Preventivni stomatološki pregledi služe da se na vrijeme uoči kvar prije nego što uzrokuje bolove i nastane njegovo širenje. Kvar u vidu karijesa je bitno što ranije otkriti jer će u tom slučaju njegovo otklanjanje trajati kraće i sačuvat će se veći dio zuba. Preventivne stomatološke preglede je neophodno obavljati barem dva puta godišnje. Ukoliko to ne činite i ukoliko zapostavite karijes on će se širiti, uništavati zub i raditi dodatne probleme. Ukoliko se ne poduzme ništa za otklanjanje karijesa nastat će gangrena.
Gangrena je infekcija koja je uzrokovana širenjem kvara. Kada karijes napreduje, kvar stiže do pulpe zubnog korijena i uništava je. Uništavanje pulpe uzrokuje jake bolove, uslijed kojih se pacijenti načešće javljaju stomatologu. Ukoliko se bolovi gangrene umiruju lijekovima protiv bolova i ignorira se njeno postojanje, kvar će napredovati i uzrokovati parodontitis.
Parodontitis je infekcija do koje dolazi uslijed prodora kvara do vrha korijena zuba. Dolazak u ovakvu situaciju ne smijete dozvoliti. Ako se desi da obolite od parodontitisa neophodno je što prije poduzeti mjere liječenja. Što ranije liječenje parodontitisa može spriječiti da kvar koji se nalazi u zubu ne naškodi radu ostalih organa u organizmu pacijenta. Da ne biste dolazili u ovakvu situaciju savjetuju se preventivni stomatološki pregledi svakih šest mjeseci.
Pored navedenih infekcija koje mogu uslijediti zbog vaše nemarnosti i odlaganja odlaska na stomatološki pregled, najgori stadij je izumiranje zuba. To je stadij kada ga je nemoguće spasiti popravkom, već ga je neophodno izvaditi. Vađenje zuba stomatolozi primenjuju kao krajnju varijantu kad ne postoji ni posljednja šansa u kojoj je moguće spasiti zub. Kada se zub ili više njih otkloni potrebno je nadomjestiti prazno mjesto u čeljusti nadogradnjom.
Preventivnim stomatološkim pregledima se pored kvara ili infekcija u zubu mogu konstirati loše poredani zubi ili neusklađenost gornje i donje čeljusti. Nekada je moguće uočiti i predispozicije za nastanak neke od prethodno navedene dvije nepravilnosti. Ukoliko se uoče nepravilno postavljeni zubi stomatolog će najprije napraviti snimku čeljusti, a zatim predložiti mobilnu ili fiksnu protezu. Ako je pacijent mlađa osoba kod nje će jako dobar učinak postići i nošenje samo mobilne proteze. Mobilna proteza slabiji učinak ima kad su u pitanju problemi odrasle osobe. Odrasloj osobi se u većini slučajeva predlaže fiksna proteza. Dužine nošenja obje proteze zavise od slučaja pacijenta i starosti. Pogodnosti mobilne proteze u odnosu na fiksnu protezu su cijena i mobilnost, odnosno skidanje po potrebi. Mogućnost skidanja proteze puno znači, iz razloga što nošenje mobilne proteze uzrokuje jake bolove, jer dolazi do pomicanja zuba iz korijena. Bolovi prilikom nošenja su mogući i kod fiksne proteze. To je potpuno normalno jer dolazi do pomicanja zuba iz korijena.
Još jednom vas molimo da ne budete lijeni, niti plašljivi i redovno idete na preventivne stomatološke preglede.Time sprječavate nastajanje bilo kakvog oboljenja zuba, i rješavate probleme nepravilnosti kod zuba.
Ne dozvolite da vas strah ili lijenost spriječe pri odlasku zubaru