Dnevni se jelovnik mora sastojati od pet obroka, tri glavna i dva međuobroka. Tajna pravilne i uravnotežene prehrane temelji se na svakodnevnom konzumiranju doručka, najvažnijeg obroka čiju važnost ne možemo ničim nadoknaditi tijekom dana.
Znate kako vam je mama dok ste bili mali uvijek govorila da je doručak najvažniji obrok u danu? Znate što? Bila je potpuno u pravu! Doručak je gorivo koje nas pokreće kroz dan i zato je veoma važno odabrati nutritivno vrijedan jutarnji obrok i usvojiti ga kao prehrambenu naviku. Preskakanje doručka ili jutarnje konzumiranje namirnica proizvedenih od rafiniranih ugljikohidrata (kolači, bijeli kruh) može uzrokovati poremećaje u razini inzulina i šećera u krvi (hipoglikemija) te povećanje lučenja adrenalina što uzrokuje opću slabost, glavobolju, nervozu i napade gladi.
Preskakanje doručka uzrokuje:
• Pospanost i mrzovoljnost
• Lošiju koncentraciju
• Slabiji imunitet
• Poremećaje probavnog sustava
• Lošiju termoregulaciju
• Poremećaj razine šećera u krvi
• Iznenadne napadaje gladi tijekom dana
• Povećanje tjelesne mase
Zato nađite vremena za doručak!
Bitno je što jedete za doručak!
Jednako kao što je bitno da konačno počnete redovito doručkovati, važno je i to što jedete. Samo zato što nešto jedete ujutro, ne znači uvijek da jedete zdravo i da imate koristi od toga. Što bi bilo najbolje jesti?
Idealno bi bilo kad biste napravili kombinaciju različitih namirnica, od kojih bi dio trebali biti ugljikohidrati jer su oni glavni izvor energije u našem tijelu, važni su i za ispravan rad mozga, a što je niži GI to bolje! Hrana s niskim glikemijski indeksom (pojedena za doručak) otpušta energiju polako kroz jutro sve do podneva, bez napadaja gladi.
Birajte radije složene ugljkohidrate od jednostavnih ili rafiniranih. Kompleksni, neprerađeni ugljikohidrati sadrže više vitamina i minerala od jednostavnih, te mnogo vlakana koji su važni za zdravo tijelo. Među složene ugljikohidrate spadaju: žitarice (riža, kukuruz, zob, pšenica) i kruh od od cjelovitoga brašna, pšenični ili ječmeni kruh, svježe naranče, jabuke, kruške, sve vrste bobica, grožđe, breskve i šljive, razne vrste lješnjaka, oraha i kikirikija. Od povrća tu su krumpir, zelje, celer, razne vrste zelenih salata, krastavci, rajčica, mrkva, mahunarke, soja, razne vrste graha, sjemenke od suncokreta i bundeve.
Dakle, bilo koja od ovih namirnica bit će dobra za doručak, osobito u kombinaciji s mliječnim proizvodima. Mlijeko je vrsta proteina i često se smatra zasebnom grupom hrane. Iako neki vole gusti, kremasti okus i teksturu punomasnog mlijeka, radi zdravlja i održavanja težine, ipak se bolje držati obranih ili polu-obranih mliječnih proizvoda. Ako ne podnosite kravlje mlijeko, odlučite se za sojino, rižino ili zobeno mlijeko, kao zdrave i lagane alternative.
Koje žitarice odabrati?
Istraživanjem se došlo do spoznaje da redovito konzumiranje doručka bogatog žitaricama (složenim ugljikohidratima) osigurava mozgu odgovarajuće količine lako iskoristive glukoze, povećava sposobnost pamćenja i koncentracije djece i odraslih, utječe na unos znatno manjih količina hrane tijekom dana što smanjuje rizik od povećane tjelesne mase. Preskakanje tog obroka kao i nepravilan izbor hrane za doručak rezultiraju povišenjem indeksa tjelesne mase i nepravilnim prehrambenim navikama.
Žitarice imaju preventivni i terapijski učinak. Izvor su vitamina B skupine, vitamina E, minerala (posebno željeza), nezasićenih masnih kiselina i bjelančevina. Vlakna prisutna u proizvodima od žita odgovorna su za održavanje funkcije probavnog sustava te normalizaciju šećera i kolesterola u krvi, a fitokemikalije i antioksidansi iz žitarica imaju važan učinak na naše zdravlje.
Neki proizvodi na tržištu, osobito oni koji ciljaju na djecu, krcati su šećerima i trebalo bi ih izbjegavati. Oni će povisiti razinu šećera u krvi, što znači da će se glad ponovo brzo javiti, a isto tako imaju veoma malu nutritivnu vrijednost, šećer kvari zube i izaziva promjene raspoloženja, i uneravnotežuje razine tjelesne energije. Zato su najbolje žitarice koje imaju malo šećera, masnoća i kalorija, ali zato mnogo vlakana.
Vivera žitarice za zdraviji stil života!
Vivera proizvodi namijenjeni su djeci, mladima, ljudima zrele dobi, trudnicama, dojiljama, sportašima, zdravima za očuvanje zdravlja, ali i kao pomoć u terapiji probavnih tegoba, pretilosti…
• Sadrže vitamine B skupine, dijetna vlakna te malo masnoća
• Osiguravaju dodatnu energiju
• Normaliziraju razinu šećera u krvi
• Produljuju osjećaj sitosti i smanjuju potrebu za slatkim
• Smanjuju rizik od pretjerane tjelesne mase
• Održavaju pravilnu funkciju debelog crijeva
Vivera crunchy müsli – ukusna su mješavina različitih žitarica (zob, kukuruz, riža, pšenica) i sušenog voća ili čokolade. Zbog svog sastava i hranjive vrijednosti dobro su izbalansiran i zdrav obrok ili međuobrok. Mogu se kombinirati s mlijekom ili jogurtom, voćnim sokom ili pak grickati same.
Vivera Corn flakes
Kukuruzne pahuljice prirodni su izvor energije, vitamina i minerala. Dodatkom svježeg ili suhog voća, dobit ćete uvijek novi i drugačiji okus.
Za zdrav i ukusan početak dana:
Kukuruzne pahuljice
Kukuruzne pahuljice s čokoladom
Kukuruzne pahuljice s jagodama
Preporuka:
30 grama hrskavih žitnih Vivera pahuljica
150 ml mlijeka
Šalica kave
Voće (jabuka, kruška ili neko drugo voće)
Energetska vrijednost: 300-350 kcal
(sponzorirani članak)