Ostaviti ili ipak ne?

Žensko zdravlje: Je li sigurno koristiti tampon tijekom noći?

Većina žena će se osjećati ugodno i neće imati posljedice zbog korištenja tampona tijekom noći, ali ako spavanje traje dulje od osam sati mogu se povećati rizici za razvijanje sindroma toksičnog šoka ili bakterijske vaginoze

natracare-vrUANq_TcSc-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Mnoge se žene tijekom menstruacije najugodnije osjećaju s tamponom. Tamponi su ugodni i štite od curenja , a općenito se smatraju vrlo sigurnim jer su napravljeni prema medicinskim pravilima. Higijenske potrepštine ženama su vrlo važne tijekom većine života, ali ipak postoje neka pravila kojih se trebaju držati kako ne bi imale posljedice na zdravlje. Korištenje tampona nerijetko se veže uz puno pitanja, a jedno od njih je i - može li spavati s tamponom? Liječnici imaju odgovor i na to važno pitanje. "Apsolutno podržavam korištenje tampona tijekom noćnog spavanja, praktično je jer se žena miču tijekom noći i neće se zaprljati pidžama ili krevet", objasnila je ginekologinja Wendy Goodall McDonald za Livestrong.com.

Image
Ozbiljno ili ne

Od stresa do dojenja: 6 razloga zašto menstruacija kasni i kada se zabrinuti?

Rizici korištenja tampona tijekom noći

Najvažnije je obratiti pažnju na duljinu spavanja odnosno koliko dugo se tampon koristi. Prema liječnicima i uputama proizvođača tampon bi se trebao mijenjati svaka četira do maksimalno osam sati kako bi se izbjegao rizik od infekcije i iritacije. Naravno teže je pratiti vrijeme tijekom noći, ali ako se tampon ne mijenja povećava se rizik od razvoj bakterijske vaginoze ili čak razvoja sindroma toksičnog šoka.

Bakterijske vaginoza je upala u rodnici koja je uzrokovana prekomjernim rastom bakterija, radi se o poremećaju vaginalne mikroflore. Simptomi uključuju vaginalni svrbež, neugodan miris iz vagine, peckanje pri mokrenju i rijetki bijeli, sivi ili zeleni vaginalni iscjedak. Također se može pojaviti bol prilikom umetanja tampona.

Sindrom toksičnog šoka pojavljuje se zbog prekomjernog rasta loših bakterija od nekog predmeta poput tampona ili kirurškog alata, a uzrokuje simptome slične gripe, groznici, ponekad i napadaje. U nekim slučajevima može biti opasan po život, ali se to događa iznimno rijetko. "Sindrom toksičnog šoka se javlja samo kod 1 na 100 000 ljudi žena koje koriste tampone", kaže dr. Goodall McDonald.

"Najveća zabluda o sindromu toksičnog šoka je da ga uzrokuju tamponi. Sindrom toksičnog šoka je povezan s tamponima, ali nije nužno njima uzrokovan. Sve što predugo ostane u vaginalnom kanalu može izložiti riziku od ovog sindroma, bilo da se radi o tamponu ili menstrualnoj čašici - zato oboje dolaze s vremenskim ograničenjem", objašnjava ginekologinja Melanie Bone.

Stoga je za korištenje tampona noću važno paziti koliko se dugo nosi iako je većina komplikacija vrlo rijetka. Jednostavno rečeno? Ako slučajno spavaš s tamponom dulje od osam sati, izvadi ga i stavi novi što je ranije moguće.

Image
Foto: Unsplash

Kako sigurno koristiti tampon tijekom noći?

Najvažnije je paziti na duljinu korištenja tampona, a radi sigurnosti može se učiniti nekoliko stvari. Može se namjestiti alarm i obavezno je potrebno promijeniti tampon ujutro, čak i ako nije prošlo osam sati. Također je vrlo važno koristiti odgovarajući tampon odnosno veličinu koja najbolje odgovara i koja može upiti dovoljno tekućine. No prema dr. Goodall McDonald nema potreba upotrebljavati veći ili super upijajući tampon ako nije potreban. Kao alternativa se može koristiti i menstrualna čašica, a također je važno pronaći najbolju opciju.

I na kraju, spavanje s tamponom je uglavnom sigurno, ali svaka žena treba biti oprezna i paziti na vremenska ograničenja kako bi se smanjili svi rizici. Žene koje ne mogu paziti na vremenska ograničenja mogu se uvijek odlučiti za druge opcije.