Moderan život

Višak vode u tijelu: Što ga uzrokuje i kako ga riješiti?

Nakupljanje tekućine u tijelu znači da se voda zadržava u različitim tkivima te uzrokuje oticanje, a često se zbog toga osjećamo loše

profimedia-0102394440.jpg
Foto: Profimedia.hr

Kako smanjiti zadržavanje vode u tijelu?

  • Veći unos vode - Iako možda izgleda kao neobičan savjet i misliš da će veći unos vode potaknuti zadržavanje vode u tijelu, istina je upravo suprotna. Ako tijelo nije dovoljno hidrirano, počet će zadržavati vodu. Veći unos vode važno je osigurati posebno ako se jede slana hrana. Također bi bilo dobro ograničiti unos čaja, kave i aklohola, sve što potiče dehidraciju. S druge strane, sok od brusnice ima blagi diuretski učinak i može pomoći kod izbacivanja viška vode.
  • Izbjegavanje slane hrane - Vrlo je važno obratiti pažnju na sve prerađene namirnice koje unosimo u tijelo, ovdje se ne radi samo o soli koju stavljamo u hranu. Čak 70 posto soli unesemo kroz prerađene namirnice. "Sva procesuirana hrana sadrži više soli jer proizvođači žele produljiti rok trajanja", kaže DiCicco. Važno je konzumirati što manje prerađene hrane ili kod kupovine izbabrati opciju s manje soli.
Image
Foto: Unsplash
  • Redovita tjelovježba - Fizička aktivnost je ključ za rješavanje viška vode iz tijela. Nije samo važno oznojiti se i izbaciti višak vode, nego tada ožednimo i unosimo više vode u organizam, kaže DiCicco. Sjedilački način života naravno nije zdrav i važno je redovito hodati.
  • Unos namirnica s visokim udjelom vode - "Hrana s visokim udjelom vode pomaže u povećanju ukupne hidratacije", kaže DiCicco. Unos veće količine tekućine, čak i u obliku namirnica, u konačnici će pomoći tijelu da izlučuje vodu. Na primjer, lubenica, špinat, jagode i dinja imaju puno vode. Konzumiranje hrane bogate kalijem poput rajčice i batata (i većine voća i povrća) također može pomoći da se riješimo viška soli.
6/6