Ako mislite da sunce i visoke temperature djeluju štetno samo na vašu kožu ili kosu, prevarit ćete se jer promjena godišnjih doba itekako utječe na cijeli naš organizam koji je zimi u stanju mirovanja, a u proljeće se „budi“, jednako kao i priroda. To buđenje može donijeti sa sobom neugodne promjene zbog učestalih promjena atmosferskog tlaka i temperature. Također, iako će mnogi za ljeto reći kako im je najdraže godišnje doba, ljeto može zakomplicirati život mnogim kroničnim bolesnicima, tako i onima koji boluju od poremećaja hormona štitnjače.
- Koncentracije slobodnog tiroksina (fT4) su najviše u ljeto i jesen, a najniže u proljeće. Koncentracije hormona tireotropina (TSH) više su tijekom zime i proljeća, a niže tijekom ljeta i jeseni. Ovi su nalazi logični jer zbog velikog utroška energije na održavanje optimalne tjelesne temperature organizma u hladnijem dijelu godine veći je pritisak hipofize na štitnjaču preko hormona tireotropina. Te razlike su posebno istaknute u ekstremnim uvjetima – kod jako niskih i kod jako visokih temperatura - piše portal www.stitnjaca.com.
Hormoni štitnjače reguliraju toplinu koju otpušta tijelo djelujući na stanični i bazalni metabolizam, kao i na širenje krvnih žila. U situaciji kada štitnjača radi normalno, oko 65% kalorija se pretvori u energiju koja se potom iskorištava za potrebe normalnog funkcioniranja organizma. Kada štitnjača radi uredno, a organizmu su uskraćeni osnovni nutrijenti – usporava se bazalni metabolizam i samo će polovica unešenih kalorija biti iskorištena. U slučaju da štitnjača radi usporeno, i nedostaju joj važni nutrijenti, doći će i do značajnijeg smanjenja potrošnje energije.
- Ova pojava je posebno izražena u ljetnim mjesecima, te kod osoba s viškom kilograma. Tada kalorije, umjesto da izgaraju i postaju energija većim dijelom ostaju pohranjene u obliku masnih zaliha. Taj proces dodatno doprinosi stvaranju neugodnog osjećaja vrućine, pretjeranog znojenja, te izraženog umora i slabosti. Stoga je dijelu pacijenata s disfunkcijom štitnjače jako teško uključiti se u bilo kakvu tjelesnu aktivnost tijekom toplijeg razdoblja godine - pojašnjava portal www.stitnjaca.com.
Zaključujemo da ljeto stavlja velike izazove pred našu štitnjaču te da se ona mora dobro „namučiti“ da se prilagodi uvjetima okoline. Pacijenti koji imaju disfunkciju štitnjače, obično kažu kako teško podnose visoke temperature te prijavljuju umor, lošije raspoloženje i promjene u apetitu.
Iz tog se razloga kontrola hormona preporučuje napraviti u sva četiri godišnja doba kako bi se utvrdio cjelogodišnji hormonalni profil te kako bi se donijela odluka o uvođenju ili regulaciji nadomjesne terapije. Zašto ne biste i sami olakšali svojoj štitnjači? Stručnjaci za prehranu, tijekom ljetnih dana, preporučuju uvrstiti više namirnica koje sadrže vitamine B skupine, kao i antioksidanse poput selena, cink i magnezij. Ovi nutrijenti će doprinijeti boljem sagorijevanju kalorija i ubrzati metabolizam.
Preuzeto s: Naturala.hr
Foto: ALDECAstudio - fotolia