Usisavanje razbijenih ili prosutih stvari je često najbolje rješenje, uzimajući u obzir da mnoge od nas imaju bežične usisivače koji su lako zamijenili metle. Međutim, nakon nekog vremena tvoj usisavač će imati neugodan miris i radna sposobnost će mu se potpuno smanjiti. Postoji čak mogućnost da u potpunosti prestane raditi. Razlog tome je što postoje neke stvari koje ne bi trebala usisavati.
Donosimo ti popis stvari za koje nikada ne bi trebala koristiti svoj usisavač.
via Giphy
Zrnca kave i kakaovca
Ako usišeš prosuta zrnca kave, to će pospješiti rast plijesni unutar usisivača. Čestice kave se brzo lijepe za dijelove stroja i postaje nemoguće očistiti ih. Te čestice mogu blokirati filtere te ući u motor i onesposobiti ga.
Dijelovi sobnih biljaka
Ako su tvoja djeca unijela blato u kuću ili su dijelovi sobnih biljaka otpali po podu, najgora stvar koju možeš napraviti je usisati taj nered. U tom slučaju je bolje očistiti tepih i pod metlom ili četkom jer tvoj usisavač će prljavštinu povući duboko i bit će ju teško izvaditi. Također, blato može izazvati tehničke probleme s motorom usisavača, pogotovo ako je bilo vlažno. Dijelovi biljaka mogu začepiti crijevo ili filtar usisavača.
via Giphy
Dlake
Nemoguće je izbjeći dlake unutar usisavača, ali svejedno je vrijedno paziti da dlake ne ulaze u velikim količinama unutar aparata. Ukoliko puno dlaka uđe u usisavač, snaga će mu se smanjiti.
Kozmetika
Kozmetika zapravo sadrži različita ulja i tvari koja se rastapaju pod utjecajem vrućeg zraka. Zbog toga se kozmetika smatra jednim od najopasnijih neprijatelja usisavača, a sve zbog toga što će se masne komponente rastopiti unutar uređaja i začepiti mehaničke dijelove i filtere. Gotovo je nemoguće očistiti filtre nakon što kozmetika uđe u njih i morat ćeš kupiti novi uređaj.
Mali papirići i konfeti
Konfeti vrlo brzo začepljuju usisavač, aparat se pregrijava i motor prestaje raditi. Konfeti koji su napravljeni od folije čak su i opasniji od papirnih konfeta. Čestice se brzo otope u vakuumu pod utjecajem vrućeg zraka, zaglave se na teško dostupnim mjestima i zaustave rad uređaja.
Električne žice
Možda ti se čini da je usisavanje najbolje rješenje za čišćenje električnih žica, ali snaga usisavača može oštetiti kablove i rastrgati male žice. Usisavanje tih dijelova može završiti kratkim spojem ili strujnim udarom.
via Giphy
Mokar pod
Opasno je usisavati pod koji je previše mokar jer to može izazvati strujni udar ili kratki spoj. Mokra prašina s poda će smanjiti snagu usisavača, izazvati neugodan miris i popravak uređaja učiniti nemogućim.
Staklo
Nakon usisavanja stakla, morat ćeš promijeniti cijevi filtere i vrećicu usisavača. Manja oštećenja nisu vidljiva, ali usisavač neće moći zadržati prašinu i kroz oštećene dijelove ona će se vraćati natrag u stan.
Brašno
Mala šaka brašna neće oštetiti usisavač, ali velika količina hoće. Ako si prosula paket brašna, pokupi prvo metlom pa onda male ostatke koje je nemoguće skupiti, usiši. Ukoliko usišeš veliku količinu brašna, blokirat ćeš filtere ili će brašno ući u motor uređaja i onesposobiti ga.
(FOTO: Pixabay)