Ako patite od hipotireoze, stanja koje karakterizira usporeni rad štitnjače, vježbanje je vjerojatno posljednja stvar na vašem umu. Uostalom, uobičajeni simptomi, poput umora, oteklina te bolova u zglobovima i mišićima, baš i ne predstavljaju motivaciju za vježbanje. Međutim, stručnjaci navode kako bi tjelesna aktivnost mogla pomoći da se osjećate bolje, piše portal WebMD.
Štitnjača luči dva vrlo važna hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), a njihovu proizvodnju regulira hormon hipofize tireotropin (TSH). Kod hipotireoze, štitnjača ne proizvodi dovoljnu količinu hormona potrebnog za normalno funkcioniranje i obavljanje metaboličkih funkcija, što sa sobom nosi simptome kao što su depresija i bezvoljnost, slabost u mišićima, neobjašnjivo dobivanje na težini, opstipacija, osjetljivost na hladnoću, suha ili blijeda koža te krhki i lomljivi nokti. Hipotireoza je češća kod žena i može se pojaviti u bilo kojoj dobi, a posebno kod starijih osoba, gdje pogađa gotovo 10 % žena i 6 % muškaraca starijih od 65 godina.
Koju vrstu treninga odabrati?
Ako je vaše stanje pod kontrolom, mogli biste odraditi istu fizičku aktivnost kao netko bez poremećaja štitnjače, kaže dr. John C. Morris, profesor medicine i endokrinologije na Mayo Clinic College of Medicine.
Ali ako tek počinjete s planom vježbanja ili ako se još uvijek bavite rješavanjem simptoma, najbolje je odabrati aerobnu aktivnost niskog intenziteta u kombinaciji s pokojim treningom snage. Tjelovježba niskog intenziteta neće izazvati preveliki pritisak na zglobove, što je ključno kod hipotireoze koja može uzrokovati bol i oticanje mišića i zglobova, navodi prof. Norma Lopez, izvanredna profesorica endokrinologije na Loyola University Medical Center.
Isprobajte sljedeće aktivnosti:
Hodanje: Jedan od najjednostavnijih oblika treninga – sve što trebate je par udobnih cipela. Osim što potiče rad srca, hodanje ujedno sagorijeva oko 280 kalorija po satu.
Vodeni aerobik: Ako vas muče otekline na gležnjevima ili nogama, neke vježbe mogu biti bolne. Vodeni aerobik mogao bi biti dobar izbor jer voda smanjuje pritisak na vaše zglobove.
Joga: Osim što će istegnuti i ojačati mišiće, joga će također pomoći da se usredotočite na disanje. Jedna je studija pokazala kako su osobe s hipotireozom imale bolji plućni kapacitet nakon prakticiranja joga disanja tijekom 6 mjeseci.
Tai chi: Opisivan kao „meditacija u pokretu“, ovaj usporeni oblik borilačkih vještina dokazano umanjuje stres, a istraživanja pokazuju da može poboljšati snagu, ravnotežu i raspoloženje.
Trening snage: Bilo da koristite utege ili vlastitu težinu, izgradnja mišića pomaže vam da sagorijevate više kalorija - čak i kad sjedite mirno. To vam pak može pomoći da se riješite neželjenih kilograma.
Zašto vježbati?
Iako će lijekovi pomoći vašem tijelu u regulaciji hormona štitnjače, tjelovježba također može pomoći kod određenih problema koji dolaze s hipotireozom, kaže dr. Morris.
Tjelovježba u trajanju od 3 sata tjedno kroz period od 3 mjeseci može vas dovesti u bolje tjelesno i mentalno zdravlje te podići kvalitetu života. Postoji nekoliko načina na koje tjelovježba može pomoći.
Raspoloženje: Neaktivna štitnjača može uzrokovati depresiju i tjeskobu, navodi prof. Lopez. Tjelovježba smanjuje stres i pridonosi oslobađanju endorfina, hormona koji podiže vaše raspoloženje i zauzdaje osjećaj tjeskobe.
Gubitak kilograma: Usporeni metabolizam može uzrokovati debljanje i otežati gubitak kilograma. Tjelovježba sagorijeva kalorije i izgrađuje mišiće, što vam može pomoći kod skidanja neželjenih kilograma.
Energija: Želite se riješiti umora i usporenosti? Aerobna tjelovježba niskog intenziteta može pomoći - osobe koje su vozile bicikl samo 20 minuta dnevno, tri puta tjedno, imale su više energije i elana.
Kako započeti?
Prije nego što započnete s bilo kojim planom vježbanja, posjetite svog liječnika. Bitno je osigurati da se vaša hipotireoza nalazi pod kontrolom, sa štitnjačom koja normalno funkcionira kroz nadomjesnu terapiju hormona štitnjače, upozorava prof. Lopez.
Ako to nije slučaj, vježbanje bi moglo dodatno pogoršati situaciju. Na primjer, odlazak na trčanje mogao bi još više povrijediti vaše ionako bolne zglobove. Budući da smanjen rad štitnjače često uzrokuje otežano disanje, povratak tjelovježbi prije nego što budete spremni mogao bi uzrokovati probleme s disanjem.
Također konzultirajte svog liječnika prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani, poput proteinskog praha, koji bi poboljšao rezultate vaše tjelovježbe. Određeni sastojci, poput soje koja se nalazi u proteinskom shakeu, mogu ometati djelovanje lijekova, kaže prof. Lopez.
Kao i kod svake nove aktivnosti, počnite polako. Uzmite pauzu ako treba i zaustavite se ako boli. Jednom kad se počnete osjećati ugodno, počnite s dužim i izazovnijim vježbama.
Preuzeto s: Naturala.hr