Čišćenje doma ne treba biti muka. Znamo da mnogima usisavanje, ribanje i brisanje prašine nisu na listi prioriteta, no ipak vole živjeti u čistom. Ako te što tješi, čišćenje troši kalorije, može te i razbuditi, a i nevjerojatan je osjećaj vidjeti da sve blista. Jasno, osim ako nisi jedna od onih koju ribanje opušta, vjerujemo da ti je cilj što brže završiti s poslom i posvetiti se drugim stvarima. Uz to, nekad jednostavno nemamo vremena za temeljito čišćenje pa tražimo brzinska, instant rješenja.
Da bi ti se dom sjajio, ne moraš izdvojiti hrpu novaca za sredstva jer se dosta toga može očistiti uz pomoć prirodnih sastojaka. Zaista postoji niz trikova koji bi ti mogli efikasno skratiti muke i riješiti te tvrdokornih mrlja i kamenca.
Od stotine malih kućnih čarolija bilo nam je teško izdvojiti favorite, ali izdvajamo trikove za koje bismo htjele da smo znale ranije. Olakšavaju čišćenje uz minimalno truda i uloženih sredstava.
POGLEDAJ VIDEO: Bušimo mitove o ženama šeficama
Para i mikrovalna
Ako često koristiš mikrovalnu pećnicu, sigurno su ti poznate naslage kojih se poželiš riješiti što prije. Prije nego što počneš 'razbijati' glavu time kako ih se riješiti, otkrit ćemo ti da para može olakšati posao. Umjesto ribanja, u mikrovalnu stavi posudu s toplom vodom i stavi je da se grije pet minuta. Nastat će para koja će razriješiti naslage, to jest olakšati ti brisanje krpom.
Tavu oribaj krumpirom
Nemoj se začuditi, no mi ovo jedva čekamo isprobati. Liz O' Hanlon, vlasnica jedne tvrtke za čišćenje za portal Best Life otkrila je da trik za čišćenje tavi od lijevanog željeza. Želiš li očistiti osjetljivu takvu, stavi u nju malo krupne soli. Sol utrljaj polovicom krumpira sve dok naslage ne omekšaju, odnosno budu lakše za ispiranje.
Soda bikarbona i tanjuri
Sodom bikarbonom možeš očistiti mrlje s madraca, ali navodno i tanjurima vratiti stari sjaj. Sigurno su ti poznate ogrebotine koje ružno izgledaju pa O'Hanlon sugerira da napraviš pastu od vode i sode bikarbone te da je naneseš na ogrebotine. Zatim isperi tanjure i ružni tragovi trebali bi nestati.
Limun za odvod i dasku
S obzirom na to da u sudoperu nerijetko završe ostaci hrane, nije čudno što se odvod usmrdi i zaštopa. Da bi ublažila neugodan miris, ubaci malo limunovog soka u odvod i osjetit ćeš olakšanje. Osim toga ako ti se teško riješiti mrlja s drvenih dasaka, i tu ti može pomoći limun. Istrljaj dasku s malo limuna i soli i stvar bi trebala biti riješena. Inače, pri čestoj upotrebi drvenih dasaka, ne zaboravi je povremeno namazati uljem kako bi smanjila šanse da se raspukne te da uđu bakterije.
…ali i tuš kabinu
Da bi očistila tuš kabinu, možda ti ne treba više sredstava. Limun i sol mogli bi ti pomoći u tome da vrata tuš kabine ponovno zablistaju. Prereži limun na pola, umoči jednu polovicu u sol i oribaj. Sol i kiselost limuna trebali bi izjesti naslage, a isti efekt možeš postići i grejpom. Uz to, muči li te kamenac na dnu kade (ili prljavština) pokušaj primijeniti istu tehniku.
Votka za plijesan
Možda ti je ostalo votke od nedavnog partija, no znaj da ga možeš upotrijebiti i i za čišćenje kupaonice. Muči li te plijesan, napuni bočicu s raspršivačem votke i vode u omjeru 50:50, pošpricaj zahvaćena područja i ostavi desetak minuta. Zatim obriši čistom krpom. To bi trebalo 'umekšati' mrlje i ubiti plijesan.
Pasta za zube čisti dasku
Puno ljudi kod kuće ima bar jednu metalnu (srebrnu) dasku na kojoj se najčešće servira kava i naresci. No, i nju zna izgristi zub vremena. Ako je to i kod tvoje slučaj, pokušaj nanijeti zubnu pastu i utrljati krpom. Isto možeš učiniti i četkicom za zube.
Ukloni mrlje pjenom za brijanje
Često se na raznim komadima namještaja i presvlakama pojave vidljive mrlje. Možda ti pjena za brijanje može poslužiti kao SOS rješenje. Prvo na malom dijelu navlake utrljaj malo pjene i ostavi da odstoji pola sata. Prvo trebaš vidjeti utječe li ovaj trik nepovoljno na boju presvlake. Ako je materijal OK reagirao, trik možeš primijeti na cijeloj površini.
Krpa, a ne sprej
Ovo možda nije trik koliko savjet, no stručnjaci upozoravaju da prašinu s ekrana televizora ne treba brisati sprejevima jer time prskaš kemikalije direktno na ekran – što može povećati rizik od kvara. Umjesto toga, nježno obriši zaslon suhom krpom, ali ne pritisni prejako. Radi li se o vidljivijim mrljama, možeš malo namočiti krpu vodom.
Ocat za mrlje s tepiha
Vidljive mrlje od vina, hrane ili nečeg trećeg na tepihu mnogima su noćna mora. No i to se ponekad dogodi. U slučaju mrlja s tepiha u pomoć ti mogu uskočiti ocat i glačalo. Pomiješaj ocat i vodu u omjeru 1:3, nanesi na mrlju, a zatim pokrij mrlju mokrom krpom prije nego što je napariš glačalom 30 sekundi.