Srebro hvata svjetlost kao ni jedan drugi materijal, zbog čega volimo izgled srebra u priboru za jelo, vazama, nakitu i ukrasnim detaljima. Pravo srebro također ima visoku vrijednost na tržištu, tako da predmeti izrađeni od tog materijala obično imaju višu cijenu od onih koji samo izgledaju poput srebra. Upravo iz tog razloga srebro je često krivotvoreno na današnjem tržištu. No, kako testirati srebro?
Prvo što trebate učiniti kada želite testirati srebro je potražiti oznake na srebru. Srebrni predmet koji se prodaje u komercijalne svrhe je u većini zemalja obilježen jednim ili više srebrnih žigova koji označavaju čistoću srebra, oznakom proizvođača i drugim oznakama koje označavaju datum proizvodnje i dodatne informacije. Međunarodni prodavači srebra označit će srebro kao 925, 900 ili 800. Ovi brojevi označavaju razinu čistoće srebra. Sterling srebro ima čistoću od 92,5 posto ili više.
Drugi način za testiranje srebra je test magneta. Većina plemenitih metala poput zlata i bakra nije magnetska, a srebro nije iznimka. Zgrabite nekoliko magneta i pogledajte hoće li ih privući vaš srebrni nakit. Srebro nema magnetska svojstva i pokazuje samo slabe magnetske učinke za razliku od željeza, nikla i kobalta. Ako se vaš magnet čvrsto zalijepi za komad, on ima feromagnetsku jezgru i nije srebrni. Lažno srebro ili posrebreni predmeti općenito su izrađeni od drugih metala. Ovo je jednostavan test koji vam može dati dobru ideju o tome je li vaš predmet pravo srebro ili nije.
Čisto srebro ima svoju vrijednost, ali kako biti siguran u njegovu autentičnost? Saznajte kako testirati srebro na nekoliko jednostavnih načina bez opreme.