Bijeli mirisni cvjetići bazge polako su počeli krasiti livade i šume oko nas, a to znači da će se uskoro pronaći i na našem jelovniku. Iako je i dalje najpopularniji sok od bazge, aromatični cvjetovi mogu se pripremiti na nekoliko načina.
Bazga je jedna od najstarijih i najljekovitijih biljaka Europe. Još je Hipokrat znao koliko je zdrava te je često govorio kako upravo ovi cvjetovi mogu zamijeniti gotovo svaki lijek. Danas se ipak radije držimo lijekova kada su u pitanju ozbiljnije bolesti, ali i dalje rado posežemo za ovom proljetnom biljkom.
U našim je krajevima najpopularnija crna bazga, a ime je dobila po tamnim plodovima koji nastaju oprašivanjem karakterističnih mirisa cvjetića. Ipak treba pripaziti jer su bobice bazge otrovne ako se termički ne obrade, baš kao i zeleni dijelovi biljke koji sirovi mogu uzorkovati mučninu i proljev. Mi ćemo se danas fokusirati isključivo na najmirisniji dio bazge - cvijet.
Cvjetovi se beru krajem travnja i početkom svibnja, ali i nešto kasnije na većim nadmorskim visinama. Bazgu treba brati za vrijeme suhog i sunčanog dana te ju prije korištenja kratko posušiti na suncu. Kada bereš cvjetove bazge najlakše je ubrati cijeli cvat, a ne manje dijelove cvijeta te ih takve i koristiti.
Bazga ima vrlo širok raspon djelovanja na organizam pa se može koristiti kao pomoć kod alergije i astme, gripe i prehlade, jačanja imuniteta, čireve i konjunktivitisa te za mršavljenje i pomoć u održavanju razine šećera u krvi. Djeluje kao diuretik pa je dobra i za zdravlje bubrega te ima i blago laksativno djelovanje koje će ti pomoći ubrzati metabolizam.
U nastavku smo izdvojile tri recepta u kojima je glavna zvijezda bazga. Sok možda već znaš pripremati, no ako tražiš savršen recept naći ćeš ga klikom na link u tekstu.