Kuhinja je mnogima zasigurno jedna od 'najkritičnijih' prostorija u stanu kad su u pitanju red i čistoća. Naime, uz hrpu posuđa, pripremu hrane i sve ostalo što se u njoj nalazi, ponekad je uistinu teško održavati red, osobito ako imaš veliku obitelj.
Čak i kad pospremiš i počistiš kuhinju, već za dva dana u njoj opet vlada kaos što može biti vrlo frustrirajuće. Želiš li izbjeći svakodnevni nered te dugotrajno čišćenje, postoji način, a riječ je o pravilima svakodnevnog čišćenja uz koja će tvoja kuhinja cijelo vrijeme izgledati uredno i pospremljeno. Jednom kad ih uvrstiš u svoju rutinu, kuhinja ti više nikad neće biti u kaosu.
Foto: Unsplash
Sredstva za čišćenje neka ti uvijek budu nadohvat ruke
Kako bi usvojila svakodnevnu naviku čišćenja i pospremanja kuhinje, vrlo je važno da pri ruci i na lako dostupnom mjestu imaš sredstva za čišćenje. Viledu i spužvicu možeš držati kraj sudopera, a tu neka bude i mirisni sprej za čišćenje. Kada ti ta osnovna sredstva budu lako dostupna, imati ćeš jedan izgovor manje da odgađaš čišćenje.
Prljavo posuđe odmah operi ili spremi u perilicu suđa
Bez obzira na to da li živiš sama ili pak s ukućanima, neka se svi drže pravila da odmah nakon korištenja suđa to isto suđe i operu, umjesto da se prljavo suđe gomila u sudoperu i po cijeloj kuhinju. Imaš li perilicu za suđe, prljavo posuđe odmah stavi unutra. Isto vrijedi i za čisto suđe koje stoji u perilici - pospremi ga odmah nakon što je oprano.
Pobriši radne ploče uvijek nakon pripreme obroka
Da bi kuhinja bila čista, vrlo je važno usvojiti navike svakodnevnog čišćenja. Svaki put nakon pripreme obroka pospremi za sobom i pobriši radnu površinu, umjesto da sve ostaviš u neredu. Nemoj nikada ostavljati mrvice po kuhinjskoj ploči niti pak na podu. Neka ti to postane glavno pravilo kojeg ćeš se svakodnevno držati.
Iznesi smeće svaki dan
Ne trebaš iznositi smeće baš svaki dan ako za tim nema potrebe, no nemoj dozvoliti da se ono gomila i da se stvaraju neugodni mirisi. Odvajaj otpad i odloži ga u adekvatne kontejnere, a ako često kuhaš najbolje bi bilo da otpatke kompostiraš. Najoptimalnije bi bilo prazniti kante za smeće u stanu svaka 2 do 3 dana ili pak češće.
Uvijek provjeri frižider
Kad iznosiš smeće i kompost, uvijek provjeri imaš li u frižideru nešto što treba baciti. Pljesnive sireve i namirnice kojima je istekao rok trajanja baci u smeće što prije, umjesto da ti tjednima stoje u frižideru. Uz tu će naviku i tvoj frižider biti mnogo čišći i organiziraniji.
Koristi tepihe koji se mogu oprati
Imaš li u kuhinji tepihe, neka to budu samo oni koji se mogu oprati u perilici rublja. Tepisi kuhinji mogu dati topliju atmosferu i učiniti je ljepšom, ali oni su ujedno i magnet za prljavštinu i razvoj bakterija pa svakako imaj to na umu prilikom kupnje kuhinjskog tepiha.
Nemoj ostavljati prljave zdjele i lonce
Da bi svoju kuhinju održavala čistom, moraš se riješiti svih onih loših navika zbog kojih je kuhinja prljava i neuredna. Nakon kuhanja i pripreme obroka, sve zdjele, lonce i tave potopi u vodu sa sapunicom kako bi se otopile sve prljavštine i masnoće i kako bi ih kasnije lakše mogla isprati. Nemoj nikad prljavo posuđe ostavljati da se osuši jer će ti onda pranje postati prava noćna mora, a to zasigurno ne želiš.