva i smjesti na sunčan prozor. Smanji zalijevanje tijekom zimskih mjeseci. Ako joj osiguraš dovoljno svjetlosti (ponekad je potrebna i dodatna rasvjeta za biljke), može nastaviti cvjetati i zimi.
Štetočine i bolesti
Bakopa je uglavnom otporna biljka, no ponekad se mogu pojaviti određeni problemi:
- Lisne uši (Aphids): Ove male napasti mogu napasti bakopu. Pokušaj ih isprati jakim mlazom vode s crijeva ili koristi organski insekticid poput neem ulja.
- Pepelnica (Powdery mildew): Visoka vlažnost zraka može pogodovati razvoju pepelnice. Prevencija je najbolji lijek – osiguraj dobru cirkulaciju zraka oko biljke. U područjima s vlažnom klimom, možeš preventivno tretirati biljku odgovarajućim fungicidom.
- Truljenje korijena (Root rot): Uzrokovano je prekomjernim zalijevanjem i lošom drenažom. Pazi da se voda ne zadržava u podlošku tegle.
- Venuće: Ako tvoja bakopa izgleda uvelo, provjeri vlažnost tla. Drugi uzrok može biti napad lisnih uši.
Bakopa je zaista divna biljka koja će uz malo tvoje pažnje unijeti obilje boje i šarma u tvoj vanjski prostor. Njezina nezahtjevnost i ljepota čine je idealnim izborom kako za iskusne vrtlare, tako i za tebe ako tek započinješ svoju vrtlarsku avanturu. Prepusti se čarima ove ljupke cvjetnice i uživaj u njezinim slapovima cvjetova tijekom cijelog ljeta!