Bakopa, sa svojim slapovima nježnih cvjetova, biljka je koja plijeni poglede i unosi dašak romantike u svaki vrt, balkon ili prozorsku dasku. Ako tražiš nezahtjevnu ljepoticu koja će te nagraditi obiljem cvjetova tijekom cijele sezone, onda je bakopa pravi izbor za tebe. Ovaj vodič otkrit će ti sve tajne uzgoja, od sadnje do njege, kako bi tvoja bakopa zablistala u punom sjaju.
Bakopa (lat. Sutera cordata, ranije poznata i kao Chaenostoma cordatum) pripada porodici strupnikovki (Scrophulariaceae) i prava je zvijezda među ljetnim cvjetnicama. Njezina popularnost ne čudi – osim što je prelijepa, izuzetno je zahvalna za uzgoj.
Podrijetlo i osnovne karakteristike
Ova šarmantna biljka potječe iz sunčane Južne Afrike, što objašnjava njezinu ljubav prema toplini i svjetlosti. Iako je u svojim prirodnim staništima trajnica, u našim krajevima s hladnijim zimama najčešće se uzgaja kao jednogodišnja biljka. Uspijeva kao trajnica u toplijim klimatskim područjima.
Prepoznat ćeš je po puzavom, padajućem rastu, zbog čega je idealna za viseće tegle, balkonske žardinjere i kao pokrivač tla u gredicama. Obično naraste u visinu od 10 do 15 cm, dok se njezine grančice mogu protezati i do 30-60 cm, pa čak i do 90 cm kod nekih sorti. Listići su joj sitni, srcolikog oblika, blago nazubljenih rubova i lijepe zelene boje koja savršeno ističe cvjetove. Cvjetovi su najčešće bijeli, ali postoje i sorte s ružičastim, plavim ili ljubičastim laticama. Svaki cvijet ima pet latica koje okružuju žućkasto središte, a promjera su oko 2,5 cm. Zanimljivo je da su cvjetovi bakope samočisteći, što znači da ne moraš uklanjati ocvale cvjetove – biljka će to sama učiniti i neumorno stvarati nove pupoljke. Neke sorte mogu imati i blago mirisne cvjetove.

Sadnja
Kako bi tvoja bakopa od samog početka imala najbolje uvjete za rast, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih koraka prilikom sadnje.
Kada saditi?
Najbolje vrijeme za sadnju bakope na otvorenom je sredinom ili krajem proljeća, nakon što prođe svaka opasnost od mraza. Ako krećeš s mladim biljkama (presadnicama), možeš ih posaditi i nešto ranije u tegle te ih držati na zaštićenom mjestu dok se vrijeme ne stabilizira.
Gdje saditi?
Bakopa obožava sunce, pa joj osiguraj položaj s najmanje šest sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Dobro će uspijevati i u polusjeni, pogotovo ako joj možeš pružiti jutarnje sunce i poslijepodnevnu sjenu u područjima s izrazito vrućim ljetima. To će joj pomoći da ne prestane cvjetati uslijed previsokih temperatura. Zbog svog padajućeg rasta, savršena je za:
- Viseće tegle: Ovdje njezina ljepota najviše dolazi do izražaja.
- Balkonske žardinjere: Kao "spiller" biljka, lijepo će se prelijevati preko rubova.
- Prozorske sandučiće: Unijet će svježinu i boju.
- Gredice: Kao atraktivan pokrivač tla na prednjem dijelu gredice.
Kako saditi?
U vrtu: Ako sadiš bakopu izravno u gredicu, tlo treba biti dobro pripremljeno. Prekopaj ga do dubine posude u kojoj je biljka kupljena i obogati kompostom ili drugim organskim materijalom kako bi osigurala dobru drenažu i hranjivost. Razmak između biljaka neka bude oko 25 do 30 cm.
U teglama: Koristi kvalitetan, dobro drenirajući supstrat za cvjetnice. Mnogi vrtlari preporučuju supstrat bez treseta. Tegle moraju imati drenažne otvore na dnu kako bi se spriječilo zadržavanje viška vode. U teglama biljke možeš saditi nešto gušće nego u vrtu. Za svaku biljku osiguraj otprilike 25 cm prostora.
Njega i održavanje za bujnu cvatnju
Iako je bakopa relativno nezahtjevna, redovita i pravilna njega osigurat će ti bogatu i dugotrajnu cvatnju.
Zalijevanje je ključno
Bakopa voli stalno vlažno tlo, ali ne podnosi da joj korijenje stoji u vodi. Ključno je održavati ravnomjernu vlažnost. Ako se tlo potpuno osuši, čak i na dan ili dva, bakopa će prestati cvjetati i odbacit će cvjetove i pupoljke. Zanimljivo je da, za razliku od mnogih drugih biljaka, bakopa neće uvenuti kao znak žeđi; umjesto toga, jednostavno će odbaciti cvjetove. Nakon što ispraviš problem sa zalijevanjem, može proći dva do tri tjedna dok se biljka ne oporavi i ponovno počne stvarati pupoljke. Biljke u vrtu zalijevaj otprilike jednom tjedno, a češće ako su na punom suncu ili tijekom vrućina. Biljke u teglama zahtijevaju češće zalijevanje, ponekad i svakodnevno tijekom najtoplijih ljetnih dana, jer se supstrat u njima brže isušuje. Dobar savjet je posaditi bakopu zajedno s nekom biljkom koja jasno pokazuje znakove venuća kada je žedna (npr. koleus, verbena ili petunija) – ona će ti služiti kao indikator.
Tlo i pH vrijednost
Idealno tlo za bakopu je plodno, vlažno, ali dobro drenirano. Optimalna pH vrijednost tla kreće se od 5.6 do 5.9. Ako imaš teško glinasto tlo u vrtu, obavezno ga poboljšaj dodavanjem komposta, pijeska ili perlita.
Prihrana za raskošne cvjetove
Redovita prihrana ključna je za zdrav rast i neprekidnu cvatnju. Koristi uravnoteženo tekuće gnojivo (npr. NPK 10-10-10). Biljke u teglama prihranjuj svakih jedan do dva tjedna, a one posađene u vrtu svaka dva do tri tjedna tijekom cijele sezone rasta. Ako primijetiš da listovi žute ili da se smanjio broj cvjetova, to je znak da tvojoj bakopi treba prihrana.
Temperatura i vlaga
Optimalne temperature za rast i cvatnju bakope su između 24°C i 27°C danju, te 15°C i 21°C noću. Ako temperature prijeđu 27°C ili padnu ispod 10°C, bakopa može prestati cvjetati. Izuzetno visoke temperature (iznad 32°C) mogu joj naškoditi. Mraz će uništiti biljku. Prevelika vrućina i vlaga mogu uzrokovati žućenje i venuće lišća.
Orezivanje
Kao što je spomenuto, bakopa je samočisteća, pa uklanjanje ocvalih cvjetova (deadheading) nije potrebno. Novi rast brzo prekriva stare dijelove. Ako biljka postane predugačka, "čupava" ili prenatrpana, slobodno je lagano oreži kako bi potaknula gušći rast i uredniji izgled.

Popularne sorte bakope
Iako je bijela bakopa najčešća i često ima najduže razdoblje cvatnje te najveće cvjetove, postoji nekoliko predivnih sorti u drugim bojama i s posebnim karakteristikama:
- 'Snowstorm Giant Snowflake': Jedna od najprodavanijih sorti, s velikim bijelim cvjetovima. Padajuće grane mogu doseći i do 90 cm.
- 'Snowstorm Blue': Ima prekrasne ljubičasto-plave cvjetove sa žutim središtem. Naraste 10-20 cm u visinu i širi se do 60 cm.
- 'MegaCopa': Serija s velikim cvjetovima. 'MegaCopa White' ima bijele cvjetove, a 'MegaCopa Blue' nježno plave. Poznate su po boljoj toleranciji na toplinu.
- 'Calypso Jumbo White': Veliki bijeli cvjetovi na biljkama visine 10-15 cm, širine oko 40 cm. Ova sorta ima izvrsnu toleranciju na toplinu.
- 'Gulliver's White': Bijeli cvjetovi sa žutim grlom, idealna za viseće košare, visine 10-15 cm i padajućih grana do 40 cm.
- 'Pink Shine': Prekrasna ružičasta sorta iz serije Megacopa, s obilnom cvatnjom.
Razmnožavanje bakope
Ako želiš umnožiti svoju omiljenu bakopu, to je vrlo jednostavno.
Reznicama
Ovo je najlakši način. Uzmi reznice s vrhova stabljika, duljine oko 5-10 cm, režući neposredno ispod para listova. Ukloni donje listove s reznice. Donji dio reznice možeš umočiti u hormon za ukorjenjivanje (nije nužno, ali pomaže). Zatim reznicu posadi u vlažan supstrat za sjetvu ili je stavi u čašu s vodom. Ako koristiš vodu, pričekaj da se razviju korijeni pa je presadi u supstrat. Drži supstrat ravnomjerno vlažnim. Za nekoliko tjedana reznice bi trebale pustiti korijenje.
Iz sjemena
Sjeme bakope je vrlo sitno i često dolazi u peletiranom obliku radi lakšeg sijanja. Sjetvu započni otprilike osam tjedana prije posljednjeg očekivanog mraza u tvom području. Napuni posudicu za sjetvu lagano navlaženim supstratom. Sjeme posij rijetko i jedva ga prekrij supstratom jer mu je potrebna svjetlost za klijanje. Prekrij posudicu plastičnim poklopcem ili folijom i stavi na toplo mjesto (21-24°C) s neizravnom svjetlošću. Održavaj vlažnost. Klijanje obično nastupa za sedam do deset dana. Kada sjeme nikne, ukloni poklopac i postupno smanjuj temperaturu na oko 15°C. Najveće i najsnažnije presadnice možeš posaditi van nakon što prođe opasnost od mraza.
Prezimljavanje
U područjima s blagim zimama, bakopa može prezimiti vani. U hladnijim krajevima, gdje se uzgaja kao jednogodišnja biljka, mraz će je uništiti. Međutim, ako imaš bakopu u tegli, možeš je pokušati prezimiti unutra. Unesi je u kuću prije prvih mrazeva i smjesti na sunčan prozor. Smanji zalijevanje tijekom zimskih mjeseci. Ako joj osiguraš dovoljno svjetlosti (ponekad je potrebna i dodatna rasvjeta za biljke), može nastaviti cvjetati i zimi.
Štetočine i bolesti
Bakopa je uglavnom otporna biljka, no ponekad se mogu pojaviti određeni problemi:
- Lisne uši (Aphids): Ove male napasti mogu napasti bakopu. Pokušaj ih isprati jakim mlazom vode s crijeva ili koristi organski insekticid poput neem ulja.
- Pepelnica (Powdery mildew): Visoka vlažnost zraka može pogodovati razvoju pepelnice. Prevencija je najbolji lijek – osiguraj dobru cirkulaciju zraka oko biljke. U područjima s vlažnom klimom, možeš preventivno tretirati biljku odgovarajućim fungicidom.
- Truljenje korijena (Root rot): Uzrokovano je prekomjernim zalijevanjem i lošom drenažom. Pazi da se voda ne zadržava u podlošku tegle.
- Venuće: Ako tvoja bakopa izgleda uvelo, provjeri vlažnost tla. Drugi uzrok može biti napad lisnih uši.
Bakopa je zaista divna biljka koja će uz malo tvoje pažnje unijeti obilje boje i šarma u tvoj vanjski prostor. Njezina nezahtjevnost i ljepota čine je idealnim izborom kako za iskusne vrtlare, tako i za tebe ako tek započinješ svoju vrtlarsku avanturu. Prepusti se čarima ove ljupke cvjetnice i uživaj u njezinim slapovima cvjetova tijekom cijelog ljeta!