Ni jednoj ženi odlazak na pregled kod ginekologa nije najdraža stvar na svijetu i rado ga izbjegavamo koliko možemo. No iako nije ugodan, na PAPA test bi trebale otići barem jednom svakih nekoliko godina kako bi na vrijeme otkrile neke bolesti koje mogu biti pogubne, ali su izlječive ako se na vrijeme otkriju.
Ako još nisi sigurna što je PAPA test, radi se o jednostavnoj i neinvazivnoj ginekološkoj pretrazi u kojoj liječnik uzima uzorak površinskih stanica rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice. Uzorak zatim ide na analizu u citološki laboratorij gdje se proučava pod mikroskopom. Prilikom pretrage traže se promjene u stanicama koje ukazuju na prisutnost tumora ili nekog drugog upalnog procesa.
Sam test ne bi trebao biti bolan ako se izvodi pravilno. Prilikom pregleda pacijentica leži na ginekološkom stolu dok liječnik pomoću spekuluma otvara put do cerviksa kako bi imao lakši pristup do mjesta koje uzorkuje i bolji pregled. Zatim umeće malu četkicu ili špatulicu pomoću koje uzima uzorak na nekoliko mjesta i taj uzorak nanosi na predmetno stakalce, pošprica ga tekućinom za fiksiranje i šalje u laboratorij na analizu.
Prilikom dolaska u ordinaciju postoji nekoliko pravila kojih se trebaš pridržavati. Uzorak je najbolje uzimati sredinom ciklusa, a ne uzima se u vrijeme menstruacije ili kod infekcije. Prije samog pregleda preporučuje se isprazniti mokraćni mjehur, te ne imati spolni odnos, koristiti tampone, kreme, losione ili se tuširati i depilirati nekoliko sati prije termina.
Rezultati dolaze kroz nekoliko tjedana te se pacijentica upućuje na daljnje pretrage ako se uoče abnormalnosti. Rezultati PAPA testa mogu ukazivati na razne promjene rodnice, vrata maternice ili kanala vrata maternice, a najvažniji od njih je rak vrata maternice. Kako rak vrata maternice ima dug period između predstadija i razvoja bolesti, redovnim odlaskom na PAPA test možeš na vrijeme uočiti te promjene i zaustaviti daljnje napredovanje bolesti. Tužna je istina da brojne žene i danas umiru od ove bolesti koja se dosta rano može otkriti i spriječiti prije nego što se razvije u ozbiljnije simptome.
Na prvi PAPA test trebaš otići nakon što postaneš spolno aktivna, a najkasnije s navršenom 21 godinom. Kasnije na testove trebaš odlaziti po preporuci liječnika, a ako je posljednji test bio uredan, na idući trebaš otići u razdoblju između tri do pet godina. Za žene između 21 i 49 godina taj je period nešto kraći, dok s navršenih 50 godina i više na preglede možeš odlaziti svakih pet godina.
Ako na PAPA testu nisi skoro bila, ovo je znak da se naručiš kod svoje liječnice ili liječnika i napraviš ovaj brz, a važan test koji bi ti mogao spasiti život. Iako nas trenutno plaši pandemija koja vlada svijetom, to nije izgovor da se prestaneš brinuti za svoje spolno zdravlje.