Bolje spriječiti, nego liječiti

Zaštiti se: Sve što trebaš znati o infekciji HPV-a

HPV genitalne infekcije sve više su predmet istraživanja s obzirom na njihovu relativno visoku učestalost u općoj populaciji, dugotrajno liječenje, povezanost s pojavom zloćudnih bolesti te sklonost recidivima. Mi ti donosimo kratki pregled svega što bi svaka žena trebala znati o HPV-u.

pexels-c-technical-6471419.jpg
Foto: Pexels

Liječenje HPV virusa

Anogenitalni kondilomi liječe se otopinama i kremama s citostatskim djelovanjem te kremama s imunomodulirajućim tvarima. Mogu se liječiti krioterapijom (zaleđivanjem), elektroterapijom (spaljivanjem), laserskom fotodestrukcijom ili operativno (kirurškom ekscizijom). Kod pojave skvamoznih intraepitelnih lezija vrata maternice potrebno je učiniti mikrobiološki bris  i izliječiti prateću genitalnu infekciju. U postmenopauzalnih žena kod kojih su prisutne promjene u smislu genitalne atrofije potrebno je hormonskim ili nehormonskim preparatima ublažiti genitalnu atrofiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas na tržištu postoji gel za rodnicu koji može pomoći u prevenciji i liječenju oštećenja blažeg stupnja. Pomaže u obnavljanju oštećene sluznice vrata maternice, obnavlja ravnotežu mikrobiote i poboljšava zdravlje rodnice. Kod umjerenih i težih promjena pristupa se kirurškom liječenju (LLETZ ili konizacija) koje ne zahtijevaju dugotrajan oporavak.

Image
Foto: Unsplash
4/6